Polskie frytki znikną z rosyjskich restauracji McDonald’s?

Frytki z polskich ziemniaków wkrótce mogą zniknąć z rosyjskich restauracji McDonald’s, który według nieoficjalnych informacji poszukuje rosyjskich dostawców – informuje portal rt.com, powołując się na rosyjski dziennik „Kommiersant”.

„Planujemy rozpocząć korzystanie z krajowej produkcji, która jest naturalnym substytutem importu. Zależy nam także na zwiększeniu produkcji mrożonych frytek. W McDonald’s toczą się w tej sprawie konsultacje z oddziałami regionalnymi” – portal rt.com cytuje wypowiedź dla „Kommiersanta” anonimowej osoby znającej temat.

Aktualnie dostawcami mrożonych frytek do rosyjskich restauracji Mc Donald's są polskie oddziały dwóch międzynarodowych koncernów – Farm Frites Poland i McCain Poland – wynika z informacji nadesłanych do „Kommiersanta” przez biuro prasowe rosyjskiego McDonald’s. Gazeta nie otrzymała jednak odpowiedzi na pytanie dotyczące potencjalnej zmiany dostawców.

Szef Rosyjskiego Związku Producentów Ziemniaków Sergey Lepehin powiedział „Kommiersantowi”, że główną trudnością dla dostawców McDonalda z Rosji są warunki klimatyczne, jakie panują w tym kraju. Nie sprzyjają one hodowli tych odmian ziemniaków, które zamawia amerykański gigant. Niewykluczone jednak, że McDonald’s zdecyduje się na jakąś alternatywną odmianę ziemniaka.

Nadwyżka w podaży ziemniaków na rosyjskim rynku w ubiegłym roku spowodowała, że ich ceny spadły o 40%. Dzięki temu produkcja frytek z krajowych upraw byłaby 2-3 razy tańsza, niż z ziemniaków importowanych - twierdzi Sergey Korolev z rosyjskiego Narodowego Związku Producentów Warzyw.

Kolejną przyczyną zmian planowanych przez rosyjskiego McDonalda może być słabnący rubel, który powoduje, że towary sprowadzane z zagranicy są dla rosyjskich firm coraz droższe. W czwartek rubel bił rekordy słabości – za euro trzeba było zapłacić 93,6 rubla, za dolara 85,9 rubla. Od momentu aneksji Krymu przez Rosję kurs rubla do euro podwoił się, a do dolara niemal potroił.

md/rt.com

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~66

DUMNY POLAK zżera surowe jabłka to i zeżre surowe ziemniaki a co jak sankcje to sankcje

! Odpowiedz
0 0 ~krysta

To w takim razie dlaczego Polska nie robi embarga na rosyjski węgiel skoro mamy swój i jeszcze wiele innych rzeczy, skoro są tak bezczelni to my jako państwo też powinniśmy wyciągać konsekwencje

! Odpowiedz
0 0 ~proste

bo swój wykorzystamy jak skończy się rosyjski

! Odpowiedz
0 0 ~Alik

To w Rosji brakuje jakiegoś klimatu do produckji ziemniaków??? Myślałem że oni tam mają wszystkie typy klimatów od Sybreii po ciepłe rejony południowe.

! Odpowiedz
0 0 ~bat

http:/www.farmer.pl

! Odpowiedz
6 6 ~Jan

Przecież ten problem to pan Petru winien był rozwiązać już podczas pierwszego posiedzenia Sejmu.

! Odpowiedz
5 2 ~stary

A od czego jest kaczynski ze swoja świtą? tylko chyba od zawłaszczania państwa.

! Odpowiedz
4 10 ~lilivanili

a MacCain i Farm frites to nie sa polskie firmy. oni tylko na terenie polski produkuja te frytki ziemniaki importuja z niemiec i Holandii tak czy siak polacy na tym wiele nie zarabiaja jak zwykle jestesmy niewolnikami :) czarnuchami europy.

! Odpowiedz
2 3 ~Jasko

Nawet gdyby tak było, że polskie ziemniaki nie są na tyle odpowiednie, że sprowadza się je z Niemiec i Holandii, a w Polsce frytki przygotowuje się, mrozi i ekspediuje, to źle? Nie na sensu ekonomicznego?

! Odpowiedz
0 1 (usunięty) odpowiada ~Jasko

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
RUB 0,17% 0,0607
2017-11-21

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,1% X 2017
PKB rdr 4,7% III kw. 2017
Stopa bezrobocia 6,6% X 2017
Przeciętne wynagrodzenie 4 574,35 zł X 2017
Produkcja przemysłowa rdr 12,3% X 2017

Znajdź profil

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl