REKLAMA

Polska awansowała w zestawieniu obciążeń PIT i ZUS w Unii Europejskiej. Raport PwC

2021-05-05 12:00
publikacja
2021-05-05 12:00
Polska awansowała w zestawieniu obciążeń PIT i ZUS w Unii Europejskiej. Raport PwC
Polska awansowała w zestawieniu obciążeń PIT i ZUS w Unii Europejskiej. Raport PwC
fot. Bartłomiej Kudowicz / / FORUM

W ogólnym zestawieniu wszystkich państw UE pod kątem łącznych obciążeń PIT i ZUS Polska awansowała w 2020 r. o dwa miejsca - wynika z raportu PwC „Praca w UE – podatki i składki. Wpływ COVID-19 na podatki pracownicze”.

Jak napisano w raporcie, w 2020 r. Polska znalazła się na 14. miejscu w zakresie łącznych obciążeń PIT i ZUS na tle państw UE w rankingu dla osób bez rodziny zarabiających przeciętne wynagrodzenie. Jest to wzrost o dwa miejsca w porównaniu do 2019 r., a o trzy w porównaniu do 2018 r. Przeciętnie zarabiający singiel w Polsce w 2020 r. otrzymywał 72 proc. swojego pełnego wynagrodzenia (po odjęciu podatku PIT i obowiązkowych składek na ZUS i NFZ).

Z kolei w przypadku rodziny z przeciętnym wynagrodzeniem pozycja Polski to miejsce 17. (także wzrost o dwa miejsca w porównaniu do poprzedniego roku). Przeciętnie zarabiająca rodzina mogła liczyć na 77 proc. wynagrodzenia netto.

Według raportu w obu przypadkach Polska znajduje się poniżej średniej unijnej (odpowiednio 73 proc. i 79 proc.).

Awans Polski o dwa miejsca w rankingu wynika - zdaniem autorów raportu - głównie z obniżki najniższej stawki PIT w Polsce do 17 proc., a także podwyższenia kosztów uzyskania przychodu (z 1335 do 3000 zł rocznie). Zmiany te miały zastosowanie częściowo w 2019 r. i w całości w 2020 r.

Wyprzedziliśmy tym samym Holandię, Portugalię i Francję w porównaniu do 2019 r.

Jak zauważają eksperci PwC, w związku z epidemią COVID-19 wszystkie kraje UE wprowadziły liczne zmiany w zakresie podatków pracowniczych. Większość państw, aby odciążyć przedsiębiorców i pracowników odroczyła terminy składania zeznań podatkowych oraz pobierania zaliczek PIT. Wśród proponowanych rozwiązań znalazły się także: wstrzymanie płatności składek na ZUS; dodatkowe świadczenia, takie jak: dofinansowania do pensji pracowników, świadczenia pieniężne na rzecz samozatrudnionych, wydłużanie urlopów i okresów zasiłkowych oraz dodatkowe ulgi w PIT i ZUS.

Zwracają oni uwagę, że wiele państw kontynuuje także pomoc przedsiębiorcom, której celem jest przede wszystkim utrzymanie jak największej liczby miejsc pracy. Jako przykład podano Hiszpanię, gdzie do maja 2021 r. przedłużono obowiązywanie programu ERTE - program ten ma na celu uniknięcie masowych zwolnień w firmach, które zostały dotknięte pandemią. ERTE zapewnia pracownikom na urlopie 70 proc. ich podstawowego wynagrodzenia przez pierwsze sześć miesięcy jego trwania, a następnie świadczenie zostaje zmniejszone do 50 proc. Firmom, które biorą udział w programie, nie wolno dokonywać zwolnień w ciągu sześciu miesięcy po jego zakończeniu.

Z kolei w Bułgarii wydłużono obowiązywanie „60/40 wage subsidy”. Na mocy tego programu bułgarski rząd finansuje w 60 proc. wynagrodzenia pracowników (dotyczy to pracowników przedsiębiorstw, które z powodu pandemii zmuszone byłyby zredukować ich liczbę).

Autorzy raportu przypominają, że w Polsce pomoc COVID-owa jest skoncentrowana głównie na wsparciu przedsiębiorstw, mniej na osobach, które utraciły pracę, a w wsparcie dla płatników polegało głównie na przesunięciu terminu przekazania do urzędu skarbowego zaliczek na PIT i zryczałtowanego podatku PIT. W zakresie ZUS były to głównie świadczenia postojowe i zwolnienia z opłacania składek ZUS. (PAP)

autorka: Małgorzata Werner-Woś

mww/ je/

Źródło:PAP
Tematy
0 zł za prowadzenie konta! Otwórz PKO Konto za Zero >>

0 zł za prowadzenie konta! Otwórz PKO Konto za Zero >>

Komentarze (15)

dodaj komentarz
marok
Znowu lament opozycji. Wszystko co jest lepiej, jest dla nich gorzej bo oddala od koryta. Chcieliby powrotu do pensji po 5 zł za godzinę i obiecanego paliwa po 7 złotych i 500 plus tylko dla Sławków Nowaków.. Wtedy byłoby dobrze.
wizytator
"Większość państw, aby odciążyć przedsiębiorców i pracowników odroczyła terminy składania zeznań podatkowych oraz pobierania zaliczek PIT. Wśród proponowanych rozwiązań znalazły się także: wstrzymanie płatności składek na ZUS; dodatkowe świadczenia, takie jak: dofinansowania do pensji pracowników, świadczenia "Większość państw, aby odciążyć przedsiębiorców i pracowników odroczyła terminy składania zeznań podatkowych oraz pobierania zaliczek PIT. Wśród proponowanych rozwiązań znalazły się także: wstrzymanie płatności składek na ZUS; dodatkowe świadczenia, takie jak: dofinansowania do pensji pracowników, świadczenia pieniężne na rzecz samozatrudnionych, wydłużanie urlopów i okresów zasiłkowych oraz dodatkowe ulgi w PIT i ZUS."
A u nas pracodawca skasował tarczę. Pojechał z kucharzem na kanary, ale przed zdążył zwolnić polowę załogi(bo covid), a reszta zap... za trzech. Oczywiście nie zapomniał poobcinać pensje i zabrać cały socjal, bo covid. Wiecie, rozumiecie.
Aaaa i z kanarów zarządził podwyżkę cen swoich wyrobów, bo covid.
nie_strajkuje
Dobrze, że rząd PIS obniża podatki PIT ( z 18% do 17%, a dla młodych zarabiających nawet 0%).

Man nadzieję, że już nigdy do władzy nie powróci PO, za rządów której
- podatek Vat wzrósł z 22% na 23%
- podatek na ubranka i akcesoria dziecięce wzrósł z 8% na 23% - To były smutne czasy!!!
- paliwo
Dobrze, że rząd PIS obniża podatki PIT ( z 18% do 17%, a dla młodych zarabiających nawet 0%).

Man nadzieję, że już nigdy do władzy nie powróci PO, za rządów której
- podatek Vat wzrósł z 22% na 23%
- podatek na ubranka i akcesoria dziecięce wzrósł z 8% na 23% - To były smutne czasy!!!
- paliwo w 2007r kosztowało ponad 6 zł a jak mówił klasyk Tusk "a po wyborach może kosztować nawet i 7zł, to nieważne bo następne wybory dopiero za 4 lata"
tylko_sie_przygladam
Też mi się wydaje do wspaniałe:
- stawka VAT to nadal 23%
- cena paliw zbliża się do upragnionych 7 PLN.
- kwota wolna nadal nie istnieje
- musztarda jest tania.

Brawo, brawo. Rzeczywiście idziemy ku lepszemu...
cest_la_vie
Co do paliwa, cena ropy w 2008 roku była 144$/baryłka i cena była 6 zł za litr.
Dziś cena to 65$ i cena to 5,5zł za litr.
nie_strajkuje odpowiada tylko_sie_przygladam
PiS nie podniusł mi żadnego podatku o + 15% jak to zrobiło PO
Ale 6 zł za paliwo było 14 lat temu w 2007r a pamiętaj jak "strasznie wysoka" podobno w Polsce jest coroczna inflacja i moc nabywcza Twojej pensji. Wtedy minimalna stawka godzinowa wynosiła ok. 6-7 zł/godzinę pracy a teraz to 17zł/godz. Co by było,
PiS nie podniusł mi żadnego podatku o + 15% jak to zrobiło PO
Ale 6 zł za paliwo było 14 lat temu w 2007r a pamiętaj jak "strasznie wysoka" podobno w Polsce jest coroczna inflacja i moc nabywcza Twojej pensji. Wtedy minimalna stawka godzinowa wynosiła ok. 6-7 zł/godzinę pracy a teraz to 17zł/godz. Co by było, gdyby paliwo kosztowało 17zł/litr?
Kwota wolna od podatku istnieje, tylko albo nic nie zarabiasz albo zarabiasz tak strasznie dużo, że to dla Ciebie nic.
samsza
Zabranie kasy ludziom, którzy tracą życie na pracę i danie jej emerytom (nastki), którzy mają dużo wolnego czasu, to innowacyjne podejście do problemu demografii. To twórcze rozwinięcie myśli pani profesor Moniki Płatek, najwięcej dzieci rodzi się w rodzinach emeryckich i jednopłciowych.
samsza
Lewice pobożne i bezbożne na pewno się ze mną zgodzą.
Instytut lub co najmniej doroczna nagroda im prof. Łysenki, się po prostu należy.
adam1ad
Chyba zapomnieli dodać składek pracodawców, które i tak musi wypracować pracownik???
vonmisses
W Wiadomościach będzie, że Polska awansowała, że to dobrze i Polacy się cieszą z awansu w europejskim rankingu i wszystkim żyje im się lepiej :)

Powiązane: Rozliczenia podatkowe - PIT 2020

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki