REKLAMA

COP28Polska przyjęła deklarację o potrojeniu mocy wytwórczej energii jądrowej do 2050 r.

2023-12-02 08:02
publikacja
2023-12-02 08:02

Atom jest przyszłością czystej, bezpiecznej i stabilnej energii, jest przyszłością sprawiedliwej transformacji energetycznej – podkreślił prezydent Andrzej Duda, przyjmując w sobotę w Dubaju deklarację o potrojeniu mocy wytwórczej energii jądrowej w skali globalnej do 2050 r.

Polska przyjęła deklarację o potrojeniu mocy wytwórczej energii jądrowej do 2050 r.
Polska przyjęła deklarację o potrojeniu mocy wytwórczej energii jądrowej do 2050 r.
/ Kancelaria Prezydenta

Polski prezydent, który bierze udział w konferencji klimatycznej COP28 w Dubaju, podkreślił, że atom jest przyszłością czystej, bezpiecznej i stabilnej energii i przyszłością sprawiedliwej transformacji energetycznej.

„Bez energii jądrowej nie uda się zrealizować ambitnych planów klimatycznych, które wszyscy sobie stawiamy. Ochronić naszej planety” – powiedział Andrzej Duda.

Dlatego – jak zaznaczył – tak ważna jest przyjęta w sobotę deklaracja. „Potrojenie mocy wytwórczej energii jądrowej do 2050 roku, zwiększenie i ułatwienie finansowania budowy elektrowni jądrowej, promowanie energii nuklearnej jako czystej energii – to ważne zobowiązania, pod którymi jako prezydent Polski z pełnym przekonaniem się podpisuję” – oświadczył.

Deklarację przyjęło ponad 20 państw; oprócz Polski są to m.in. Francja, Stany Zjednoczone, Rumunia, Finlandia, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Kanada, Szwecja, Bułgaria.

Sygnatariusze zobowiązali się do współpracy na rzecz realizacji globalnego celu potrojenia mocy energii jądrowej do 2050 r., podejmowania działań wewnętrznych w celu zapewnienia, że elektrownie jądrowe są eksploatowane w sposób odpowiedzialny, zgodnie z najwyższymi standardami bezpieczeństwa, zrównoważonego rozwoju, zabezpieczeń i nieproliferacji oraz do odpowiedzialnego, długoterminowego gospodarowania zużytym paliwem, a także do mobilizowania inwestycji w energię jądrową, w tym również innowacyjnych mechanizmów finansowych.

Duda zaznaczył, że Polska, choć nie posiada jeszcze swoich elektrowni jądrowych, intensyfikuje od kilku lat Program polskiej energetyki jądrowej. Wskazał, że trwają już zaawansowane prace nad budową naszej pierwszej elektrowni, która ma powstać do 2033 roku, a którą wybuduje należąca do państwa firma Polskie Elektrownie Jądrowe we współpracy z amerykańskimi koncernami Westinghouse i Bechtel.

„Polska prowadzi proces wyboru lokalizacji i technologii pod budowę drugiej elektrowni jądrowej w naszym kraju. Pragnę podkreślić naszą otwartość na rozmowy o współpracy ze wszystkimi państwami reprezentującymi podobne podejście do kwestii rozwoju energetyki jądrowej” – dodał.

„Ruszyły także prace nad rozpoczęciem budowy kolejnej elektrowni jądrowej w oparciu o silną, sformalizowaną współpracę polskich podmiotów: pozostającej w rękach skarbu państwa PGE S.A. oraz prywatnej ZE PAK, a także koreańskiego koncernu KHNP. W ostatnich dniach polskie ministerstwo klimatu wydało decyzję zasadniczą, która pozwala przejść do kolejnego etapu uzyskiwania decyzji i pozwoleń. Będziemy te ważne inwestycje wspierać” – mówił polski prezydent.

Podkreślił, że uzupełnieniem pełnoskalowych elektrowni jądrowych mogą być reaktory mniejsze i przyznał, że nasz kraj ma ambicje być europejskim liderem w budowie małych reaktorów jądrowych – SMR.

„W COP28 uczestniczy polska firma ORLEN Synthos Green Energy, która zamierza zbudować reaktory w technologii SMR. Współpracuje przy tym projekcie z firmami ze Stanów Zjednoczonych i Kanady. Jestem zadowolony, że rozpoczyna współpracę także z firmą ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich - Emirates Nuclear Energy Corporation. ZEA, czyli gospodarze naszego szczytu klimatycznego, właśnie ukończyły budowę swojej pierwszej, wielkiej elektrowni jądrowej. To pokazuje najlepiej, że energetyka jądrowa ma przyszłość na całym świecie” – ocenił prezydent. Docenił też działania Stanów Zjednoczonych na rzecz rozwoju wielko- i małoskalowej technologii jądrowej.

„Atom jest przyszłością. Pokazaliśmy to także na forum Unii Europejskiej, skutecznie zabiegając o włączenie energii jądrowej do Net-Zero Industry Act. Zaledwie dwa tygodnie temu Parlament Europejski uwzględnił w niej także atom. Zabiegaliśmy o to jako Polska bardzo mocno. To sukces wielu państw członkowskich z panem prezydentem (Francji) Emmanuelem Macronem na czele” – oświadczył.

W ocenie prezydenta Dudy potrzebne są kolejne zdecydowane kroki w kwestii wsparcia energetyki jądrowej w ramach Unii Europejskiej. Zapowiedział, że jednym z priorytetów polskiej prezydencji w UE w pierwszym półroczu 2025 roku będzie sprawiedliwa transformacja energetyczna ze szczególnym uwzględnieniem energii jądrowej.

„Sprawiedliwa transformacja jest niezwykle istotna. Zgodziliśmy się co do tego podczas COP24, który miał miejsce w Polsce, w Katowicach. W centrum polityki klimatycznej musi stać człowiek - jego bezpieczeństwo, zdrowie, jakość życia. Temu ma służyć racjonalny proces przechodzenia na wydajne i niskoemisyjne źródła energii. Dokładnie takie jak atom” – powiedział Duda.

„Jeśli chcemy zrealizować ambitne cele klimatyczne, to musimy działać w kwestii rozwoju energii atomowej jeszcze odważniej, szybciej i skuteczniej! Pamiętajmy, że nie robimy tego dla siebie! Robimy to dla przyszłych pokoleń, dla naszych dzieci, dla naszych wnuków. Nie mamy czasu, musimy działać teraz” – podkreślił prezydent.

Z Dubaju Aleksandra Rebelińska (PAP)

reb/ sp/

Źródło:PAP
Tematy
Najtańsze konta firmowe dla oszczędzających z premią

Najtańsze konta firmowe dla oszczędzających z premią

Komentarze (17)

dodaj komentarz
mararok
"Polska prowadzi proces wyboru lokalizacji i technologii pod budowę drugiej elektrowni jądrowej w naszym kraju"... Jeszcze pierwszej nie postawiono, a już drugą będą budować
pstrzezek
A to już nie ma krzyczenia że węgla mamy na 200 lat? :) Przecież to był przekaz na COP24 w Katowicach. Po drugie nasz prezydent matematyk chce potroić energię atamową do 2050. W PL będzie relatywnie prosto: 3 x 0
pstrzezek
Gdyby Mateusz planował zostać na dłużej to może obiecałby Izerę z napędem atomowym w ramach poszerzenia gamy modelowej. A tak to nie ma co. Opozycja znowu wszystko popsuła ;))
and00 odpowiada pstrzezek
Węgla mamy, ale jesteśmy w szalonej organizacji- UE
A tam u władzy są ideologiczni fanatycy i na produkcję taniej energii z węgla narzucają nigdzie nie spotykane na świecie opłaty, tak że ta energia robi się droższa od drogiej OZE

A z tym potrojeniem fakt, śmieszne
Bez kozery mógł powiedzieć utysiącktotnimy produkcje
Węgla mamy, ale jesteśmy w szalonej organizacji- UE
A tam u władzy są ideologiczni fanatycy i na produkcję taniej energii z węgla narzucają nigdzie nie spotykane na świecie opłaty, tak że ta energia robi się droższa od drogiej OZE

A z tym potrojeniem fakt, śmieszne
Bez kozery mógł powiedzieć utysiącktotnimy produkcje z atomu, i jeżeli wyprodukujemy choć 1 wat to będzie miał rację
pstrzezek odpowiada and00
UE ma swoich fanatyków Ale trudno porównywać to z fanatykami *** w PL, oj trudno ;) Złodziejstwo w administracji UE też jest niemałe, głupie pomysły też tam są. Ale jak chcesz być bardziej na wschód to droga wolna
and00 odpowiada pstrzezek
Ja chcę być w EWG, a UE robi się po prostu nowym ZSRR
bez cudzysłowu
I to nie jest przenośnia
Prymat ideologii nie tylko nad ekonomią ale nawet zdrowym rozsądkiem
rosnący totalitaryzm to fakty
pstrzezek odpowiada and00
Chcesz być w EWG to załóż ver 2.0 i się zapisz. Co za problem
1984
Fajnie, elektrownie będą a co z paliwem?

- Strona WNA pokazująca wydobycie na świecie. W 2022 wykopany uran pokrywał 74% zapotrzebowania.
- Raport IAEA z 2022r strona 90. Jest tam prognoza wydobycia do roku 2040.Scenariusz bazowy pokazuje, że z wielkim trudem da sie zaspokoić obecny popyt. Scenariusz optymistyczny pokazuje
Fajnie, elektrownie będą a co z paliwem?

- Strona WNA pokazująca wydobycie na świecie. W 2022 wykopany uran pokrywał 74% zapotrzebowania.
- Raport IAEA z 2022r strona 90. Jest tam prognoza wydobycia do roku 2040.Scenariusz bazowy pokazuje, że z wielkim trudem da sie zaspokoić obecny popyt. Scenariusz optymistyczny pokazuje zaspokojenie 2x wyższego tylko w 2030r i pod warunkiem dużej produkcji MOX. Podsumowanie raportu mówi o "tanich" zasobach które przy obecnym zużyciu wystarczą na 100 lat. Hmmm - 3x wyższe zużycie oznacza 100/3...

Już w tej chwili uran osiagnął ceny notowane tylko w czasie spekulacyjnego ataku z roku 2007. To wystarcza aby gotowe paliwo kosztowało ok. 3.5 tys $/ kg U czyli blisko kwoty jaką WNA uznaje za nieopłacalną. I oni chcą potrojenia?
and00
Na uranie się nie znam, ale zawsze w dziejach takie problemy się rozwiązywały praktycznie same

W latach '80 prognozowano że zasobów ropy na świecie mamy na 30 lat...
krokus12 odpowiada and00
Na uranie się nie znam ale atomówki chwale typowy pisowski ekspert , a jeszcze duża część uranu to Rosja .

Powiązane: COP28 - szczyt klimatyczny w Dubaju

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki