Polska wśród krajów o najniższej stopie bezrobocia w UE. Liderem Czechy

Lato 2017 r. to czas dalszej poprawy sytuacji na europejskim rynku pracy. Ze stopą bezrobocia poniżej 5% Polska znajduje się w unijnej czołówce, choć do liderujących Czechów wciąż nieco nam brakuje.

(YAY Foto)

Stopa bezrobocia w strefie euro w lipcu wyniosła 9,1% wobec takiego samego wyniku w czerwcu. Dzisiejszy odczyt, który w najmniejszym stopniu nie zaskoczył analityków, jest wciąż najniższy od ponad 8 lat (od lutego 2009 r.). Dla porównania, dwanaście miesięcy temu stopa bezrobocia w strefie euro wynosiła równe 10%.

W całej UE stopa bezrobocia wyniosła w lipcu 7,7% wobec również 7,7% w czerwcu tego roku i 8,5% w lipcu 2016 r. Po raz ostatni tak dobry wynik Eurostat odnotował w grudniu 2008 r.

W liczbach bezwzględnych dane o bezrobociu kształtowały się następująco: w UE Eurostat naliczył 18,916 mln bezrobotnych, z czego 14,860 mln zamieszkiwało państwa strefy euro. W porównaniu z majem liczba bezrobotnych w UE spadła o 93 tys. (w strefie euro o 73 tys.). Z kolei w porównaniu z kwietniem ubiegłego roku w Unii ubyło 1,928 mln bezrobotnych (1,309 mln w strefie euro).

Miano kraju o najniższej stopie bezrobocia w UE utrzymały Czechy (2,9%), które wyprzedziły Niemcy (3,7%) i Maltę (4,1%). W porównaniu z majem ubiegłego roku, stopa bezrobocia spadła we wszystkich państwach UE oprócz Finlandii (stopa bez zmian). Najwyższy spadek odsetka bezrobotnych odnotowano w Chorwacji (z 13,2% do 10,6%), Hiszpanii (z 19,6% do 17,1%) oraz Słowacji (z 9,7% do 7,3%).

Stopa bezrobocia BAEL. Dla Estonii i Węgier dane z czerwca, dla Grecji i Wielkiej Brytanii z maja
Stopa bezrobocia BAEL. Dla Estonii i Węgier dane z czerwca, dla Grecji i Wielkiej Brytanii z maja (Bankier.pl na podstawie Eurostatu)

Przypisana Polsce stopa bezrobocia na poziomie 4,8% jest najniższa w najnowszej historii naszego kraju.

Liczba bezrobotnych w naszym kraju określana przy pomocy metody BAEL została oszacowana na 835 tysięcy (warto zaznaczyć, że dane bywają rewidowane). To kolejny już najniższy wynik w historii badania sięgającego 1995 r. Dla porównania jeszcze rok temu mieliśmy nad Wisłą 1,055 mln bezrobotnych, co przekładało się na stopę bezrobocia w wysokości 6,1%.

Statystyki bezrobocia publikowane przez Eurostat pochodzą z badań ankietowych zgodnych z metodyką Międzynarodowej Organizacji Pracy. W badaniach aktywności zawodowej (BAEL) za bezrobotnego uznaje się osobę niemającą pracy, gotową ją podjąć w ciągu dwóch tygodni i aktywnie jej poszukującą w ciągu ostatnich czterech tygodni. 

Dlatego też statystyki bezrobotnych według BAEL są wyraźnie niższe od wyników podawanych przez GUS i Ministerstwo Pracy, które publikują liczbę zarejestrowanych bezrobotnych. Czyli także tych, którzy nie są zainteresowani podjęciem pracy lub pracują „na czarno”.

Michał Żuławiński

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
18 7 jrkp

no jak I Notariusz PiS podpisał ustawe ze czy sie jest ubezpieczonym czy nie to NFZ zrefunduje leczenie kazdemu na zasadzie socjalizm+, to ludziom nie zależy by byc zarejestrowanymi w PUPach => bezrobocie spadlo, bo nie jest rejestrowane bo ludzie robia na czarno/zagranica I nie potrzebuja kwita z PUPu ze maja ubezpieczenie na statusie 'bezrobotny'...

tak sie w kraju Populizmu i Socjalizmu+ 'redukuje' bezrobocie... bo jakos towarzysze z PiS juz nie podaja danych jednoczesnie o ile wzrosło zatrudnienie...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
20 7 open_mind

„Polska znajduje się w unijnej czołówce,” No i co w związku z tym? Ale dochody ludności maleją, szczególni jak są zatrudniani w zachodnich obozach pracy wyzyskowej.

! Odpowiedz
7 12 open_mind

Do czerwonych : Dużo nacji nam Polski zazdrości i dla tego starają się ciągle ingerować w nasze sprawy, a my w swej naiwności myślimy że dostaniemy coś od nich za darmo, nie oni bez korzyści własnej tego nie robią. Po prostu pogonić to draństwo i uwierzyć we własne siły i potencjał! Jeszcze ostatnio nachodzców nam nasyłają. Masakra.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 8 hfjdj

Nikt ci tam pracowac nie kaze przeciez. Zatrudnij sie u polaka i kos miliony.

! Odpowiedz
Rozlicz PIT za 2017
szybko i bez błędów

lub uruchom online teraz

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 1,4% II 2018
PKB rdr 5,1% IV kw. 2017
Stopa bezrobocia 6,8% II 2018
Przeciętne wynagrodzenie 4 973,7 zł XII 2017
Produkcja przemysłowa rdr 7,4% II 2018

Znajdź profil

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl