REKLAMA
PIT 2023

Aktywiści klimatyczni zabarwili na zielono wodę w Canal Grande w Wenecji. I nie tylko

2023-12-09 16:30, akt.2023-12-09 18:54
publikacja
2023-12-09 16:30
aktualizacja
2023-12-09 18:54

W Rzymie, Mediolanie, Wenecji, Turynie i Bolonii aktywiści klimatyczni wlali w sobotę do rzek i kanałów substancję, barwiąc wodę na zielono. Ich akcja przy wykorzystaniu nieszkodliwego, jak zapewniono, środka była wyrazem protestu wobec braku konkretnych rezultatów konferencji klimatycznej COP28, trwającej w Dubaju.

Aktywiści klimatyczni zabarwili na zielono wodę w Canal Grande w Wenecji. I nie tylko
Aktywiści klimatyczni zabarwili na zielono wodę w Canal Grande w Wenecji. I nie tylko
fot. ilolab / / Shutterstock

W Wenecji w sobotę doszło do kolejnego incydentu, wywołanego przez ekowandali, jak określa się aktywistów klimatycznych dopuszczających się niszczenia i atakowania zabytków pod hasłami ochrony środowiska. W rejonie słynnego mostu Rialto wlali do Canal Grande substancję barwiącą wodę na zielono.

Sprawcami tej akcji byli działacze międzynarodowego ruchu pod nazwą Extinction Rebellion. Jak zaznaczyła agencja Ansa, wlali oni do Canal Grande fluoresceinę.

Aktywiści wywiesili też na moście transparent z hasłem nawiązującym do trwającej w Dubaju konferencji klimatycznej COP28: "Podczas gdy rząd mówi, my wisimy na włosku". Niektórzy świadkowie protestowali głośno przeciwko tej akcji.

W czwartek inna grupa działaczy oblała błotem fragment fasady weneckiej bazyliki świętego Marka, a ich czyn stanowczo potępiły miejscowe władze oraz minister kultury Włoch Gennaro Sangiuliano. 

W pięciu miastach aktywiści klimatyczni wlali do rzek i kanałów zieloną substancję

W wydanym oświadczeniu przedstawiciele międzynarodowego ruchu Extinction Rebellion wyjaśnili, że swoją akcją we Włoszech chcą potępić "kolejną porażkę polityczną COP28 i światowych rządów w przeciwdziałaniu kryzysowi klimatycznemu".

"Za kilka godzin te wody wrócą do stanu poprzedniego. A w czasie, gdy rządy debatują, my liczymy straty i ofiary ciągłych powodzi i pożarów" - dodali.

W sobotnie popołudnie w Rzymie wody Tybru zabarwione zostały zieloną substancją w rejonie wyspy Tiberina w centrum miasta. Rozdawano tam ulotki zachęcające: "Buntuj się razem z nami".

W Mediolanie zielony kolor przybrała woda w jednym z systemu kanałów - Naviglio Grande. "Rząd mówi, Ziemia tonie" - to hasło towarzyszyło temu protestowi.

W Wenecji fluoresceinę wlano do Canal Grande koło mostu Rialto w historycznym centrum. W Turynie tę samą substancję wlało do rzeki Pad kilkunastu aktywistów, którzy mówili o fiasku COP28. W Bolonii na zielono zabarwiony został odcinek rzeki Reno.

Z Rzymu Sylwia Wysocka

sw/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
Wypróbuj Pracuj.pl za 1zł! Zatrudniaj szybko i skutecznie!

Wypróbuj Pracuj.pl za 1zł! Zatrudniaj szybko i skutecznie!

Advertisement

Komentarze (7)

dodaj komentarz
mariuszpetryka70
Ta substancja nie jest całkowicie bezpieczna...Taka akcja odwróci się przeciwko nim..
jas2
Imieniny Patryka dopiero 17 marca. Coś pomylili.
itso_not_to_be
czy ten ktoś kto tworzy te newsy chce nas zanudzić na śmierć ?
dasbot
Szkoda, że nie zrobili tego w Pizie, gdzie dawny pełnomorski port leży teraz 12 km od morza.........Globalne oszołomstwo ma się dobrze. Niestety kabała kontroluje dodruk pieniądza, a poprzez różne szemrane NGOs rozdają tą kasę różnym dziwnym typom, którzy robią z siebie pośmiewisko, a przy okazji szkodzą innym.

Powiązane: Włochy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki