Polak poszukiwany przez Interpol – dołączył do tzw. Państwa Islamskiego

Jakub Jakus jest poszukiwany przez Interpol. Polak znalazł się na liście, ponieważ dołączył do tzw. Państwa Islamskiego. 24-latek wyjechał do Syrii i tam przyłączył się do ugrupowania terrorystycznego.

Jakub Jakus, 24-latek z Sandomierza, jest poszukiwany międzynarodowym listem gończym za działalność w tzw. Państwie Islamskim
Jakub Jakus, 24-latek z Sandomierza, jest poszukiwany międzynarodowym listem gończym za działalność w tzw. Państwie Islamskim (interpol.int)

Jakub Jakus to 24-letni Polak, który urodził się w 1992 r. w Sandomierzu. Interpol wydał za nim czerwoną notę, co oznacza, że Jakus jest poszukiwany w 190 krajach. 24-latek oskarżony jest o działalność w organizacji terrorystycznej, tzw. Państwie Islamskim, a także za werbowanie nowych bojowników, nielegalne posiadanie broni palnej oraz kradzież dokumentów i posługiwanie się cudzą tożsamością.

24-latek ma być aktywnym członkiem IS, jednak dokładne szczegóły jego działalności nie są znane. Polak oprócz języka polskiego, posługuje się również biegle językiem angielskim i arabskim.

Jakub Jakus to nie pierwszy Polak, który trafił w szeregi IS. Już w listopadzie 2015 r. międzynarodowe służby informowały, że do tzw. Państwa Islamskiego dołączyło 20 polskich obywateli. Do kwietnia tego roku – według danych Międzynarodowego Centrum Antyterroryzmu – liczba ta wzrosła do 40. To i tak niewielka ilość w porównaniu z naszym sąsiadem. Do połowy maja z Niemiec wyjechało do Syrii i Iraku ponad 800 osób, które przyłączyły się do IS.

Interpol wystawił czerwoną notę za Polakiem
Interpol wystawił czerwoną notę za Polakiem (fot. interpol.int / )

Państwo Islamskie planuje kolejne zamachy w Europie?

Europejskie służby wielokrotnie ostrzegały przed zagrożeniem terrorystycznym ze strony tzw. Państwa Islamskiego. Przypomnijmy, że ugrupowanie terrorystyczne przyznało się do organizacji serii zamachów terrorystycznych w Paryżu oraz tragicznych w skutkach ataków bombowych w Brukseli. Wczoraj pojawiło się kolejne ostrzeżenie przed IS - tym razem ze strony Europolu.

Dyrektor europejskiej policji, Rob Wainwright w wywiadzie udzielonym brytyjskim mediom powiedział, że tzw. Państwo Islamskie planuje kolejne zamachy w Europie. Mają one, zdaniem szefa Europolu, odwrócić uwagę od pogarszającej się sytuacji IS na Bliskim Wschodzie. Islamiści tracą bowiem kawałek po kawałku kontrolę nad opanowanym przez siebie terytorium - zarówno na terenie Iraku, jak i Syrii.

Marcin Hołubowicz

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 1 ~heeee

Ależ mi to temat ekonomiczny. Gratuluję wyboru.

! Odpowiedz
4 9 ~muslim_emperor

Świat się kończy skoro nawet jezus przechodzi na islam :/

! Odpowiedz
9 3 ~TKM-alleluja

Pewnie był kiedyś ministrantem, przejrzał na oczy i "czubkuje" jak Antoni i reszta PiCerów...

! Odpowiedz
0 8 ~Adolf

Co za problem , jak najszybciej zlokalizować , wyeliminować.Koniec .

! Odpowiedz
2 5 ~Sniper

Zgoli brode ubierze t-shirt i wróci razem z uciśnionymi pseudo braćmi, jako biedny poszkodowany wojną imigrant Al el Shiram , do tego zabierze niby żone z gromadą małych terrorystów i zrobi k-boom gdzieś w bezpiecznej Polsce, martwi mnie to że takie poje** pojawiaja sie juz w naszej okolicy.
Mam nadzieje że i jemu głowa eksploduje od kulki snajpera tj. miało to miejsce jakis czas temu w syri...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 3 ~ra

czy wiadomo jak zdobył obywatelstwo!!!

! Odpowiedz
2 5 ~Kuk

Dożywocie po ew. powrocie do PL lub załatwienie sprawy tam na miejscu wydają się być jedynym rozwiązaniem

! Odpowiedz
1 7 ~Vini

Taki gość nie powinien juz nigdy zobaczyć swojej ojczyzny

! Odpowiedz
3 3 ~franz

A jaka ojczyzna jego?
Gdzie nauczył się arabskiego i angielskiego biegle?
Wielu Polaków ma dość władzy. Róznorakie ścierwo rządzące musi chronić się bandytami, bo dostałoby kamieniem, a nie jajem w durny łeb.

! Odpowiedz
1 2 ~ik odpowiada ~franz

w wojsku

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil