REKLAMA

30 firm pożyczkowych zniknie z rynku?

2015-06-25 11:43
publikacja
2015-06-25 11:43
30 firm pożyczkowych zniknie z rynku?
30 firm pożyczkowych zniknie z rynku?
fot. Jan Malec/FORUM / / FORUM

Co najmniej 30 firm pożyczkowych będzie musiało wycofać się z rynku, jeśli przyjęty zostanie projekt nowelizacji prawa pożyczkowego w formie zaproponowanej przez Ministerstwo Finansów - wynika z Raportu ZPP: "Walka o polski rynek pożyczkowy w świetle nowelizacji ustawy o kredycie konsumenckim".

(fot. Jan Malec / FORUM)

Jak się okazuje, nowe prawo zostało skonstruowane w taki sposób, by promować duże firmy z segmentu tradycyjnego, prowadzące sprzedaż pożyczek w domu klienta.

- Prace legislacyjne nad ustawą o kredycie konsumenckim, w ramach której działają firmy pożyczkowe, zmierzają w naszej ocenie do zmonopolizowania rynku pożyczkowego - mówi Cezary Kaźmierczak, Prezes ZPP. I dodaje - Założenia projektu nowelizacji prawa pożyczkowego początkowo były neutralne. Jednak wraz z kolejnymi zmianami, rozwiązania korzystne dla większości uczestników rynku oraz konsumentów były usuwane. Zastępowały je rozwiązania korzystne dla lidera rynku, firmy Provident.

Mogą o tym świadczyć stopniowo wprowadzane do projektu ustawy rozwiązania realizujące założenia lobbingowe Providenta, takie jak: limit zmienny w czasie na poziomie mniej niż 50 proc. rocznie; wyeliminowanie konkurencji online, czy też szczegółowy wzór obliczania kosztów kredytu według propozycji Konfederacji Lewiatan. Co więcej, w kolejnych etapach prac legislacyjnych z projektu zniknęła część zapisów chroniących konsumentów zaproponowanych przez Komitet Stabilności Finansowej. Nie zostały także uwzględnione propozycje organizacji społecznych zgłaszane podczas konsultacji.

- Regulacja rynku pożyczkowego w kształcie zaproponowanym przez Ministerstwo Finansów budzi bardzo duże kontrowersje także z punktu widzenia konsumentów, którym ograniczy się dostępną ofertę pożyczkową - mówi Marcin Nowacki, wiceprezes ZPP. Jak dodaje - Obawiamy się, że pozbawieni dostępu do źródła finansowania krótkoterminowych potrzeb, będą zmuszeni poszukiwać źródeł finansowania poza rynkiem, a tym samym zwiększać szarą strefę.

Wśród najbardziej kontrowersyjnych, a jednocześnie fundamentalnych dla przyszłości rynku pożyczkowego, założeń projektu są ograniczenie kosztów kredytu, prolongata spłaty kredytu, ograniczenie kosztów windykacji i utworzenie rejestru firm pożyczkowych. Inne propozycje zawarte w projekcie ustawy, takie jak zwiększenie uprawnień Komisji Nadzoru Finansowego (KNF), ściślejsza współpraca KNF z Prokuraturą, czy surowsze sankcje karne za działalność bez zezwolenia zostały przez branżę przyjęte pozytywnie i nie wzbudzają większych kontrowersji.

/ ZPP

Źródło:Informacja prasowa
Tematy
Czy to dobry moment na inwestowanie?

Czy to dobry moment na inwestowanie?

Komentarze (8)

dodaj komentarz
~plazowicz
Wygląda na to, że znów sprzedali ustawę. Ile to było... milion zł?
~ii999
a wróci zapewne Ambergold, a jego preziem zostanie niejaki Michał Tusk, a lokajem będzie Donald jak skończy się kadencja w UE za 1,5 roku
~madmaxxx
CZY ŻYDOWSKI PROVIDENT ZOSTANIE?????????WYKOŃCZYŁ MNIEJSZE????? NO TO ROZWINIE SIĘ PRYWATNY SEKTOR ( PODZIEMIE )~aleks
W ustawie tej powinien sie jeszcze znależć zapis, że kazda taka firma ma obowiazek zlożenia sporego depozytu do ktorego nie ma dostepu do czasu zakończenia dzialalności, a ktory zabezpieczałby prawa oszukanych kredytobiorcow !
~Obywatel
Krzyżyk na drogę... Klientami tych firm są ludzie, którzy nie rozumieją co to jest kredyt... A potem jest płacz i zgrzytanie zębów...
~R12
Prowadzą taki sam biznes jak banki, tylko mają trudniejszy system pozyskiwania kapitału - stąd taka cena kredytu/pożyczki. A co do świadomości klientów, sądzisz że klienci banków rozumieją co to kredyt?
~Marduk
Klientami tych firm są ludzie którzy nie maja po co wchodzić do banku, oraz tacy którzy nie dzielą się dochodami z fiskusem. Większość z nich doskonale wie co to kredyt i zdaje sobie sprawę ile ich to kosztuje.
karolina161 odpowiada ~Marduk
Zarejestruj się na pozyczkolandia jako inwestor

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki