Polskiej branży transportowej brakuje 100 tys. kierowców

redaktor Bankier.pl

Brakuje ponad 100 tys. kierowców w branży transportowej w Polsce. Rocznie z branży odchodzi nawet 25 tys. kierowców. To jedynie kropla w morzu problemów ją trawiących. Nie pomaga embargo rosyjskie i sojusz drogowy.

Transport drogowy stanowi 6,5% PKB. Szacuje się, że obecnie w Polsce aktywnych zawodowo kierowców pojazdów ciężarowych i pasażerskich jest 600-650 tys. Jednak 40% kierowców to kierowcy w wieku emerytalnym powyżej 65. roku życia. Stanowi to jedno z poważniejszych wyzwań dla branży transportowej.

Sytuację w branży transportowej komentuje Adam Łącki - prezes Zarządu Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej SAGłówne problemy branży to między innymi rosyjskie embargo, które odcisnęło piętno na branży. Obecnie jej struktura to 60% transportu krajowego, a 40% stanowią przewozy zagraniczne. Według szacunków straty poniesione na skutek embarga rosyjskiego dla firm z krajów UE wyniosły 45 mld dolarów.

W ciągu trzech lat branża transportowa podwoiła swoje zadłużenie z prawie 300 mln zł do ponad 600mln zł. Wynika ono głównie z niespłaconych kredytów i leasingów - w sumie ponad 200 mln zł. Szacowany dług rekordzisty wynosi prawie 45 mln zł.

W Krajowym Rejestrze Długów aż 21 tys firm transportowych zalega z płatnościami. W tym roku ta liczba wzrosła o 4 tys firm. W małych firmach transportowych nawet jedna niezapłacona faktura może zachwiać płynnością finansową.

Jak podkreśla Jakub Kostecki, prezes Zarządu Kaczmarski Inkasso Sp. z o.o., branża transportowa wyciąga wnioski z sytuacji rynkowej. W ciągu ostatniego roku liczba raportów pobieranych z KRD przez firmy transportowe wzrosła o 20%. Szybciej też reagują w sytuacjach, kiedy pojawia się pierwszy dług.

Anna Drozd

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 real_baro

No branża transportowa ma troche problemy i nie ma co ukrywac. Wydaje sie ze wsyztko jest ok bo ciezarowek na drogach jest strasznie duzo a wewnatrz firm braki w keirowcach. Nawet u nas w M&W Spedition przewoznicy z wlasnym autem sa poszukiwani a warunki pracy są całkiem dobre

! Odpowiedz
0 4 ~Dzieckowidzi

Polskiej branży transportowej brakuje przede wszystkim uczciwych pracodawców z uczciwymi pensjami!

! Odpowiedz
0 8 ~inst

taki bełkoczący BEŁKOT ten art. ! Każdy wie jak JEST ! -------Tam gdzie WYZYSK ludzi do pracy coraz mniej ! CO Z TEGO ŻE ZAROBI !? ALE NIE ZA 8 godz/40tyg! ---------TYLKO NA DWA ETATY + SPANIE W AUCIE !!!! / sprzątaczka jak by wzięła dwa etaty też zarobi 4,000 zł (i będzie spała w domu)

! Odpowiedz
0 6 ~ja

Sprawdzilem z ciekawosci oferty dla zawodowych kierowcow w moim posredniaku, wyglada to tak:
Kierowca kat C, 2000 brutto (z dopiskiem - C+E mile widziane!).
Aut teraz po 3 w jednej rodzinie, na drogach bardzo duzo.
Odpowiedzialnosc, koncentracja na maksa non-stop, moment nieuwagi i mozna pozabijac ludzi.
Za dwa tysiace brutto musialbym byc strasznie zdesperowany by podjac ta prace i stad takie tytuly artykulow jak powyzej.
Nie dziwota, 2 tys to ma ciec pilnujacy zyrandola czy barierki na parkingu.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 1 ~Camillo

Na tirach w spedycji międzynarodowej ok 300PLN na rękę netto za dobę. Pojeździsz 20 dni i przytulasz 6 koła. A ile się przy tym napauzujesz to Twoje.

! Odpowiedz
1 4 ~inst odpowiada ~Camillo

na dobę żałosny człeku to są 3 ETATY !!!!!!!!!!!!! ( 2,000 zarobisz wszędzie bez żadnego zawodu i umiejętności ! Wystarczty towar wyzstawiac na półki !) / weż przynajmniej dwa etaty i tez zarobisz ! --------- I ZAPEWNIAM ŻE SIĘ NAPRACUJESZ MNIEJ ! ---------Kto jeździł to doskonale WIE !

! Odpowiedz
1 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 3 ~Eskimos

A może by tak policjanci otrzymywali emerytury w wieku 40 lat pod warunkiem 10 letniego stażu pracy do 50tki za kierownicą tira czy busa.
Poznaliby prawdziwą pracę, a nie stanie w krzakach z suszarką gdy jest pogoda czy ściganie autostopowiczów po autostradzie.

! Odpowiedz
0 0 ~gfdgd

ale nie w polsce ;;) kłamstow jak nic....

! Odpowiedz
0 5 ~łotake

Jest proste rozwiązanie . osoby pracujące w SŁUŻBIE TRANSPORTOWEJ powinny otrzymać PRZYWILEJE MUNDUROWE CHOĆBY TE EMERYTALNE .Gwarantuje chętnych do pracy nie zabraknie .

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne