REKLAMA

Polska wysłała notę dyplomatyczną ws. reparacji wojennych od Niemiec

2022-10-03 11:14, akt.2022-10-03 11:28
publikacja
2022-10-03 11:14
aktualizacja
2022-10-03 11:28

Szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau podpisał w poniedziałek notę dyplomatyczną, która ma zostać przekazana ministerstwu spraw zagranicznych Niemiec ws. reparacji wojennych.

Polska wysłała notę dyplomatyczną ws. reparacji wojennych od Niemiec
Polska wysłała notę dyplomatyczną ws. reparacji wojennych od Niemiec
fot. Attila Husejnow / / Reuters

"Nota dyplomatyczną, którą właśnie parafowałem zostanie przekazana ministerstwu spraw zagranicznych Republiki Federalnej Niemiec" - oświadczył Rau.

"Wyraża ona przekonanie polskiego ministra spraw zagranicznych, że strony powinny podjąć niezwłoczne działania zmierzające do trwałego, kompleksowego i ostatecznego, prawnego i materialnego uregulowania kwestii następstw agresji i okupacji niemieckiej w latach 1939-1945" - powiedział szef polskiej dyplomacji. 

Rau o reparacjach: pozwolą oprzeć relacje polsko-niemieckie na sprawiedliwości i prawdzie

Uregulowanie kwestii reparacji pozwoli oprzeć relacje polsko-niemieckie na sprawiedliwości i prawdzie i doprowadzi do zamknięcia bolesnych rozdziałów w przeszłości oraz zapewni dalszy rozwój stosunków dwustronnych w duchu dobrego sąsiedztwa i przyjaznej współpracy - mówił szef MSZ Zbigniew Rau.

Szef polskiej dyplomacji podpisał w poniedziałek notę dyplomatyczną do niemieckiego ministra spraw zagranicznych ws. podjęcia prawnego i materialnego uregulowania kwestii następstw agresji i okupacji niemieckiej w latach 1939-1945.

Jak stwierdził Rau, uregulowanie to powinno zawierać m.in. zapewnienie właściwej współpracy w zakresie upamiętnienia polskich ofiar II wojny światowej oraz podjęcie przez władze niemieckie skutecznych działań na rzecz zaprezentowania własnemu społeczeństwu prawdziwego obrazu wojny i jej skutków, szczególnie krzywd i szkód wyrządzonych Polsce i Polakom.

"Takie uregulowanie pozwoli oprzeć relacje polsko-niemieckie na sprawiedliwości i prawdzie i doprowadzi do zamknięcia bolesnych rozdziałów w przeszłości oraz zapewni dalszy rozwój stosunków dwustronnych w duchu dobrego sąsiedztwa i przyjaznej współpracy" - podkreślał szef polskiego MSZ.

Szef MSZ: uregulowanie kwestii następstw niemieckiej agresji powinno obejmować m.in. wypłacenie przez Niemcy odszkodowania

Uregulowanie kwestii następstw agresji i okupacji niemieckiej w latach 1939-1945 powinno obejmować m.in. wypłacenie przez Niemcy odszkodowania za materialne i niematerialne szkody wyrządzone państwu polskiemu tą agresją i okupacją - powiedział w poniedziałek minister SZ Zbigniew Rau.

Zaznaczył, że uregulowanie to powinno zawierać wypłacenie przez Niemcy odszkodowania za materialne i niematerialne szkody wyrządzone państwu polskiemu tą agresją i okupacją, zrekompensowanie ofiarom tej agresji i okupacji oraz członkom ich rodzin wyrządzonych im szkód i krzywd, a także systemowe rozwiązanie kwestii zagrabionych polskich dóbr kultury i archiwaliów.

Ma ono również obejmować - wskazywał minister - zwrócenie zrabowanych przez państwo niemieckie w latach 1939-1945 aktywów i pasywów polskich banków państwowych, uregulowanie należności wynikającej z rabunkowej działalności kas kredytowych Rzeszy, zapewnienie pełnej rehabilitacji zamordowanych działaczy przedwojennej mniejszości polskiej w Rzeszy Niemieckiej oraz zrekompensowanie strat poniesionych przez organizacje polonijne w Rzeczy Niemieckiej

(PAP)

autorzy: Grzegorz Bruszewski, Wiktoria Nicałek, Rafał Białkowski, Sylwia Dąbkowska-Pożyczka

gb/ wni/ godl/ rbk/ sdd/

Źródło:PAP
Tematy
Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Komentarze (63)

dodaj komentarz
eunuchy_z_ue
wyłapywać zdrajców i agenturę
forfun
teraz jest najlepszy moment na to - tak mówi putin
od_redakcji
Ja po prostu wysłałbym im dodatkowo tę notę na lufach czołgów tych, co daliśmy Ukrainie i to z załogą gotową do boju. Niech gnioty poczują co Polacy czuli w 1938 roku. W razie czego USA nam pomoże. ? Niemcy bandytyzm wojenny mają w genach. Lepsi są od onuc.

hfjdj
Większość w ogóle nierozumieo co chodzi. Pewnie była bita w szkole. Chodzi zwyczajnie o to żeby powiedzieć " nie jesteśmy zakompleksieni ani gorsi i macie nas traktować sprawiedliwie" a to czy będę się migać od płacenia czy nie to już inna sprawa.
max5000
Tusk się wściekł razem z Sikorskimi i Giertychem. Spokojnie PO zrobi wszystko by Polska nie dostała od niemiec ani Euro. Jest to w interesie Niemiec czyli PO. WYkorzystają do tego swoje peowskie media jak TVN, GW, Niemiecki Onet czy Gazete.pl.
300_pala
Dostaniesz reparacje … potem się obudzisz zlany potem
tomkooo
wyjdzie jak z mieszkaniami, bolskim samochodem elektrycznym i innymi klamstwami łżemiera :)
eunuchy_z_ue
kaczor jest dobry- nie chcecie dać kpo to dacie reparacje, zresztą kpo to same długi.
eunuchy_z_ue
dla przypomnienia łącznie 6 milionów Polaków zginęło, w tym okolo 170 tyś zabili Ukraińcy na Wołyniu. Polska po Rosji była najbardziej poszkodowanym krajem w II wojnie światowej. a teraz: cała lewica uważa że Polakom nic się nie należy, platforma blokowała przez wiele miesięcy note dyplomatyczną do Niemiec. partie typu razem platforma dla przypomnienia łącznie 6 milionów Polaków zginęło, w tym okolo 170 tyś zabili Ukraińcy na Wołyniu. Polska po Rosji była najbardziej poszkodowanym krajem w II wojnie światowej. a teraz: cała lewica uważa że Polakom nic się nie należy, platforma blokowała przez wiele miesięcy note dyplomatyczną do Niemiec. partie typu razem platforma lewica powinny zostać natychmiast zalegalizowane.
lipsk
Jak czytam komentarze to sami znawcy historii. Więc pytanie do tych ekspertów piszacych poniżej kiedy niemcy coś nam dali ? Kto wyznaczał mapy po II wojnie światowej ? Czy Polacy mieli wpływ na to gdzie będzie granica? Do kogo niemcy mogą wnosić zażalenie w sprawie granic ? Co oznaczała BEZWARUNKOWA kapitulacja w 45 podpisana przez niemców?

Powiązane: Reparacje wojenne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki