REKLAMA

Polacy nie chcą dłużej pracować. Rekordowy skok liczby emerytów

2023-03-22 06:30
publikacja
2023-03-22 06:30

Polacy nie chcą dłużej pracować i biorą emerytury jak tylko mogą. Przed 1 marca – czyli datą najwyższej od lat waloryzacji – wniosek do ZUS o przyznanie tego świadczenia złożyło aż 87 tys. osób – informuje w środę "Dziennik Gazeta Prawna".

Polacy nie chcą dłużej pracować. Rekordowy skok liczby emerytów
Polacy nie chcą dłużej pracować. Rekordowy skok liczby emerytów
fot. Roman Samborskyi / / Shutterstock

To o 25 tys. osób więcej niż w porównywalnym okresie rok wcześniej - podaje "DGP".

Gazeta przypomina, że podwyżka emerytur od 1 marca wyniesie 14,8 proc.

"Warto rozważyć rozłożenie waloryzacji świadczeń na kilka wzrostów w ciągu roku, które łącznie dadzą ten sam efekt, ale zniknie jednorazowa duża podwyżka, która zachęca co roku tysiące emerytów do szturmowania ZUS w lutym" – komentuje, cytowany w artykule, dr Tomasz Lasocki z Uniwersytetu Warszawskiego. Według niego pokazuje to, że obecne zachęty do dłuższej pracy nie działają.

Dziennik wskazuje, że eksperci WISE w najnowszym raporcie "Emerytury wolności. Jak ukształtować system emerytalny z korzyścią dla emerytów i gospodarki” proponują daleko idące rozwiązania, które mają zapobiec nadciągającemu załamaniu systemu. Już za kilkanaście lat pokolenie obecnych 40-latków, przechodząc na emerytury, otrzyma świadczenia w wysokości 30 proc. ich ostatniej pensji.

OBLIGACJE OSZCZĘDNOŚCIOWE

50 pytań i odpowiedzi. Poradnik (nie tylko) dla początkujących

OBLIGACJE OSZCZĘDNOŚCIOWE

Czy obligacje detaliczne są bezpieczne? Czy chronią przed inflacją? Odpowiadamy na 50 najczęstszych i najważniejszych pytań o propozycję Skarbu Państwa dla oszczędzających. Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 20 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

"Aby temu przeciwdziałać, eksperci proponują m.in. zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn do poziomu 65 lat i uzależnienie momentu przejścia na świadczenie od prognoz dalszego trwania życia ustalanych co roku przez GUS" - czytamy w "DGP". (PAP)

mmu/ ktl/

Źródło:PAP
Tematy
Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Komentarze (71)

dodaj komentarz
luckyrich
Po co pracować dłużej skoro państwo daje kasę za nic. Rządzący doprowadzili do tego, że nieudacznik uważa pracujących za frajerów. Politycy i ich członkowie rodziny, kumple są bardzo wszechstronni. Znają się na wszystkim… na mediach…sporcie, zdrowiu, na energii, na paliwach…. Politycy mają w naturze, że idą po władzę i na urzędy,Po co pracować dłużej skoro państwo daje kasę za nic. Rządzący doprowadzili do tego, że nieudacznik uważa pracujących za frajerów. Politycy i ich członkowie rodziny, kumple są bardzo wszechstronni. Znają się na wszystkim… na mediach…sporcie, zdrowiu, na energii, na paliwach…. Politycy mają w naturze, że idą po władzę i na urzędy, by załatwiać interesy własne, swoich kumpli i rodziny. Posadki w urzędach, spółkach państwowych, komisjach, fundacjach... nagrody, odprawy, ustawiane przetargi… służbowe samochody i mieszkania, ochroniarze. Żaden polityk nie pomoże nam bardziej niż sami możemy sobie pomóc. Po prostu trzeba robić swoje. Zobaczcie ksiazke pt. Emerytura nie jset Ci potrzebna . Opisuje proste zasady budowania majątku. Ludzie sami mogą wiele osiągnąć w tym kraju bez niczyjej łaski i to wcale nie jakimiś skomplikowanymi metodami.
prawnuk
waloryzacja emerytur w 2023 roku - 14,8%....... podwyżki w szkolnictwie wyzszym przez ostatnie 10 lat........... łącznie 13,4%
1a2b
Czy ktoś mi może wytłumaczyć dlaczego facetki idą na emeryturę 5 lat wcześniej od mężczyzn żyjących średnio 8 lat krócej niż facetki?
Pytam poważnie, dlaczego tak jest? Przecież w gruncie rzeczy powinno być odwrotnie.
rejent
Oczywiście, że masz racje. Baby powinny zapieprzać 5 lat dłużej niż mężczyźni. Niestety jest społeczne przyzwolenie w tym nędznym kraju aby baby pasożytowały na tej pracującej części społeczeństwa. Babska część społeczeństwa to jak przerzuty nowotworowe na organizmie.
1a2b odpowiada rejent
żeby było jeszcze śmieszniej to facetki mają liczoną przewidywaną długość życia jak uśrednienie razem z mężczyznami co im dodatkowo podnosi kwotę emerytury
1a2b odpowiada rejent
To że ja mam rację to ja wiem ale pytam dlaczego tak jest. Przecież to jest jawny przykład dyskryminacji ze względu na płeć. Czy to jest w ogóle zgodne z Konstytucją? Wątpię.
Przecież tu nie chodzi o jakieś "całuję rączki" tylko o życie, pracę i pieniądze. Jakim prawem ja jestem przymuszany do utrzymywania cudzych bab?!
friedens
To głównie kobiety rodzą i zajmują się dziećmi. Stad zapewne ta różnica.
1a2b odpowiada friedens
A co ma piernik do wiatraka na tej samej zasadzie można powiedzieć że to głównie mężczyźni utrzymują rodzinę, pracują na to całe życie.
Facetki pobierają emeryturę 13 (!) lat dłużej i w dodatku jest to emerytura zawyżona kosztem mężczyzn. Jeżeli to nie jest dyskryminacja ze względu na płeć to ja nie wiem co jest.
taki-ktos-jak-ja
Inaczej zapytam, dlaczego kobiety nie mające dzieci, lub mające tylko 1, mężczyźni to samo, mają w ogóle emeryturę z ZUS? Przecież to nie jest ze swoich odkładanych składek tylko w ogólnego wora. A do wora dorzucają dzieci tych emerytów. Czyli jak ktoś nie ma dzieci nie powinien mieć emerytury z ZUS. A jak ma 1 to tylko pół tego Inaczej zapytam, dlaczego kobiety nie mające dzieci, lub mające tylko 1, mężczyźni to samo, mają w ogóle emeryturę z ZUS? Przecież to nie jest ze swoich odkładanych składek tylko w ogólnego wora. A do wora dorzucają dzieci tych emerytów. Czyli jak ktoś nie ma dzieci nie powinien mieć emerytury z ZUS. A jak ma 1 to tylko pół tego co ci co mają 2 lub 3.
taki-ktos-jak-ja odpowiada rejent
Ja proponuje taką innowację, żeby mężczyźni rodzili dzieci, chodzili w ciąży i byli pomijani przez potencjalnych pracodawców z powyższych powodów. Bo albo za młoda, może mieć dzieci i się nie nadaje. Albo za stara, brzydka i również się nie nadaje. Faceci nie mają takich problemów. A później się dziwią że kobiety mają mało lub wcale Ja proponuje taką innowację, żeby mężczyźni rodzili dzieci, chodzili w ciąży i byli pomijani przez potencjalnych pracodawców z powyższych powodów. Bo albo za młoda, może mieć dzieci i się nie nadaje. Albo za stara, brzydka i również się nie nadaje. Faceci nie mają takich problemów. A później się dziwią że kobiety mają mało lub wcale nie maja dzieci. A po co mają je mieć skoro głównym celem między 20 a 60 r.ż. jest praca i przyszła emerytura. Zdecydujcie się jako mężczyźni chcecie mieć dzieci, czy nie. Bo kobiety mają już dość zapie...nia na 2 etatach.Stąd ta emerytura która jest rekompensatą za ten niewidoczny dla ekonomii (pozornie) etat.
Etat matki przyszłych podatników.
A jak któraś nie chce mieć dzieci to tak, niech robi do 75 r.ż. bo z czego ma być ta emerytura???
Dzieci są de facto płatnikami tych emerytur.

Powiązane: Finanse seniorów

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki