Poparcie dla parti wg Homo Homini: PO 33,5 proc., PiS 24,4 proc.

Instytut Badania Opinii Homo Homini przygotował na zlecenie Polskiego Radia ostatni w tym roku sondaż preferencji wyborczych.

Wynika z niego, że gdyby wybory parlamentarne odbywały się w ten weekend, to na Platformę Obywatelską głosowałoby 33 i pół procent Polaków, a na Prawo i Sprawiedliwość 24,4 procent. Sojusz Lewicy Demokratycznej uzyskałby 16,6 procent głosów. W Sejmie znaleźliby się też politycy Polskiego Stronnictwa Ludowego z 8-procentowym poparciem. Progu wyborczego nie przekroczyłaby Polska jest Najważniejsza, która cieszy się poparciem 4 i pół procent badanych. Frekwencja wyniosłaby 50 procent.

Z porównania z badaniem przeprowadzonym rok temu przez Instytut Homo Homini na zlecenie Polsat News i Dziennika Gazety Prawnej wynika, że w ciągu 2010 roku PO straciła 10 procent, PiS 2 procent. SLD zyskało 2 procent, podobnie jak PSL.

Prezes instytutu Marcin Duma zwraca uwagę, że obecne notowania Platformy Obywatelskiej są najniższe w historii badań prowadzonych na zlecenie Polskiego Radia. Zauważa jednocześnie, że partia ta nadal pozostaje liderem sondaży. Platformie zaszkodziła sytuacja na kolei oraz sposób zarządzania nią przez odpowiedzialnego ministra i premiera - wyjaśnia Marcin Duma. Zwraca też uwagę na nieznaczny wzrost notowań SLD. Partia ta zyskała prawie 2 procent. Według Marcina Dumy, może to mieć związek ze słabszą kondycją Platformy Obywatelskiej, bo właśnie tam jest - jak to określił - rezerwuar potencjalnych głosów Sojuszu.

Mimo pojawienia się na scenie politycznej PJN-u notowania Prawa i Sprawiedliwości utrzymują się na stałym poziomie, podobnie jak PSL-u. Marcin Duma zwraca też uwagę, że suma notowań PiS-u i PJN-u daje poparcie, jakie Jarosław Kaczyński uzyskał podczas wyborów prezydenckich.

Z badania wynika też, że poparcie poniżej 1 procent uzyskały: Socjaldemokracja Polska, Unia Polityki Realnej, Ruch Autonomii Śląska i Stowarzyszenie Ordynacka.

Sondaż przeprowadzono na grupie 1100 osób, reprezentatywnej dla ogółu Polaków. Błąd opracowania wynosi 3 procent, a poziom ufności 0,95.
Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 2 ~W iN

Homo Nie Wiadomo - Badanie na wybranej grupie 999 urzędników. Przecież to lipa. wystarczy wyjść na ulice.

!

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,2% IV 2019
PKB rdr 4,7% I kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,9% III 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 164,53 zł III 2019
Produkcja przemysłowa rdr 9,2% IV 2019

Znajdź profil