REKLAMA

Polska o krok od inflacji

2016-10-31 14:00
publikacja
2016-10-31 14:00
Polska o krok od inflacji
Polska o krok od inflacji

Inflacja CPI wyniosła w październiku 0,5% mdm i -0,2% rdr – podał wstępne dane Główny Urząd Statystyczny. Niewykluczone, że był to ostatni miesiąc deflacji cenowej w Polsce.

Ekonomiści spodziewali się odczytu na poziomie 0,4% mdm i -0,3% rdr po tym, jak we wrześniu tzw. inflacja CPI wyniosła 0,0% mdm i -0,5% rdr. Roczna dynamika CPI była najwyższa od lipca 2014 roku. Wzrost cen w relacji miesiąc do miesiąca był za to największy od kwietnia 2012 roku.

Deflację cenową – rozumianą jako ujemną roczną dynamikę indeksu cen dóbr i usług konsumpcyjnych (CPI) – GUS notuje nieprzerwanie od lipca 2014 roku. To pierwszy epizod deflacyjny w historii III Rzeczypospolitej.

Opublikowane dziś dane to tzw. szybki szacunek – wyniki mają charakter wstępny i mogą ulec zmianie. Ostateczne dane za październik GUS opublikuje 14 listopada o 14:00. Wtedy też poznamy kompozycję zmian w CPI, czyli dynamikę cen w poszczególnych kategoriach produktów.

Można jednak domniemywać, że największy wpływ na wzrost dynamiki CPI miały drożejące paliwa. W październiku po raz pierwszy od ponad dwóch lat zarówno benzyna jak i olej napędowy były droższe niż rok wcześniej.  Jeśli w następnych tygodniach ceny na stacjach paliw nie spadną, to do końca roku powinniśmy się pożegnać z deflacją na poziomie CPI.

Krzysztof Kolany

Źródło:
Tematy
Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Komentarze (47)

dodaj komentarz
~step
Polska jest o krok od PRL. PiS skończy jak PZPR.
~kondensator
Jaka deflacja :-D . Jest minimalizacja towaru lub substytucja produktów. Pamiętam dobrze smaki i raczej te nowe to góowienko w pazłotku. A na zachodzie bez zmian z towarem . Zawartosc cukru w cukrze ta sama. Wnioski sami wyciągnijcie
~kondensator odpowiada ~nj
Tak sie kiedys mówiło. Sam tego nie wymysliłem musiałem usłyszec. Clou przyswajaj a widzę ze nie jest dobrze. Inflacja Ok ale w kupie siła i nie samemu
~xxx
Jak wróci INFLACJA to kolejny milion POLAKÓW tych najmniej zarabiających wyjedzie z PL.Inflacja przy takich niskich zarobkach super sprawa znów jeden będzie bogatszy drugi zbiednieje.INFLACJA =BIEDA.Tak mamy wysokie koszty życia w porównaniu do zarobków.
~jj
Ten rząd potrzebuje inflacji jak kanie dżdżu. Inaczej budżet w żaden sposób się nie domknie.
~Antyinflacjonista
Nikt nie potrzebuje inflacji. Jeśli komuś się wydaje, że jej potrzebuje, to znaczy, że jest niezorientowany i nie myśli przyszłościowo.
Pozdrawiam.
~Jigga odpowiada ~Antyinflacjonista
Każdy kraj na tej planecie dąży do inflacji.
~loli
A to maslo ile ma tluszxzu roslinnego.
~Rapaportowski
...inflacja jest w p-oLSCE konieczna i niezbędna !....bo, jak my mośki , mamy was czesać ?gdy rynek jest zrównoważony ??? no ,jak ?.....a, talenty musimy pomnażać !-obowiązkowo !!!.....
...oj ,bieda przy deflacji ,bieda ,,,,,

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki