REKLAMA
PIT 2023

Polscy żandarmi jadą do Kongo

2006-06-07 06:44
publikacja
2006-06-07 06:44
Ministerstwo Obrony Narodowej ma już pieniądze na zakup najnowszej broni i wyposażenia dla oddziałów specjalnych żandarmerii - dowiedział się "Dziennik". Świetnie i wszechstronnie wyszkoleni komandosi mają być oczkiem w głowie polskiej armii.

Oddziały specjalne żandarmerii to swoista policja wojskowa, nazywane są "GROM bis". Potrafią ścigać terrorystów, przeszukiwać schrony, a także zabezpieczać dowody na miejscu zamachów terrorystycznych. W tym roku na zakup sprzętu dostaną 35 milionów złotych, a do końca 2009 roku ponad 100 milionów złotych. Wypróbują go pod koniec czerwca w Kongo, gdzie pojadą z misją pokojową.

Tempa nabiera rekrutacja żołnierzy zainteresowanych służbą w oddziałach specjalnych. Każdy kandydat musi przejść skomplikowane sprawdziany, także psychologiczne. Trzeba też mieć co najmniej 175 centymetrów wzrostu i znać nieźle język angielski.

W misji NATO w Afganistanie służy już dziś 14 polskich komandosów z żandarmerii, W Iraku 23, a w Bośni 30. Pod koniec czerwca 101 komandosów z oddziałów specjalnych żandarmerii wyruszy do Konga. Będą strzec bezpieczeństwa podczas pierwszych od 40 lat wolnych wyborów parlamentarnych i prezydenckich w tym kraju.

Więcej na ten temat w "Dzienniku".

dziennik/km/jędras
Źródło:IAR
Tematy
Wypróbuj Pracuj.pl za 1zł! Zatrudniaj szybko i skutecznie!

Wypróbuj Pracuj.pl za 1zł! Zatrudniaj szybko i skutecznie!

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Łatwiejszy dostęp do broni

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki