REKLAMA

Poparcie dla parti wg Homo Homini: PO 33,5 proc., PiS 24,4 proc.

2010-12-31 08:04
publikacja
2010-12-31 08:04
Instytut Badania Opinii Homo Homini przygotował na zlecenie Polskiego Radia ostatni w tym roku sondaż preferencji wyborczych.

Wynika z niego, że gdyby wybory parlamentarne odbywały się w ten weekend, to na Platformę Obywatelską głosowałoby 33 i pół procent Polaków, a na Prawo i Sprawiedliwość 24,4 procent. Sojusz Lewicy Demokratycznej uzyskałby 16,6 procent głosów. W Sejmie znaleźliby się też politycy Polskiego Stronnictwa Ludowego z 8-procentowym poparciem. Progu wyborczego nie przekroczyłaby Polska jest Najważniejsza, która cieszy się poparciem 4 i pół procent badanych. Frekwencja wyniosłaby 50 procent.

Z porównania z badaniem przeprowadzonym rok temu przez Instytut Homo Homini na zlecenie Polsat News i Dziennika Gazety Prawnej wynika, że w ciągu 2010 roku PO straciła 10 procent, PiS 2 procent. SLD zyskało 2 procent, podobnie jak PSL.

Prezes instytutu Marcin Duma zwraca uwagę, że obecne notowania Platformy Obywatelskiej są najniższe w historii badań prowadzonych na zlecenie Polskiego Radia. Zauważa jednocześnie, że partia ta nadal pozostaje liderem sondaży. Platformie zaszkodziła sytuacja na kolei oraz sposób zarządzania nią przez odpowiedzialnego ministra i premiera - wyjaśnia Marcin Duma. Zwraca też uwagę na nieznaczny wzrost notowań SLD. Partia ta zyskała prawie 2 procent. Według Marcina Dumy, może to mieć związek ze słabszą kondycją Platformy Obywatelskiej, bo właśnie tam jest - jak to określił - rezerwuar potencjalnych głosów Sojuszu.

Mimo pojawienia się na scenie politycznej PJN-u notowania Prawa i Sprawiedliwości utrzymują się na stałym poziomie, podobnie jak PSL-u. Marcin Duma zwraca też uwagę, że suma notowań PiS-u i PJN-u daje poparcie, jakie Jarosław Kaczyński uzyskał podczas wyborów prezydenckich.

Z badania wynika też, że poparcie poniżej 1 procent uzyskały: Socjaldemokracja Polska, Unia Polityki Realnej, Ruch Autonomii Śląska i Stowarzyszenie Ordynacka.

Sondaż przeprowadzono na grupie 1100 osób, reprezentatywnej dla ogółu Polaków. Błąd opracowania wynosi 3 procent, a poziom ufności 0,95.
Źródło:IAR
Tematy
Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Advertisement

Komentarze (1)

dodaj komentarz
~W iN
Homo Nie Wiadomo - Badanie na wybranej grupie 999 urzędników. Przecież to lipa. wystarczy wyjść na ulice.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki