REKLAMA
BADANIE

Prace nad podniesieniem wieku emerytalnego we Francji. Związki nie odpuszczają i zapowiadają protesty

2023-02-06 16:57
publikacja
2023-02-06 16:57

Zgromadzenie Narodowe, izba nizsza parlamentu Francji, w poniedziałek po południu rozpoczęło debatę nad projektem rządowej reformy, który ma na celu podniesienie wieku emerytalnego z 62 do 64 lat. W celu wywarcia presji na posłów związki zawodowe zapowiadają wielotysięczne protesty w całym kraju.

Prace nad podniesieniem wieku emerytalnego we Francji. Związki nie odpuszczają i zapowiadają protesty
Prace nad podniesieniem wieku emerytalnego we Francji. Związki nie odpuszczają i zapowiadają protesty
fot. SARAH MEYSSONNIER / /  Reuters / Forum

„Jestem bardziej niż kiedykolwiek zdeterminowany, by bronić tego koniecznego i sprawiedliwego projektu” – powiedział w poniedziałek minister pracy Olivier Dussopt.

Rząd stara się o poparcie reformy przez opozycyjną, centroprawicową partię Republikanie (LR), która posiada 62 posłów w 577-osobowym Zgromadzeniu Narodowym. W tym celu premier Elisabeth Borne zapowiedziała w niedzielę pewne ustępstwa w projekcie, aby osoby, które rozpoczęły pracę pomiędzy 20. a 21. rokiem życia mogły przejść na emeryturę w wieku 63 lat.

Jednak reforma ogłoszona przez premier Borne w połowie stycznia ma wielu przeciwników, którym przewodzą związki zawodowe i partie lewicowe. Według szacunków policji protesty, które odbyły się 19 i 31 stycznia zgromadziły za każdym razem ponad 1 mln demonstrantów. Według organizatorów miało ich być nawet ponad 2 mln.

We wtorek i w sobotę ma dojść do kolejnych strajków i marszów protestacyjnych, których celem jest wywarcie presji na rządzących. Według operatorów w poważnym stopniu wpłyną one na funkcjonowanie pociągów i metra w Paryżu. Ponadto szacuje się, że jeden na pięć rejsów z lotniska Orly na południe od stolicy będzie odwołany.

Krytycy reformy twierdzą między innymi, że kobiety będą musiały czekać na emeryturę dłużej niż mężczyźni, ponieważ wiele z nich ma przerwy w karierze spowodowane urodzeniem dziecka. Podkreślają oni również, że reforma nie uwzględnia prac wymagających dużego wysiłku fizycznego i nie chroni starszych pracowników.

„Rząd nie próbuje już przekonywać ludzi, ale po prostu wygrać, wygrać przez rezygnację i wyczerpanie” – skomentował cytowany przez RFI François Ruffin ze skrajnie lewicowej partii Francja Niepokorna (LFI).

Przeciwko reformie w obecnym kształcie jest również skrajnie prawicowe Zjednoczenie Narodowe Marine Le Pen. „Zamierzamy użyć wszystkich dostępnych nam środków, aby zapewnić, że ten tekst nie zostanie przegłosowany w obecnym kształcie” – zapowiedziała.

Reforma systemu emerytalnego jest jednym z głównych punktów drugiej kadencji prezydenta Emmanuela Macrona.

Marcin Furdyna 

Źródło:PAP
Tematy
Konto firmowe z premią do 2000 zł od Banku Millennium + 400 zł od Bankier.pl

Konto firmowe z premią do 2000 zł od Banku Millennium + 400 zł od Bankier.pl

Komentarze (1)

dodaj komentarz
frank_deleos
Brawo, nie można się zgodzić na łamanie ustalonych reguł. Wpłacając pierwszą składkę zawarłeś umowę, która powinna przyjść na papierze, z datą przejścia na emeryturę. Jeśli raz się zgodzimy to będą podnosić wiek w nieskończoność. Albo trzymajmy się tego co jest albo niech każdy sam wybierze firmę do której pracodawca na odprowadzać Brawo, nie można się zgodzić na łamanie ustalonych reguł. Wpłacając pierwszą składkę zawarłeś umowę, która powinna przyjść na papierze, z datą przejścia na emeryturę. Jeśli raz się zgodzimy to będą podnosić wiek w nieskończoność. Albo trzymajmy się tego co jest albo niech każdy sam wybierze firmę do której pracodawca na odprowadzać obowiązkowe składki i ma być wpisany na papierze data przejścia na emeryturę.

Powiązane: Reforma emerytur we Francji

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki