REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

Polacy pokochali karty płatnicze. Padły kolejne rekordy

Wojciech Boczoń2021-10-06 06:00analityk Bankier.pl
publikacja
2021-10-06 06:00

Polacy coraz chętniej korzystają z kart płatniczych – wynika z danych opublikowanych przez Narodowy Bank Polski. W drugim kwartale 2021 r. liczba tych transakcji zbliżyła się już do 2 mld, a łączna kwota przekroczyła 230 mld zł. Mamy w portfelach już ponad 44 mln plastików.

Polacy pokochali karty płatnicze. Padły kolejne rekordy
Polacy pokochali karty płatnicze. Padły kolejne rekordy
fot. Gregory Johnston / / Shutterstock

Narodowy Bank Polski co kwartał publikuje dane statystyczne na temat kart płatniczych. Najnowsze zestawienie obejmuje II kwartał 2021 roku. Dane, które się tam znajdują, są rekordowe. Wynika z nich, że w analizowanym okresie dokonaliśmy kartami grubo ponad 1,9 mld transakcji. Zdecydowana większość z nich, bo blisko 1,8 mld, to transakcje bezgotówkowe, czyli płatności. Dla porównania w pierwszym kwartale zrealizowaliśmy 1,6 mld transakcji, z czego transakcje bezgotówkowe stanowiły 1,5 mld.

Wraz z liczbą wzrosła ogólna wartość transakcji. W II kwartale 2021 roku opiewała ona na kwotę 230 mld zł (kwartał wcześniej 198 mld zł). Udział transakcji bezgotówkowych wyniósł 119 mld zł, z kolei transakcje gotówkowe (czyli m.in. wypłaty gotówki, cash back) stanowiły 111 mld zł. Kwartał wcześniej było to odpowiednio 102 mld zł i 96 mld zł.

Reklama

Ponad 44 mln kart w naszych portfelach

Z nowych danych wynika, że mamy też rekordowo dużo kart – łącznie blisko 44,3 mln. To o milion więcej niż w analogicznym czasie ubiegłego roku. Największą popularnością cieszą się oczywiście karty debetowe, czyli te, które powiązane są z kontami osobistymi. Mamy ich łącznie 36,5 mln - stanowią 82 proc. ogółu wszystkich kart znajdujących się w naszych portfelach. Na drugim miejscu znalazły się karty kredytowe, ich liczba zmniejsza się jednak z kwartału na kwartał. Na koniec czerwca mieliśmy ich jedynie 5,3 mln. Trzecie miejsce w zestawieniu zajęły karty przedpłacone, których jest ponad 2,2 mln. Ostatnie miejsce należy z kolei do kart obciążeniowych. Takich plastików jest na rynku już tylko 187 tys.

Wraz z rosnącą liczbą kart płatniczych rośnie liczba miejsc, w których możemy nimi płacić. W Polsce już ponad 840 tys. punktów handlowych umożliwia płatność w terminalach POS. Do naszej dyspozycji jest ponad 1,1 mln terminali płatniczych. Także i w tym przypadku możemy mówić o rekordach – tylko w drugim kwartale przybyło ponad 42 tys. POS-ów. Dodatkowo ze statystyk wynika, że już wszystkie urządzenia na rynku umożliwiają dokonywanie płatności zbliżeniowych.

Ubywa bankomatów

Choć w drugim kwartale 2021 r. zwiększyła się liczba bankomatów, to urządzeń tych systematycznie ubywa. Na koniec czerwca działało ich 21 715, czyli o ponad 300 więcej niż w marcu. Jest to jednak prawdopodobnie efekt sezonowy – przed wakacjami operatorzy urządzeń wystawiają dodatkowe maszyny w miejscowościach turystycznych. Jeśli bowiem spojrzymy na dłuższy horyzont czasowy, to bankomatów ubywa. Na przykład jeszcze w 2018 roku było ich na rynku ponad 23 tys. sztuk.

W drugim kwartale dokonaliśmy 125 mln wypłat gotówki z bankomatów na łączną kwotę 86 mld zł. To więcej niż kwartał wcześniej. W pierwszych trzech miesiącach tego roku liczba wypłat wyniosła 109 mln, a łączna wartość 74 mld zł. Chętniej też dokonywaliśmy wpłat do wpłatomatów. W drugim kwartale liczba wpłat wyniosła 19 mln, a wartość blisko 43 mld zł.

Coraz więcej kart mobilnych

Co ciekawe, rośnie liczba kart mobilnych, czyli kart podpiętych do smartfonów i inteligentnych zegarków. W tym przypadku możemy się posłużyć danymi branżowego serwisu PRNews.pl, bo NBP nie publikuje takich danych. Jak wynika z informacji zebranych przez PRNews.pl, Polacy podpięli już do usług typu Google Pay czy Apple Pay ponad 6 mln kart płatniczych. Liczba ta jest niewątpliwie jeszcze wyższa, bo nie wszystkie banki podają komplet danych, zwłaszcza jeśli chodzi o Apple Pay. Za pomocą mobilnych kart można płacić zbliżeniowo w terminalach POS w podobny sposób, jak płacimy zwykłą kartą płatniczą.

Dane NBP wskazują na to, że Polacy coraz chętniej sięgają po karty płatnicze i aktywnie ich używają. Duże wzrosty, jakie obserwujemy w ostatnich kwartałach, mogą być też wynikiem prowadzonych kampanii. Podczas pandemii zachęcano nas do używania bezgotówkowych form płatności, przekonując że jest to bezpieczniejsza niż gotówka forma uiszczania należności za zakupy. M.in. z tego względu podniesiono też limit dla transakcji zbliżeniowych bez PIN z 50 do 100 zł.

Źródło:
Wojciech Boczoń
Wojciech Boczoń
analityk Bankier.pl

Ekspert z zakresu bankowości. Autor komentarzy, poradników, artykułów i raportów o bankowości skierowanych zarówno do branży, jak i jej klientów. Redaktor prowadzący branżowego serwisu PRNews.pl. Autor cyklu raportów "Polska bankowość w liczbach". Dziennikarz Roku 2013 według Kapituły Konkursu IX Kongresu Gospodarki Elektronicznej przy Związku Banków Polskich. Dwukrotnie nominowany do nagrody Dziennikarskiej im. Mariana Krzaka oraz laureat tej nagrody w 2014 r. Finalista Nagrody Dziennikarstwa Ekonomicznego Press Clubu Polska za 2019 r.

Tematy
Tanie konto firmowe bez ograniczeń czasowych

Tanie konto firmowe bez ograniczeń czasowych

Komentarze (12)

dodaj komentarz
wolajust
Zawsze kiedy w moim budżecie jest gorzej przechodzę na gotówkę. Wyjmuję konkretną ilość co tydzień i staram się nie przekraczać. Gotówka - racjonalne wydawanie, karta - wydawanie bez oglądania się na ceny. Oczywiście budżet i biznes lubi kiedy używam karty. Ale dla mnie zdrowsza i oszczędniejsza jest gotówka
innowierca
Ostatnie miejsce zajete w badaniu swiadomosci finansowej na 30 krajow do czegos jednak zobowiazuje, chocby bicia rekordow.
janekmaly
to co nas może czekać niedługo: https://www.youtube.com/watch?v=hNapcB0tSl0
demeryt_69
Raczej wkrótce jeśli już :)
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
demeryt_69
Znowu to wklejasz, żeby Admin to usunął?

demeryt_69
Jedynie w Handlowym, Śląskim oraz Nest można mieć darmowe konta bez obrotu kartą - to jeden z głównych powodów 'popularności' kart płatniczych :)

igła
Propaganda trwa:
Polacy pokochali płatności kartą
Polacy chcą by sklepy były czynne w niedziele
Polacy rzucili się na zakupy mieszkań
Polacy chcą przyjmować migrantów
i tak co tydzień to samo
demeryt_69
Pismaki mają płacone za wierszówkę :)

wboczon odpowiada demeryt_69
Poczułeś się lepiej, jak kogoś obraziłeś? ;) Fajny sposób na dowartościowanie swoich kompleksów.
A jeśli chodzi o tezy z tekstu - to są dane statystyczne, publikowane przez NBP. Wejdź na stronę i zinterpretuj je inaczej - chętnie poczytam czemu przybywa kart, transakcji kartami, rosną wolumeny płatności. Bo pewnie według ciebie
Poczułeś się lepiej, jak kogoś obraziłeś? ;) Fajny sposób na dowartościowanie swoich kompleksów.
A jeśli chodzi o tezy z tekstu - to są dane statystyczne, publikowane przez NBP. Wejdź na stronę i zinterpretuj je inaczej - chętnie poczytam czemu przybywa kart, transakcji kartami, rosną wolumeny płatności. Bo pewnie według ciebie to i tak teoria spiskowa. Chętnie podyskutuję, ale merytorycznie.
PS. Nie płacą mi za wierszówkę.

Wojtek Boczoń, autor tekstu

Powiązane: Karty

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki