REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

Firma zapłaci składkę zdrowotną od każdego zarobku

2021-08-24 12:25
publikacja
2021-08-24 12:25

Polski przedsiębiorca zapłaci składkę zdrowotną nie tylko od dochodu ze swojej działalności, ale i od sprzedaży majątku firmowego, np. samochodu czy nieruchomości. Takie są założenia przepisów podatkowych w "Polskim ładzie".

Firma zapłaci składkę zdrowotną od każdego zarobku
Firma zapłaci składkę zdrowotną od każdego zarobku
fot. Mike_shots / / Shutterstock
Darmowy program do rozliczania
PIT 2022/2023
Pobierz e-pity 2022 Uruchom on-line

O szczegółach pisze Przemysław Wojtasik z "Rzeczpospolitej", który rozmawia na ten temat z doradcami podatkowymi.

Składka zdrowotna

Obecnie przedsiębiorcy płacą składkę w stałej kwocie 381,81 zł, niezależnie od tego, ile mają dochodu. Każdy przedsiębiorca oraz pracownik może odliczyć 7,75 proc. składki, przez co np. w 2021 r. realne obciążenie działalności składką zdrowotną jest obniżane z 381,81 zł do 53 zł miesięcznie. Po wejściu w życie przepisów z "Polskiego ładu" składka ma wynosić 9 proc. dochodu i nie będzie jej można odliczyć od podatku. 

Aby obliczyć dochód, należy - najprościej mówiąc - od przychodu odjąć koszty. Jak tłumaczą doradcy cytowani przez "Rz", w ustawie o PIT przychody z działalności są definiowane bardzo szeroko - są to i środki ze sprzedaży majątku firmowego (np. magazynu, biura, samochodu), ale i odszkodowania, kary umowne czy nagrody. 

"Dochodu będącego podstawą wyliczenia składki nie będzie można pomniejszyć o różnice remanentowe. Takie różnice wyliczają na zakończenie roku przedsiębiorcy prowadzący księgę przychodów i rozchodów" – mówi w "Rz" Jacek Leśniewski, doradca podatkowy w kancelarii Alo-2. "Przy liczeniu składki nie uwzględnimy też ulg, np. na złe długi, smog czy darowizny" - dodaje Leśniewski.

Cezary Szymaś, współwłaściciel biura rachunkowego ASCS-Consulting, tłumaczy, że nowe zasady rozliczania składki dotkną też przedsiębiorców płacących podatek zryczałtowany. – U nich podstawą wymiaru będzie przychód. 

Firm płacących liniowy PIT albo ryczałt podwyżka kwoty wolnej i progu nie dotyczy. A to podniesienie kwoty wolnej politycy obozu rządzącego wskazują jako rekompensatę za podwyżkę składki zdrowotnej.

Więcej szczegółów w "Rzeczpospolitej".

KWS

Źródło:
Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (47)

dodaj komentarz
konik_garbusek
to jest wlasciwie koniec PiS, ci ludzie podpisali na siebie wyborczy wyrok śmierci. Opozycja jest mega durna, ale nawet oni wygrają w takim ukladzie, nie ma sily zeby Polacy to łyknęli, to jest rabunek na potęge i to nie ludzi powyzej bańki rocznie, tylko jkazdego kto zarabia kilka tysiecy +.
demeryt_69
Co za brednie ... centralnie rence i spodnie opadajom :)

po_co
Zmartwię Cię, całkiem niedawno poznałem przemiłych ludzi którzy nigdy nie mieli szczęścia przebić się ponad szklany sufit który w ich przypadku zawieszony został trochę ponad minimalną krajową.
Co ciekawe po wielu latach i po dziadkach dorobili się nawet własnego domu.

W każdym razie ludzie Ci są już stosunkowo blisko emerytury
Zmartwię Cię, całkiem niedawno poznałem przemiłych ludzi którzy nigdy nie mieli szczęścia przebić się ponad szklany sufit który w ich przypadku zawieszony został trochę ponad minimalną krajową.
Co ciekawe po wielu latach i po dziadkach dorobili się nawet własnego domu.

W każdym razie ludzie Ci są już stosunkowo blisko emerytury i po raz pierwszy od 40 lat pracy na ich paskach pojawia się kwota 3000 zł brutto (w zasadzie nie do końca bo był taki okres kiedy zarabiali miliony, gów..o warte miliony).

Są to ludzie z którymi można bardzo przyjemnie porozmawiać, wbrew obiegowej opinii swoim zachowaniem i wiedzą mogą przykryć nie jednego opozycjonistę, a nawet opozycyjnego polityka.

Dla nich żyje się dzisiaj lepiej, mają zapewnione emerytury, mają płacę która w końcu pozwala im kupić coś więcej niż mortadelę i pasztet. Wyjeżdżają na zagraniczne wakacje. Po ponad 25 latach ciągłego słuchania o zaciskaniu pasa teraz nikt im nie mówi, że mają tak robić i nagle okazuje się że to się im osobiście opłaca.

Jak chcesz przekonać takich właśnie ludzi do głosowania przeciwko PiS?
Nie przekonasz ich rosnącym zadłużeniem, galopującymi podatkami dla klasy średniej, rosnącą biurokracją. To wszystko są tematy które nie dotyczą przeciętnych ludzi zarabiających minimalną krajową.
Wielu z nich nawet tradycyjnie narzeka, narzeka na podwyżki, na zakazy, nakazy i inne kwestie bo tak zostali nauczeni ale przy urnie te 8-10 milionów ludzi wybiera PiS. Bo ta partia daje im wymierne korzyści które widza w portfelu.

Tak, Ty i Ja znamy cenę tych korzyści ale oni nie. Co ich obchodzi, że taki ja zapłacę zamiast 70 tys. zł podatku, 140 tys. zł? Dla nich jestem bogaty bo tyle wynosi ich 5 letnie wynagrodzenie.
Dlatego nie zakładałbym, że decyzje które godzą w interesy klasy średniej i przedsiębiorców odbiją się w jakikolwiek sposób negatywnie na grupie wyborców PiS bo to jednak nie ta grupa.
300_pala odpowiada po_co
Pójdą do sklepu i z 3000 zostanie 2000
konik_garbusek odpowiada po_co
wiesz, wszystko racja, ale to jest krotkotrwały "dobrobyt". To tak jak ze związkowcami - wywalcza 10 czy 20 % podwyzki, a za 3 lata zamną im zakład. Ok, socjal, emerytury, wieksza dystrybucja. W efekcie za 5 czy 10 lat nie wyjdziemy zadłuzenia. Grecja zyła w ten sam sposób - dotace z Unii, budowali stadiony, baseny, podwyzki wiesz, wszystko racja, ale to jest krotkotrwały "dobrobyt". To tak jak ze związkowcami - wywalcza 10 czy 20 % podwyzki, a za 3 lata zamną im zakład. Ok, socjal, emerytury, wieksza dystrybucja. W efekcie za 5 czy 10 lat nie wyjdziemy zadłuzenia. Grecja zyła w ten sam sposób - dotace z Unii, budowali stadiony, baseny, podwyzki dla nauczycieli, emerytury etc. PO 20-30 lata maja 200 % pKB dlugu i nigd z tego nie wyjdą. Oczywiscie, Polska NA RAZIE się rozwija, bo przedsiębiocy nadal pracują, ludziom się chce. I oby tak zostało, bo jesli nie, to czeka na marna przyszłosc.
marszalek2020
PiS daje tym, którzy na niego głosują.
PO robiła tak samo - 50 miliardów rocznie brali ci, co głosowali na PO.
jo41
Proponuję sprawdzić nowe rezydencje podatkowe :) Czechy lub trochę dalej Hiszpania(nieruchomości sporo za atrakcyjne ceny).
Trzeba kombinować to trzeba, chyba tym trollom z nierządu lekko pod beretami ostatnich komórek ubywa? Biorą przykład z naczelnego ślepego żołnierza Suskiegoooooo........
demeryt_69
W czym robisz? Dewocjonalia czy koraliki?

wwojtekw
Czyli tak (hipotetycznie): jak sprzedam auto albo nieruchomość firmową to zapłacę od tego 9% by finansować swoje leczenie. Ktoś tu robi z logiki. Przyznajcie, że hajs się nie zgadza i wprowadzacie podatek "bo tak", a nie wymyślacie i pieprzycie 3 po 3.
demeryt_69
Takie są założenia przepisów podatkowych w "Polskim ładzie".

O szczegółach pisze Przemysław Wojtasik z "Rzeczpospolitej", który rozmawia na ten temat z doradcami podatkowymi.

Powiązane: Polski ład - Niskie podatki

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki