REKLAMA

Polacy złożyli blisko 20 mln elektronicznych deklaracji podatkowych

2021-05-13 12:48
publikacja
2021-05-13 12:48
Polacy złożyli blisko 20 mln elektronicznych deklaracji podatkowych
Polacy złożyli blisko 20 mln elektronicznych deklaracji podatkowych
fot. wawritto / / Shutterstock

Aż 19,6 mln deklaracji podatkowych za 2020 rok zostało złożonych elektronicznie – poinformowało Ministerstwo Finansów. To o ponad milion więcej niż rok wcześniej.

Ministerstwo Finansów w czwartek opublikowało dane o liczbie elektronicznych deklaracji podatkowych za 2020 rok.

„Statystyki potwierdzają rosnące zainteresowanie elektronicznymi rozliczeniami PIT i e-usługami resortu finansów. W bieżącym roku ponad 19,6 mln deklaracji rocznych złożono przez Twój e-PIT i system e-Deklaracje. To o ponad milion więcej niż w 2020 r., kiedy w tej formie otrzymaliśmy ok. 18,3 mln zeznań” – powiedział cytowany w komunikacie Tadeusz Kościński, minister finansów, funduszy i polityki regionalnej.

Dużą popularnością cieszyła się także usługa „Twój e-PIT”, w ramach której służby skarbowe w internecie oferują podatnikom wstępnie wypełnione zeznanie podatkowe.

„Podatnicy samodzielnie zaakceptowali 5,8 mln PIT-ów przygotowanych dla nich przez Krajową Administrację Skarbową, a blisko 4,3 mln zeznań zostało zaakceptowane automatycznie. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom rozliczenie rocznego PIT jest proste i w pełni bezpieczne, nie wymaga wizyty w urzędzie skarbowym, a automatyczna akceptacja oznacza, że PIT został złożony w terminie, chociaż podatnik nic nie musiał zrobić” – mówi Tadeusz Kościński, cytowany w informacji pasowej.

W 2020 roku automatyczna akceptacja objęła 3,8 mln zeznań.

Za pośrednictwem „Twój e-PIT” najczęściej rozliczały się osoby, które wypełniły PIT-37. Dzięki tej usłudze złożono 5,3 mln takich deklaracji. Na kolejnych miejscach byli podatnicy, którzy rozliczali się na formularzu PIT-28 (199 tys. deklaracji), ci, którzy wypełnili deklaracje PIT-38 (170 tys. deklaracji). Tą drogą spłynęło także 78,9 tys. deklaracji PIT-36 i 49,8 tys. deklaracji PIT-OP.

„Najmłodszy podatnik, który rozliczył się przy pomocy usługi, dokładnie 30 kwietnia ukończył 18 lat, a najstarsza osoba, która skorzystała z naszej usługi, miała 107 lat” – powiedziała cytowana w komunikacie szefowa Krajowej Administracji Skarbowej Magdalena Rzeczkowska.

Ministerstwo Finansów poinformowało także, że do e-Urzędu Skarbowego podatnicy logowali się już 26,3 mln razy. Złożyli 49,7 tys. różnych pism np. wniosków o zaliczenie nadpłaty lub zwrotu podatku na poczet innych zobowiązań, zawiadomień ZAW-NR czy zawiadomień o popełnieniu czynu zabronionego (tzw. czynny żal). 1,3 mln razy wyświetlili szczegóły mandatu. Zrealizowali 48,9 tys. płatności online.

„W uruchomionej 16 kwietnia br. usłudze status zwrotu podatnicy 155 tys. razy pobrali informacje o zwrocie podatku (PIT i VAT). Możliwość sprawdzenia statusu zwrotu podatku jest przydatna dla osób oczekujących na zwrot nadpłaty z zeznania PIT, ale jest też wykorzystywana przez przedsiębiorców, którzy otrzymują zwroty VAT” – wyjaśnia wiceminister Magdalena Rzeczkowska.

Jak przypomina resort finansów, dostęp do e-Urzędu Skarbowego jest możliwy tylko ze strony podatki.gov.pl po zalogowaniu się Profilem Zaufanym, e-Dowodem, za pomocą aplikacji mObywatel lub poprzez bankowość elektroniczną. Z kolei do usługi Twój e-PIT można zalogować się również danymi podatkowymi. W usłudze istnieje np. opcja korekty zeznania PIT, zarówno zaakceptowanego przez podatnika, jak i zaakceptowanego automatycznie.

Nowym rozwiązaniem jest możliwość złożenia zgłoszenia aktualizacyjnego ZAP-3 w e-Urzędzie Skarbowym. Umożliwia ona podatnikom szybkie i wygodne zaktualizowanie swoich danych dotyczących adresu zamieszkania, danych kontaktowych (nr telefonu, adres e-mail, adres elektroniczny na ePUAP) oraz osobistego rachunku bankowego, na który dokonywane będą zwroty podatków lub nadpłat.

„To kolejne ułatwienie dla klientów KAS, które ogranicza konieczność wizyty w urzędzie skarbowym. Dane, które mogą być aktualizowane poprzez złożenie zgłoszenia ZAP-3, są publikowane na koncie podatnika w e-Urzędzie Skarbowym. Dzięki nowej usłudze ma on bieżący dostęp do swoich danych i w przypadku ich zmiany lub stwierdzenia nieaktualności, może sam dokonać aktualizacji” – podkreśla, cytowana w komunikacie, wiceminister Rzeczkowska.

Zgłoszenie aktualizacyjne za pośrednictwem e-US mogą złożyć osoby fizyczne, które są objęte rejestrem PESEL, nie prowadzą działalności gospodarczej, nie są zarejestrowanymi podatnikami podatku od towarów i usług, a także nie są płatnikami podatków oraz składek na ubezpieczenia społeczne oraz ubezpieczenia zdrowotne.(PAP)

ms/ pad/

Źródło:PAP
Tematy
Szukasz kelnerki? Kup ogłoszenie za 59,32 zł!

Szukasz kelnerki? Kup ogłoszenie za 59,32 zł!

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Rozliczenia podatkowe - PIT 2020

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki