REKLAMA

Politycy PiS pozytywnie o wyroku TK. Opozycja: Odliczanie do polexitu

2021-10-07 20:18
publikacja
2021-10-07 20:18
Politycy PiS pozytywnie o wyroku TK. Opozycja: Odliczanie do polexitu
Politycy PiS pozytywnie o wyroku TK. Opozycja: Odliczanie do polexitu
fot. Mateusz Szymański / / Bankier.pl

TK wyznaczył konstytucyjne granice integracji europejskiej, w precyzyjny sposób rozgraniczył traktatowe kompetencje organów UE - komentują wyrok TK politycy związani z PiS. Według opozycji jest to "odliczanie do Polexitu" i "wprowadzanie na pole minowe".

W czwartek TK uznał, że przepisy europejskie w zakresie, w jakim organy Unii Europejskiej działają poza granicami kompetencji przekazanych przez Polskę, są niezgodne z polską konstytucją. Niezgodny z konstytucją jest także przepis europejski uprawniający sądy krajowe do pomijania przepisów konstytucji lub orzekania na podstawie uchylonych norm, a także przepisy Traktatu o UE uprawniające sądy krajowe do kontroli legalności powołania sędziego przez prezydenta oraz uchwał Krajowej Rady Sądownictwa ws. powołania sędziów.

Politycy zarówno większości sejmowej, jak i opozycji komentowali wyrok TK w mediach społecznościowych.

I tak według ministra sprawiedliwości i lidera Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobry, "TK postawił tamę anarchizacji sądownictwa i całego państwa". "Potwierdził nadrzędność Konstytucji RP nad prawem UE i politycznymi orzeczeniami TSUE" - dodał.

W jego ocenie, jest to historyczne orzeczenie. "Trybunał wyznaczył konstytucyjne granice integracji europejskiej oraz dopuszczalnej ingerencji UE w polskie sprawy" - podkreślił. "Bezprawne działania wykraczające poza traktaty nie stanowią dla Polski wiążącego prawa międzynarodowego. Bo nie są legitymizowane przekazaniem kompetencji na rzecz UE. To też konsekwencja orzeczenia TK" - napisał Ziobro.

Lider Polski 2050 Szymon Hołownia przypomniał, że 18 lat temu miliony Polaków powiedziało w referendum Unii Europejskiej: "Tak". "Dziś znajoma Prezesa i kandydat PiS na prezydenta Szczecina, mówią: +Wyprowadzimy Was z UE, stracicie miliardy złotych, Putin tęskni i czeka+. Wara od woli narodu, od polskiej racji stanu, bando nieudolnych gamoni" - ocenił na Twitterze. "Nie wiem jak Jarosław Kaczyński i jego towarzyskie odkrycie, ale ja nie zamierzam opuszczać Unii Europejskiej, podobnie jak zdecydowana większość Polek i Polaków. #NieWNaszymImieniu" - napisał także Hołownia.

Wyrok komentował także na Twitterze wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej Borys Budka. "Pseudotrybunał z 3 dublerami i prokuratorem Stanu Wojennego, na czele z towarzyskim odkryciem prezesa wykonuje polityczne zlecenie, skutkiem czego może być utrata setek miliardów euro pomocy, na którą czekają Polacy. Na Nowogrodzkiej włączono dziś odliczanie do Polexitu" - ocenił. Z kolei w ocenie wicemarszałek Sejmu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, "spełnia się marzenie Jarosława Kaczyńskiego o Polsce poza Unią Europejską".

Zdaniem prezesa PSL Władysława Kosiniaka-Kamysza "konstytucja jest najważniejszym aktem w Polsce, jednak to nie tworzy sprzeczności pomiędzy stosowaniem jej i respektowaniem prawa międzynarodowego". "Wszystkie traktaty przyjmowaliśmy w zgodzie z Konstytucją. Niech rząd prawa przestrzega, a nie go podważa" - napisał.

W niedzielę demonstracja w Warszawie?

Wzywam wszystkich, którzy chcą bronić Polski europejskiej, w niedzielę na Plac Zamkowy w Warszawie, godzina 18. Tylko razem możemy ich zatrzymać - napisał w czwartek na Twitterze lider PO Donald Tusk.

Premier Mateusz Morawiecki skierował wniosek do TK po wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE z początku marca odnoszącym się do możliwości kontroli przez sądy prawidłowości procesu powołania sędziego. 

Przepisy, których kontroli chciał premier, w zaskarżonym rozumieniu m.in. uprawniają lub zobowiązują krajowy organ do odstąpienia od stosowania polskiej konstytucji lub nakazują stosować przepisy prawa w sposób z nią niezgodny. Jak podkreślono we wniosku, takie rozumienie przepisu budzi "daleko idące i uzasadnione wątpliwości konstytucyjne, nie znajdując żadnego potwierdzenia w tekście traktatów będących przedmiotem kontroli TK". Premier zaskarżył też m.in. normę Traktatu w rozumieniu, w którym uprawnia lub zobowiązuje organ do stosowania przepisu, który na mocy orzeczenia TK utracił moc obowiązującą.

(PAP)

autor: Grzegorz Bruszewski

gb/ godl/

Źródło:PAP
Tematy
Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Komentarze (51)

dodaj komentarz
itso_widmo_bieli
i to jest mocny cios zadany przez opozycję parti rządzącej ? to jest kpina z opozycji po psl i lewicy !
7000
Kaczyńskiemu marzy się powrót Polski do jego ojczyzny. Pradziadek Kaczyńskiego pochodził spod Odessy. W czasie powstania styczniowego jego pradziadek brał udział w jego tłumieniu w zamian od cara dostał ziemię pod Grójcem. Dziadek był wysokim kolejowym urzędnikiem carskim. Ojciec brał udział w powstaniu warszawskim Kaczyńskiemu marzy się powrót Polski do jego ojczyzny. Pradziadek Kaczyńskiego pochodził spod Odessy. W czasie powstania styczniowego jego pradziadek brał udział w jego tłumieniu w zamian od cara dostał ziemię pod Grójcem. Dziadek był wysokim kolejowym urzędnikiem carskim. Ojciec brał udział w powstaniu warszawskim do momentu jak Stalin nie powiedział, że nie pomoże powstaniu wtedy się wycofał. Ojciec zamieszkał w kamienicy gdzie mieszkała rodzina Leopolda Lisa Kuli, ich wywieźli w niewiadome miejsce. Często były u nich narady NKWD. Bracia Kaczyńscy nie byli interweniowali w stanie wojennym. Mało tego Lech kiedy opozycjonistów wyrzucali z uczelni bronił swoją prace naukową. Akt ich nigdy nie znaleziono. Macie historię rodziny Kaczyńskich.
antek10
Ochrona złodziejstwa pod płaszczykiem patriotyzmu. Hasła szczytne, rączki złożone do modlitwy na niedzielnych mszach a podczas tego myślenie ile nakraść w dni robocze i czy wystarczy na kilka pokoleń do przodu.
the_truth
OCZYWISCIE ze Polski Prezydent i Polski SK sa dla mnie WAZNIEJSZE niz jakas lewicowa Hiszpanska sedzia z europejskiego TSUE ktora nienawidzi Polski. Wielu w Polsce nazywa siebie Europejczykami a nie Polakami. Nie sadze aby wielu Niemcow nazywalo siebie Europejczykami (nie Niemcami).
dziki_losos
> TK wyznaczył konstytucyjne granice integracji europejskiej, w precyzyjny sposób rozgraniczył traktatowe kompetencje organów UE

No to się spóźnił o jakieś 16 lat.
pozhoga
>>Szymon Hołownia przypomniał, że 18 lat temu miliony Polaków powiedziało w referendum Unii Europejskiej: "Tak".<<

A owszem: tylko że 18 lat temu w UE obowiązywały traktaty, a nie widzimisię timmermasów jourovych.

"Dziś znajoma Prezesa i kandydat PiS na prezydenta Szczecina, mówią:
>>Szymon Hołownia przypomniał, że 18 lat temu miliony Polaków powiedziało w referendum Unii Europejskiej: "Tak".<<

A owszem: tylko że 18 lat temu w UE obowiązywały traktaty, a nie widzimisię timmermasów jourovych.

"Dziś znajoma Prezesa i kandydat PiS na prezydenta Szczecina, mówią: +Wyprowadzimy Was z UE, stracicie miliardy złotych"

Czyli wg Szymusia kasiora jest ważniejsza niż niepodległość (tak samo jak dla Morawieckiego) - tacy z nich Polacy :(((
krrzysiek2
kasiora jest najważniejsza dla całej hordy pisowskich nicponi okradających spółki SP Żrą jakby świat miał się skończyć, Kraść i grabić i marnotrawić, są w tym mistrzami...Won z nimi wypchnąć tych złodziei przez dziurę w płocie na Białoruś.
marek1964
Niezależnie od strony politycznej - ten wyrok jest jedynym możliwym. Politycy są wszędzie jednakowi. Wciąż ich zakusom będzie mało. Dlatego musi być wyraźna linia rozgraniczenia. I ją potwierdza ten wyrok.
kapitaneo
Art. 8.

Konstytucja jest najwyższym prawem Rzeczypospolitej Polskiej.

Oznacza to tyle, że każda umowa międzyn. ratyfikowana przez Parlament MUSI być zgodna z Konstytucją. A o tej zgodności orzeka Trybunał Konstytucyjny:
Artykuł 188

Trybunał Konstytucyjny orzeka w sprawach:

1) zgodności ustaw
Art. 8.

Konstytucja jest najwyższym prawem Rzeczypospolitej Polskiej.

Oznacza to tyle, że każda umowa międzyn. ratyfikowana przez Parlament MUSI być zgodna z Konstytucją. A o tej zgodności orzeka Trybunał Konstytucyjny:
Artykuł 188

Trybunał Konstytucyjny orzeka w sprawach:

1) zgodności ustaw i umów międzynarodowych z Konstytucją,

Kolejna rzecz; ratyfikowane umowy obowiązują TYLKO w tych obszarach, które są przedmiotem ich ratyfikacji. Polska nie ratyfikowała umów, które oddawałyby kompetencje organizacji sądownictwa na rzecz międzynarodowych organizacji (w tym UE).
I to byłoby tyle w sprawie tego całego zamieszania.
max5000
Bardzo dobra decyzja. Najwazniejszym prawem w Polsce jest konstytucja z 1997 roku uchwalona przez polskich posłow i podpisana przez polskiego prezydetna Kwasniewskiego a nie jakies prawo unijne tworzone w niemieckich kancelariach prawnych i głosowane przez liberałów i socjalistów z Brukseli..

Powiązane: Polska kontra Unia Europejska

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki