REKLAMA

RAPORT NBPPolska podwoiła zagraniczne inwestycje w 2021 r.

2022-12-06 10:20
publikacja
2022-12-06 10:20

W 2021 roku wartość netto transakcji polskich inwestorów bezpośrednich za granicą wyniosła 7 mld zł i było to dwukrotnie więcej niż rok wcześniej - poinformował we wtorek w raporcie Narodowy Bank Polski.

Polska podwoiła zagraniczne inwestycje w 2021 r.
Polska podwoiła zagraniczne inwestycje w 2021 r.
fot. Taigi / / Shutterstock

Dodał, że w odróżnieniu od poprzednich lat w strukturze polskich inwestycji bezpośrednich za granicą w 2021 roku dominowały reinwestycje zysków (10,6 mld zł). Z kolei wartość transakcji z tytułu zakupu akcji i innych form udziałów kapitałowych, w przeciwieństwie do poprzednich okresów, była dodatnia i wyniosła 0,3 mld zł.

"W 2021 roku wartość netto transakcji polskich inwestorów bezpośrednich za granicą wyniosła 7,0 mld zł i było to dwukrotnie więcej niż rok wcześniej" - podano w raporcie NBP.

Według NBP transakcje związane z instrumentami dłużnymi miały wartość ujemną, co świadczy o tym, że podmioty bezpośredniego inwestowania spłacały swoje należności wobec polskich inwestorów. Wartość tych transakcji w 2021 r. wyniosła -3,9 mld zł.

"Analiza struktury transakcji polskich inwestorów bezpośrednich za granicą wskazuje na rosnący udział reinwestycji zysków, co świadczy, że polscy inwestorzy bezpośredni wzmacniają swoją pozycję finansową na rynkach zagranicznych. Podobnie jak w poprzednich latach na ogólne saldo transakcji polskich inwestorów bezpośrednich miały wpływ pojedyncze transakcje dużych podmiotów" - podano w raporcie NBP.

Wskazano, że największą aktywność polskich inwestorów bezpośrednich odnotowano w Norwegii (3,4 mld zł), Szwecji (2,3 mld zł), Liechtensteinie (2,2 mld zł) i na Litwie (1,3 mld zł). W Norwegii dominującą formą inwestowania były reinwestycje zysków (4,8 mld zł). W Szwecji natomiast przeważały instrumenty dłużne, co było przejawem dalszego spłacania przez polskich inwestorów bezpośrednich zadłużenia wobec ulokowanych tam spółek córek. W strukturze transakcji w Liechtensteinie dominowały akcje i inne formy udziałów kapitałowych. Wynikało to z restrukturyzacji grup kapitałowych z udziałem polskiego kapitału.

NBP podał też, że w 2021 roku w ramach polskich inwestycji bezpośrednich za granicą kapitał wycofywano głównie z Francji (-1,6 mld zł), Cypru (-1,5 mld zł), Hiszpanii (-1,4 mld zł) i Luksemburga (-1,3 mld zł). Było to wynikiem dużych pojedynczych transakcji polskich inwestorów. (PAP)

autor: Łukasz Pawłowski

pif/ amac/

Źródło:PAP
Tematy
MINI pełne dobrych ofert.

MINI pełne dobrych ofert.

Komentarze (8)

dodaj komentarz
jarekzbyszek
Czekam aż policzą zagraniczne inwestycje Polaków w nieruchomości. To będzie suma bardziej imponująca.
trpaslik
Jeżeli polski kapitał wybiera zagraniczne inwestycje, a nie w kraju, to nie jest to powód do zadowolenia. Dla wielu inwestycji zagranicznych w SSE w Polsce kończą się lub skończyły okresy zwolnień podatkowych. Ciekawa będzie obserwacja zachowania tego kapitału, który jest wielokrotnie większy niż polski ulokowany zagranicą.
emulgator
Dziwnie to zaklasyfikowali w Szwecji. Spłata zadłużenia jako inwestycja.
kacz-dzong-un
Może być tak, że po kolejnych wygranych wyborach Pis już nie będzie tak skory do bycia popularnym i medialnym. Niekorzystne zmiany dla inwestorów, a co za tym idzie, dla zwykłych Polaków mogą przyjść nagle. System za Pis jest niestabilny, jednego dnia firma dobrze prosperuje, drugiego mogą ją zniszczyć nowym nakazem lub podatkiem,Może być tak, że po kolejnych wygranych wyborach Pis już nie będzie tak skory do bycia popularnym i medialnym. Niekorzystne zmiany dla inwestorów, a co za tym idzie, dla zwykłych Polaków mogą przyjść nagle. System za Pis jest niestabilny, jednego dnia firma dobrze prosperuje, drugiego mogą ją zniszczyć nowym nakazem lub podatkiem, albo przejęciem mienia.
wkupiesila
dlatego dolar tak rośnie i euro, bo nadwiślański kraj to złe miejsce do inwestycji - złodziejskie państwo
grzegorzkubik
Niczego innego się nie spodziewałem. Polska cały czas pięknie się rozwija i bogaci. Oby tak dalej.
jpelerj
Nie zrozumiałeś, jak zwykle. Polacy inwestują za granicami, nie w kraju. Wolą uciec z pieniędzmi i budować gospodarkę innych, bardziej przewidywalnych. Nie ma za co LOL

Powiązane: Polskie inwestycje za granicą

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki