Polskiej branży transportowej brakuje 100 tys. kierowców

redaktor Bankier.pl

Brakuje ponad 100 tys. kierowców w branży transportowej w Polsce. Rocznie z branży odchodzi nawet 25 tys. kierowców. To jedynie kropla w morzu problemów ją trawiących. Nie pomaga embargo rosyjskie i sojusz drogowy.

Transport drogowy stanowi 6,5% PKB. Szacuje się, że obecnie w Polsce aktywnych zawodowo kierowców pojazdów ciężarowych i pasażerskich jest 600-650 tys. Jednak 40% kierowców to kierowcy w wieku emerytalnym powyżej 65. roku życia. Stanowi to jedno z poważniejszych wyzwań dla branży transportowej.

Sytuację w branży transportowej komentuje Adam Łącki - prezes Zarządu Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej SAGłówne problemy branży to między innymi rosyjskie embargo, które odcisnęło piętno na branży. Obecnie jej struktura to 60% transportu krajowego, a 40% stanowią przewozy zagraniczne. Według szacunków straty poniesione na skutek embarga rosyjskiego dla firm z krajów UE wyniosły 45 mld dolarów.

W ciągu trzech lat branża transportowa podwoiła swoje zadłużenie z prawie 300 mln zł do ponad 600mln zł. Wynika ono głównie z niespłaconych kredytów i leasingów - w sumie ponad 200 mln zł. Szacowany dług rekordzisty wynosi prawie 45 mln zł.

W Krajowym Rejestrze Długów aż 21 tys firm transportowych zalega z płatnościami. W tym roku ta liczba wzrosła o 4 tys firm. W małych firmach transportowych nawet jedna niezapłacona faktura może zachwiać płynnością finansową.

Jak podkreśla Jakub Kostecki, prezes Zarządu Kaczmarski Inkasso Sp. z o.o., branża transportowa wyciąga wnioski z sytuacji rynkowej. W ciągu ostatniego roku liczba raportów pobieranych z KRD przez firmy transportowe wzrosła o 20%. Szybciej też reagują w sytuacjach, kiedy pojawia się pierwszy dług.

Anna Drozd

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 2 ~Dzieckowidzi

Polskiej branży transportowej brakuje przede wszystkim uczciwych pracodawców z uczciwymi pensjami!

! Odpowiedz
0 8 ~inst

taki bełkoczący BEŁKOT ten art. ! Każdy wie jak JEST ! -------Tam gdzie WYZYSK ludzi do pracy coraz mniej ! CO Z TEGO ŻE ZAROBI !? ALE NIE ZA 8 godz/40tyg! ---------TYLKO NA DWA ETATY + SPANIE W AUCIE !!!! / sprzątaczka jak by wzięła dwa etaty też zarobi 4,000 zł (i będzie spała w domu)

! Odpowiedz
0 6 ~ja

Sprawdzilem z ciekawosci oferty dla zawodowych kierowcow w moim posredniaku, wyglada to tak:
Kierowca kat C, 2000 brutto (z dopiskiem - C+E mile widziane!).
Aut teraz po 3 w jednej rodzinie, na drogach bardzo duzo.
Odpowiedzialnosc, koncentracja na maksa non-stop, moment nieuwagi i mozna pozabijac ludzi.
Za dwa tysiace brutto musialbym byc strasznie zdesperowany by podjac ta prace i stad takie tytuly artykulow jak powyzej.
Nie dziwota, 2 tys to ma ciec pilnujacy zyrandola czy barierki na parkingu.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 1 ~Camillo

Na tirach w spedycji międzynarodowej ok 300PLN na rękę netto za dobę. Pojeździsz 20 dni i przytulasz 6 koła. A ile się przy tym napauzujesz to Twoje.

! Odpowiedz
1 4 ~inst odpowiada ~Camillo

na dobę żałosny człeku to są 3 ETATY !!!!!!!!!!!!! ( 2,000 zarobisz wszędzie bez żadnego zawodu i umiejętności ! Wystarczty towar wyzstawiac na półki !) / weż przynajmniej dwa etaty i tez zarobisz ! --------- I ZAPEWNIAM ŻE SIĘ NAPRACUJESZ MNIEJ ! ---------Kto jeździł to doskonale WIE !

! Odpowiedz
1 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 3 ~Eskimos

A może by tak policjanci otrzymywali emerytury w wieku 40 lat pod warunkiem 10 letniego stażu pracy do 50tki za kierownicą tira czy busa.
Poznaliby prawdziwą pracę, a nie stanie w krzakach z suszarką gdy jest pogoda czy ściganie autostopowiczów po autostradzie.

! Odpowiedz
0 0 ~gfdgd

ale nie w polsce ;;) kłamstow jak nic....

! Odpowiedz
0 5 ~łotake

Jest proste rozwiązanie . osoby pracujące w SŁUŻBIE TRANSPORTOWEJ powinny otrzymać PRZYWILEJE MUNDUROWE CHOĆBY TE EMERYTALNE .Gwarantuje chętnych do pracy nie zabraknie .

! Odpowiedz
0 7 ~hehe

Będzie kasa będą ludzie do roboty. Rynek zawsze dąży do równowagi.

! Odpowiedz

Kalendarium przedsiębiorcy

 • Termin przekazania sprawozdania do systemu INTRASTAT, za poprzedni miesiąc kalendarzowy, gdy realizowano transakcje wewnątrzwspólnotowe podlegające obciążeniu podatkiem od towarów i usług (VAT).

  Termin płatności składek oraz złożenia deklaracji przez pracodawców zatrudniających pracowników.

 • Termin zapłaty miesięcznej kwoty podatku od nieruchomości przez osoby prawne i jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej.

  Termin zapłaty raty podatku leśnego przez osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej.

  Termin płatności składek oraz złożenia deklaracji przez pracodawców zatrudniających pracowników.

 • Zapłata zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych.

  Termin zapłaty zaliczki na podatek dochodowy przez osoby prawne.

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl