Pokój na kiszoną kapustę i kurtyna powietrzna – bez tego sanepid nie pozwoli ci działać

Zanim zdecydujemy się na otwarcie działalności gospodarczej, szczególnie takiej wymagającej pozwolenia od sanepidu, warto dokładnie zapoznać się z wymaganiami nam stawianymi przez tę instytucję.


foto: Thinkstock 

Kontrole sanepidu spędzają sen z powiek wielu firmom. Niektóre wymagania inspektorów mogą stanowić nie lada wyzwanie. Warto dowiedzieć się o nich jeszcze przed rozpoczęciem działalności, inaczej możemy być zmuszeni do poczynienia dodatkowych inwestycji zaraz po starcie biznesu. Dodatkowo część stawianych wymagań nie tylko jest trudna do spełnienia, ale przede wszystkim ociera się o granice absurdu.

Gastronomia

Największe wymagania stawiane są przed restauracjami i producentami żywności. Zgodnie ze standardami HACCP pomieszczenie, w którym jest przechowywana żywność w kuchni restauracyjnej, musi być usytuowane od strony nienasłonecznionej, a wilgotność powietrza musi być niższa niż 70%. Produkty kiszone muszą być z kolei trzymane w osobnym pomieszczeniu w beczkach, a na „zmywaku” musi znajdować się instrukcja prawidłowego mycia naczyń.

papierosy»Zabrali automaty do papierosów. Czy to koniec taniego palenia?
Z sanepidem borykają się również polscy producenci wina. Kilka lat temu jednemu z pomorskich winiarzy sanepid nakazał mycie winogron. Eksperci od razu wytknęli urzędnikom nadgorliwość i brak znajomości sztuki wyrobu wina – do moszczu (czyli świeżo wyciśniętego soku)nie wolno bowiem dodawać wody. Według urzędników niedopuszczalne jest też prowadzenie domowej działalności cateringowej. Ich zdaniem domowa kuchnia nie może spełnić odpowiednich wymagań. Rok temu inspektorzy udowodnili, że nie ma z nimi żartów – sanepid, we wspólnej akcji z policją, wszedł do jednego z lublińskich mieszkań w poszukiwaniu pieczonych i rzekomo sprzedawanych później do sklepów ciast. Kontrola jednak zakończyła się fiaskiem.

Salony fryzjerskie

Sanepid może być też koszmarem dla właścicieli zakładów fryzjerskich czy kosmetycznych. Dla każdego klienta salonu fryzjerskiego naturalnym jest, że po strzyżeniu do czyszczenia karku używa się pędzla. Według inspektorów sanepidu korzystanie z niego jest niehigieniczne – zamiast tego zaproponowali olsztyńskim fryzjerom używanie chusteczek jednorazowych. Podobnie jest z ręcznikami – urzędnikom nie spodobało się, że po myciu włosy klientów nie są suszone papierowymi ręcznikami.

Sklep spożywczy

Pewne wymagania sanepidu muszą spełnić też właściciele sklepów spożywczych. Przede wszystkim sklep powinien mieć dwa wejścia (jedno dla klientów, drugie na magazyn), toaletę i dostęp do bieżącej wody. Jednak często to nie wystarcza. Miesiąc temu głośno było o sprawie w Sosnowcu, gdzie mimo spełnienia wszelkich wymagań sanepidu, właścicielka nie otrzymała zgody na otworzenie warzywniaka. Urzędnicy w pawilonie o powierzchni 11 m2 zażądali bowiem instalacji kurtyny powietrznej. Po przepychankach z sanepidem kobieta zrezygnowała z prowadzenia takiej działalności i otworzyła sklep z artykułami chemicznymi.

Przedszkola i żłobki

kontrola» Kontrole skarbowe prowadzą firmy do bankructwa
Trudności w sumiennym wypełnianiu niektórych wymogów sanepidu mogą mieć także takie placówki, jak żłobki, kluby dziecięce czy przedszkola. Prowadzący  muszą spełnić m.in.  wymagania dotyczące oświetlenia zgodne z Polską Normą PN-EN 12464-1:2004. Przepisy te regulują m.in. wymagane współczynniki odbicia światła od określonych powierzchni, natężenie i równomierność oświetlenia oraz wymagania co do efektywności energetycznej.

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna bardzo dokładnie określa także temperaturę posiłków. Podawana zupa powinna mieć temperaturę +75oC, gorące drugie danie +63oC, a potrawy serwowane na zimno +4oC. Pytanie, czy jeśli zupa będzie podana w temperaturze +74oC, to czy sanepid ma prawo stwierdzić naruszenie…

Kilka lat temu w jednym z krakowskich przedszkoli urzędnicy sanepidu stwierdzili, że leżakowanie dzieci na karimatach jest niehigieniczne. Za lepsze rozwiązanie uznano natomiast leżenie bezpośrednio na dywanie. Co ciekawe, zdaniem sanepidu karimata była niehigieniczna tylko wtedy, gdy się na niej spało. Odpoczynek (czyli np. słuchanie przez maluchy czytanych bajek) na karimacie już urzędnikom nie przeszkadzał.

Tylko rzucają kłody pod nogi?

kontroler» Inspektor PIP: zatrudniają na 1/60 etatu, a my jesteśmy bezradni
Jak pokazują powyższe przykłady, uwagi inspektorów sanepidu nie zawsze są uzasadnione. Wina tkwi wielokrotnie w przepisach, które konstruowane są często na podstawie międzynarodowych norm (takich jak np. HACCP). Fakt ten boli tym bardziej, że instytucja ta często nie radzi sobie ze sprawami naprawdę ważnymi. Tak właśnie działo się w październiku zeszłego roku – koszaliński sanepid długo nie był w stanie przeprowadzić badań skonfiskowanych dopalaczy (powodem były procedury i brak pieniędzy na badania). W efekcie sprzedawcy nie postawiono zarzutów, a trefny towar dalej można było kupować.

Marcin Lekki
Bankier.pl

m.lekki@bankier.pl

Marcin Lekki

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~87usk

jaki tusk taki kram!

! Odpowiedz
1 0 ~restaurator77

Nailepjej zabrońcie wszystkiego co "polskie"Wojna o bigos i flądre już była.teraz produkty kiszone.Nastepnie co???

! Odpowiedz
0 0 ~nikki

Od wielu lat wprowadzam w firmach system HACCP i mam stały kontakt z paniami z sanepidu. I ich absurdalnymi wymaganiami. Takie kuriozum - w osiedlowym sklepiku spożywczym o pow. 15 m2 oprócz umywalki do rąk i dwukomorowego zlewu ze stali nierdzewnej panie zażyczyły sobie brodzik z kafelków do płukania brudnych mopów. W tym celu klient musiałby przebudować instalację wod-kan (dodatkowe koszty) i mocno zmniejszyć powierzchnię sprzedażową (i tak przecież niewielką). Na szczęście udało mi się wybronić klienta przed tą głupotą, ale w rewanżu miał przez dwa lata regularne naloty sanepidu.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~edi

Trzydzieści lat z tymi francami się męczyłem. Wymagają od ubogich rodaków więcej niż służby w zachodnich krajach. Oczywiście higiena musi być zachowana, ale bez przesady. Nadgorliwość większości urzędasów jest porażająca, tylko dlatego żeby mieli spokój w razie jakiegoś zatrucia. Jeśli przedsiębiorca jest brudasem to kurtyny, dodatkowe wejścia i choćby sufit był z nierdzewki, to i tak nic nie da. Straszne że rząd nie dba o łatwiejszy dostęp do własnej działalności, a może o to chodzi aby tylko już bogaci byli w stanie pomnażać kapitał

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~Janek

Tak właśnie wygląda NKWD-owska "wolna Polska". Setki tysięcy niekompetentnych URZĘDASÓW i tysiące ciągle produkowanych bzdurnych-idiotycznych-szkodzących przepisów /ostatnio np:alkotest dla niepijących kierowców/. Nikt już nie jest ich logicznie zrozumieć /np: trzydzieści tysięcy uwięzionych wiejskich rowerzystów/ a ciągle produkują nowe. jaki jest cel tego idiotyzmu....każdemu można coś przypasować...i do pierdla. Rosja,USA i Polska ma największy odsetek uwięzionych obywateli, ale KATOLICKA PRAWICA ciągle pyszczy za zwiększeniem kar. W Każdej Gminie jest co najmniej kilka kościołów teraz czas aby KATOLICKA KONSERWA zafundowała nam w każdej Gminie Zakład Karny... będą nowe etaty dla kapelanów.
Najnowszy absurd. Tysiące bardzo wysoko opłacanych idiotów zamiast zamienić kary śmierci na dożywocie zamienili na 25 lat więzienia ....teraz oprzytomnieli...po odbyciu kary np więzień z Piotrkowa będzie dożywotnio siedział w innym więzieniu....bez popełnienia żadnego przestępstwa...profilaktycznie!!!!
Gdzie ja żyję na Białorusi jest podobnie ale tam jest czerwona dyktatura!!!!!
Nie poniosą żadnej kary prawdziwi winowajcy ...twórcy Polskiego /pożal się Boże Prawa/....mało tego psełdo media nie podadzą nawet nazwiska ówczesnego premiera i posiołków którzy głosowali za....
Będą natomiast łamać konstytucję bez końca podając pełne personalia okrutnego zbrodniarza z Piotrkowa. Tak trudno zrozumieć matołom... że to nie on jest temu winien że wychodzi na wolność i do tego ma pełnię praw Rzeczpospolitej Polskiej

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~Tomasz

Rozpieprzyć całe to gówno urzędnicze!

! Odpowiedz
0 0 ~ Madera

Jaki Pan, taki kram ! Nic nie rozumiem inteligentni zdawało by się ludzie, a zachowują się jak potencjalni debile. Wasz przywódca jest, po prostu nieudacznikiem, karierowiczem i głupcem! Mądry człowiek nie dopuszcza do takiej sytuacji, aby Państwo rządziło się samo!!! A wszyscy udają, że jest w porządku!!! Nie jest to debilizm?! I jeszcze kombinujecie aby wybrać go na trzecią kadencję?! Tak jak Prezydenta, któremu bliższa Ukraina niż Polska?! Paranoja.......................

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~Andrzej

Dla mnie największy absurd to taki, że muszę płacić za ich kontrolę. Na godziny.

! Odpowiedz
0 0 ~ndof

Tiaaa....
Kiedyś firma w której pracowałem wybudowała sobie nową siedzibę. Przed oficjalnym rozpoczęciem działalności w nowym miejscu przewinął się cały korowód wszelakiej maści kontrolerów, zasadniczo z wyciągniętymi rękami. Nie dawaliśmy się, bo wszystko było w porządku. Panie z sanepidu długo szukały, czego by się tu przyczepić. No i znalazły: na parkingu brak namalowanego przejścia dla pieszych! Z miną zwycięzcy kazały namalować pasy między ścianą budynku a płotem:) Namalowaliśmy, a jakże. Naszym ubawionym klientom musieliśmy tłumaczyć, że to nie nasz pomysł, że władza kazała...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~hhhhhhhhhhhhhhhoooo

kto widzial kibel w biedronce albo w lidlu no gdzie jest sanepid ?????????????????????

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne