REKLAMA

Polska rodzina bez ochrony

2015-07-17 14:55
publikacja
2015-07-17 14:55

- Ludzie oczekują bezpieczeństwa socjalnego, a nie dodatków do kożucha, czyli drobnych metod w formie becikowego czy dodatków pielęgnacyjnych. Społeczeństwo oczekuje bezpieczeństwa socjalnego takiego jak większa liczba żłobków czy zabezpieczenie dla kobiet pracujących - ocenił główny ekonomista Łukasz Piechowiak, w kontekście najnowszego raportu NIK dotyczącego polityki rodzinnej w Polsce.

Polska rodzina bez ochrony
Polska rodzina bez ochrony
/ EastNews

Polityka rodzinna w Polsce - zadaniowa nie kompleksowa

Wskazuje on, że polityka rodzinna w Polsce zawiera w sobie jeszcze wiele niedociągnięć. Raport wytyka rządowi brak skoordynowanej polityki prorodzinnej oraz niekontrolowaną działalność resortów w jej zakresie.

Zdaniem Anny Gromady z Polskiej Akademii Nauk oraz Fundacji Kaleckiego najcenniejszą i jednocześnie najbardziej zignorowaną częścią raportu jest zwrócenie uwagi na regionalny wymiar większości problemów związanych z polityką rodzinną: 

- Nie można uogólniać wpływu bezrobocia w naszym kraju na chęć zakładania rodziny, gdy jego wynik w Radomiu jest pięć razy wyższy niż w Warszawie. Podobnie jest z ceną mieszkań i dostępnością instytucji opiekuńczych w poszczególnych regionach Polski. Dlatego kluczowe jest pytanie w jakim stopniu polityka rodzinna powinna być prowadzona centralnie, a w jakim regionalnie oraz w jakie prawne, instytucjonalne i finansowe instrumenty należy wyposażyć gminy.

Zdaniem ekspertów, pierwszym krokiem do polepszenia sytuacji polskich rodzin, jest znaczne zwiększenie ilości żłobków i przyzakładowych instytucji opiekuńczych, tak by żaden rodzic nie musiał stawać przed wyborem zachowania pracy bądź założenia rodziny i wychowania dzieci.

Źródło:
Tematy
Załóż konto w ING Banku Śląskim przez internet i zyskaj do 250 zł w promocji

Załóż konto w ING Banku Śląskim przez internet i zyskaj do 250 zł w promocji

Komentarze (3)

dodaj komentarz
~WyjekWładek
Po co chronić polskie rodziny, jak za chwilę będziemy mieli do ochrony całą masę rodzin imigrantów. Z informacji w mediach wynika, że oprócz lokum dostaną zapomogi po 3000 Euro miesięcznie na rodzinę. Można? Można!
~StanRS
Będę musiał sobie kupić pastę do butów brązową lub czarną i udawać araba, lub murzyna. Oni mają o wiele lepiej w Polsce niż Polacy którzy będą musieli na nich pracować i ich utrzymywać.

Powiązane: Dzieci

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki