Sprzedaż samochodów w UE najlepsza od 10 lat

Liczba rejestracji samochodów osobowych w Unii Europejskiej wzrosła czwarty rok z rzędu. W sumie obywatele Wspólnoty kupili ponad 15 milionów aut, co jest najlepszym wynikiem od czasu wybuchu kryzysu finansowego (2007 roku) – wynika z danych Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Samochodów zebranych od krajowych związków przemysłu motoryzacyjnego.

Wzrost popytu na nowe samochody widać także w Polsce – w naszym kraju grudzień 2017 roku był 33. miesiącem wzrostu liczby rejestracji aut z rzędu. Zmiana w liczbie rejestracji w relacji rok do roku wyniosła nad Wisłą 16,9 proc. co jest piątym wynikiem w skali Europy. Nie wszystkie kraje Unii odnotowały jednak dodatnie wyniki.

(FORUM)

Sprzedaż nowych aut o 3,4 proc. w górę w UE. Polska jednym z głównych motorów wzrostu

Ogółem dla krajów Unii Europejskiej wzrost rejestracji wyniósł 3,4 proc. Największy przyrost rejestracji w skali kraju odnotowała Litwa (27,3 proc.), Węgry (20,4 proc.), Bułgaria (18,5 proc.) i Chorwacja (17,2 proc.). Na piątym miejscu znalazła się wspomniana Polska z 16,9-proc. wzrostem.

W naszym przypadku wzrost jest jednak szczególnie imponujący, bo jako jedyny kraj z wymienionej piątki prezentujemy liczby rzędu 400 000 szt. sprzedanych aut rocznie (w 2017 roku zbliżyliśmy się do 500 000 szt.). W pozostałych przypadkach tylko Węgrom udało się przekroczyć poziom 100 000 szt. Nominalnie jednak tytuł za największy wzrost sprzedanych sztuk należy do Włoch – względem 2016 roku, w 2017 roku zarejestrowano we Włoszech 144 605 szt. więcej.

Liczba rejestracji samochodów osobowych w UE w 2017 roku
Liczba rejestracji samochodów osobowych w UE w 2017 roku (ACEA)

W niewielu krajach odnotowano spadki – w Finlandii i Danii nie przekroczyły one 0,5 proc. w skali roku, co miało jedynie symboliczny wydźwięk. Zaskoczeniem były jednak statystyki z Wielkiej Brytanii – po raz pierwszy od sześciu lat liczba rejestracji aut z salonu spadła i to o 5,7 proc.

Nominalnie oznaczało to ponad 150 000 szt. mniej – Wielka Brytania jest drugim, po Francji, największym rynkiem zbytu dla samochodów w Europie notującym sprzedaż na poziomie 2,5 mln samochodów rocznie.

Mateusz Gawin

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
4 9 fred_

Leasing konsumencki robi swoje. Nowe auto co 2 lata za ta sama stala miesieczna (wcale niewysoka) kwote.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Porównaj oferty

Sprawdź, które banki pożyczą pieniądze na najlepszych warunkach, i ile wyniesie miesięczna rata kredytu.

Znajdź najbardziej zyskowną lokatę bankową. Określ najważniejsze cechy, a wyszukiwarka wybierze najlepsze oferty.

Narzędzia