Polacy kupili 18 000 hybryd i elektryków w 2017 r.

Rośnie sprzedaż aut z napędami alternatywnymi w Polsce. Ubiegły rok oznaczał wzrost liczby rejestracji hybryd i samochodów elektrycznych o prawie 70 proc. - to 18 tys. sztuk, które trafiły na drogi w 2017 roku - wynika z raportu KPMG i PZPM "Branża motoryzacyjna" za ostatni kwartał.

(fot. kasto / YAY Foto)

Polska na tle Unii Europejskiej osiągnęła jeden z najwyższych wzrostów sprzedaży samochodów osobowych w 2017 roku. Jak wynika z danych Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Samochodów, lepszy wynik od 16,9-proc. wzrostu Polski odnotowano jedynie w Chorwacji, Bułgarii, na Węgrzech i Litwie - w każdym z nich jednak występował efekt niskiej bazy, o czym pisaliśmy w artykule: "Sprzedaż samochodów w UE najlepsza od 10 lat".

"Kolejny rok wzrostu liczby rejestracji nowych samochodów osobowych na regon, czyli do firm, z jednej strony cieszy - ponieważ wskazuje na bardzo dobrą kondycję naszej gospodarki, z drugiej jednak strony - potwierdza wciąż niski odsetek (29 proc.) rejestracji nowych pojazdów przez klientów indywidualnych osiągnięty w znacznie niższym tempie (7 proc. r/r)" - powiedział prezes PZPM Jakub Faryś, cytowany w komunikacie KPMG i PZPM.

Polska elektromobilność nabiera kształtów

Polacy rejestrują coraz więcej aut z napędami alternatywnymi (zwłaszcza hybrydowymi) - w całym 2017 r. liczba ich rejestracji wzrosła do 18 tys., o 69,2 proc. w stosunku do 2016 r. Z kwartału na kwartał zwiększała się liczba samochodów elektrycznych. W samym IV kwartale zarejestrowano ich (łącznie z hybrydami plug-in), 396 sztuk. Wciąż znacznie więcej pojazdów z napędami alternatywnymi kupują klienci instytucjonalni i stanowią 75%, w ich przypadku odnotowano także większą dynamikę wzrostu (+75 proc. r/r) niż w grupie nabywców indywidualnych (+54 proc. r/r), podano również.

"Liczba rejestracji wzrosła w większości segmentów. Najpopularniejszy segment C odnotował 12% wzrost, małych i średnich SUVów zarejestrowano o 28% więcej, a pojazdów z segmentu B o 20%. W IV kw. 2017 r., bardzo dynamicznie rosła popularność samochodów elektrycznych. Od stycznia do grudnia zarejestrowano ich 1 068 sztuk, czyli o 87,7% więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku" - powiedział szef zespołu doradców dla branży motoryzacyjnej w KPMG w Polsce Mirosław Michna.

W IV kw. 2017 r. odnotowano wzrost sprzedaży samochodów użytkowych. Liczba rejestracji samochodów dostawczych wyniosła 16 958 sztuk, co oznacza wzrost o 9,9 proc. r/r. Rejestracje nowych przyczep i naczep wyniosły 5 942 sztuki, tj. o 6,1 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. O 9,3 proc. wzrosła także liczba rejestracji samochodów ciężarowych, których w IV kw. 2017 r. zarejestrowano 7 917 sztuk, podano także.

Najczęściej rejestrowane samochody w Polsce - grudzień 2017

Najczęściej rejestrowane samochody w Polsce - grudzień 2017

W 2017 roku Polacy zarejestrowali prawie pół miliona samochodów osobowych. Grudzień był już 33. miesiącem wzrostu liczby rejestracji aut w Polsce z rzędu pomimo utrzymujących się problemów i spowolnień z powodu wdrożenia nowego systemu CEPiK 2.0, notując tym samym drugi najlepszy wynik dla branży motoryzacyjnej od 10 lat.

Czytaj dalej...

"Po wahaniach we wcześniejszych kwartałach, blisko 10-proc. wzrost rejestracji w ostatnim kwartale 2017 r. sprawił, że wyniki sumaryczne rejestracji samochodów dostawczych i ciężarowych przewyższyły rezultaty z poprzedniego roku. Wzrost rejestracji w segmencie ciężkim świadczy również o ciągle bardzo dobrej kondycji polskich firm transportowych" - dodał Faryś.

Ogółem w 2017 r. zarejestrowano 15 032 nowych motocykli, czyli o 41,8 proc. mniej niż w 2016 r. Spadek wynika z faktu, iż przed końcem 2016 r. wyprzedzająco rejestrowano pojazdy jeszcze z normą Euro 3, aby zdążyć przed wejściem wymaganej od początku 2017 r. normy Euro 4. W 2017 r. rynek w dalszym ciągu się zmniejszał i stabilizował po wzrostach spowodowanych wprowadzeniem jeszcze w 2014 r. ułatwień do kierowania motocyklami o pojemności do 125 cm3. W całym 2017 r. liczba rejestracji nowych motorowerów była wyższa o 24,1 proc. w porównaniu do poprzedniego roku. Duży wpływ na taką sytuację miał wzrost rejestracji zanotowany w ostatnim kwartale, który był spowodowany wprowadzeniem normy Euro 4 dla nowo rejestrowanych pojazdów tej kategorii od 2018 r.

ISBNews/B.pl/mg

Źródło: Bankier24

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
3 8 karbinadel

No, w takim tempie miliona elektryków nie będzie nawet za 50 lat. Chyba, że PiS wprowadzi ustawę zakazującą używania samochodów spalinowych.

! Odpowiedz
1 4 matpoz1

Jeżeli rynek będzie wzrastał tak jak 2017r. o 70 % rocznie to spokojnie w 2025 r, będzie powyżej miliona hybryd i elektryków.

! Odpowiedz
2 4 slc350

Nie zakażą tylko dowalą takie podatki, że mózg dęba staje po to żeby jeszcze troszkę wydoić kierowców zwłaszcza tych mniej zamożnych .... No bo przecież Polacy nie chcą kupować aut elektrycznych, a w lumpie kupują bo tak jest teraz modnie......

! Odpowiedz
5 18 ajwaj

Pewnie bym se kupil, ale boje sie pradu :)

Póki co na wiosne bedzie "kacapski" :) motocykl Ural, znajomy mówil, ze orali takim pole. http://www.ural-polska.pl/ural-retro/

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Porównaj oferty

Sprawdź, które banki pożyczą pieniądze na najlepszych warunkach, i ile wyniesie miesięczna rata kredytu.

Znajdź najbardziej zyskowną lokatę bankową. Określ najważniejsze cechy, a wyszukiwarka wybierze najlepsze oferty.

Narzędzia