REKLAMA

800 euro za tonę. Podatek od plastiku wesprze walkę z Covid-19 w Europie

2021-01-19 08:31
publikacja
2021-01-19 08:31
fot. Polina Tankilevitch / Pexels

800 euro za każdą tonę wytworzonych i niepoddanych recyklingowi opakowań z tworzyw sztucznych od 2021 r. trafi do unijnej kasy. Rada Unii Europejskiej tzw. podatek od plastiku przeznaczy na walkę ze skutkami pandemii COVID-19.

Opłata za opakowania plastikowe wytworzone w kraju członkowskim, których nie poddano recyklingowi, czyli tzw. plastic tax obowiązuje od 1 stycznia 2021 r. i ma charakter retroaktywny. Co oznacza, że niezależnie od terminu przyjęcia unijnej decyzji przez dany kraj członkowski opłata naliczy się automatycznie od początku roku. Polsce przyznano ryczałtową zniżkę w wysokości 117 mln euro. Każde euro powyżej wskazanej kwoty trafi do unijnego budżetu. Tym samym Unia może zobowiązać Polskę do zapłaty nawet 2 mld zł podatku za bieżący rok.

„Naszym zdaniem polski rząd przeniesie całość kosztów plastic levy na producentów opakowań z tworzyw sztucznych w ramach rozszerzonej odpowiedzialności producenta (ROP). Branża recyklerska czeka na rozporządzenie w tej sprawie. Takie rozwiązanie skłoni producentów plastikowych opakowań, głównie z zagranicznym kapitałem, do sięgania po wytwarzane w Polsce recyklaty, zwiększy popyt na rodzime surowce wtórne. Uważamy, że przy obecnym deficycie nie można obciążać kosztami daniny od tworzyw sztucznych budżetu państwa. Tym bardziej że UE już przymierza się do wprowadzenia obowiązku używania 30 procent granulatu z surowców z recyklingu w produkcji opakowań" - wyjaśnia Szymon Dziak - Czekan, prezes Stowarzyszenie „Polski Recykling”.

Recyklerzy zwracają uwagę na braki obecnego systemu gospodarki odpadami w Polsce oraz pozorne działanie organizacji odzysku, co powoduje niedofinansowanie rodzimej branży recyklerskiej, ale również podnosi koszty wywozu śmieci w gminach.

„Statystyczny Polak produkuje rocznie około 312 kg odpadów komunalnych. Mnożąc tę wartość przez liczbę obywateli (38 mln), daje to sumę około 12 mln ton odpadów komunalnych rocznie. Z moich szacunków wynika, że 25% z tego stanowią odpady z tworzyw sztucznych, to okazuje się, że produkujemy rocznie 3 mln ton tego rodzaju odpadów. Masę tych odpadów musimy pomnożyć przez dwa ze względu na zawartość zanieczyszczeń, bo w Polsce segregacja bardzo kuleje, co daje sumę około 6 mln ton odpadów komunalnych z tworzyw sztucznych przejeżdżających przez wagi instalacji komunalnych. Jeśli pomnożymy tę masę przez średnią stawkę opłaty opakowaniowej, obowiązującą w innych krajach UE, która wynosi 600 euro to otrzymamy kwotę 3,6 mld euro. Po przeliczeniu na złotówki mamy kwotę około 15 miliardów złotych i takie środki powinny być przekazywane od wprowadzających produkty w opakowaniach na rynek do organizacji odzysku. Aktualnie łączna kwota, jąka pobierają organizacje odzysku od tych podmiotów, wynosi w przybliżeniu 32 miliony złotych. Różnica pomiędzy tymi kwotami zostaje na kontach wprowadzających produkty w opakowaniach. Konsekwencją takich »oszczędności« jest brak dofinansowania do recyklingu odpadów w Polsce i marnowanie tysięcy ton odpadów, których bez dopłat nie opłaca się przedsiębiorcom przetwarzać” - wyjaśnia Zbigniew Trejderowski, właściciel firmy Conkret.

Unia Europejska zakłada, że państwa członkowskie wykorzystają wypracowany w dyrektywie mechanizm jako zachętę do zmniejszenia zużycia jednorazowych produktów z tworzyw sztucznych oraz promowania recyklingu i gospodarki w obiegu zamkniętym. „Polska powinna implementować unijne prawo w ten sposób, żeby stymulować innowację w zakresie wykorzystywania odpadów w produkcji opakowań z tworzyw sztucznych, włączając recyklaty ponownie do produkcji. Odciąży to budżet Polski i samorządów oraz oszczędzi środowisko naturalne. W przeciwnym wypadku będzie to narzędzie typowo fiskalne, nie wesprze polskiego recyklingu i gospodarki, a pieniądze zamiast do polskich firm recyklerskich trafią do Unii" – zaznacza Szymon Dziak - Czekan.

Decyzją Rady Unii Europejskiej nr 2020/2053 z 14 grudnia 2020 r. dodatkowe środki własne w budżecie Unii, pozyskane z tzw. plastic tax, zostaną przeznaczone na walkę ze skutkami COVID-19. Metodę obliczenia wielkości wytworzonej i zrecyklowanej określa w oparciu o Dyrektywę 94/62/WE rozporządzenie Rady ustanawiające środki wykonawcze dla decyzji.

Źródło:PAP
Tematy

Komentarze (14)

dodaj komentarz
drzaraza
Dziesięcina to było coś!!!
demeryt_69
Jaki odsetek budżetu unijnego idzie na płace urzędasów?
zarzupurka
ogolne dane nt kosztow administracji eu:

The EU spends less than 7% of its annual budget on administration. This includes staff salaries and pensions, schools for children of staff members, buildings, etc.

How big is the EU budget?

At some €148 billion (2019 figure), the EU budget is in fact smaller than the
ogolne dane nt kosztow administracji eu:

The EU spends less than 7% of its annual budget on administration. This includes staff salaries and pensions, schools for children of staff members, buildings, etc.

How big is the EU budget?

At some €148 billion (2019 figure), the EU budget is in fact smaller than the budgets of Austria or Belgium.

wiecej tutaj: https://ec.europa.eu/info/strategy/eu-budget/transparency/fact-check_en
ractaros96
Nie podobają mi się podatki celowe, bo mnożą biurokrację. Dlaczego nie możemy mieć jednego podatku obrotowego od wszystkich wpływów na konto w banku i z tej kasy finansować wszystko co potrzebne? Nie odpowiadajcie, wiem dlaczego, ale mam czasem przebłyski optymizmu, że to wszystko mogłoby wyglądać inaczej. W każdym Nie podobają mi się podatki celowe, bo mnożą biurokrację. Dlaczego nie możemy mieć jednego podatku obrotowego od wszystkich wpływów na konto w banku i z tej kasy finansować wszystko co potrzebne? Nie odpowiadajcie, wiem dlaczego, ale mam czasem przebłyski optymizmu, że to wszystko mogłoby wyglądać inaczej. W każdym razie nawet urzędy skarbowe by nie były potrzebne. Biurokracja najpierw tworzy problemy, które potem sama zwalcza w między czasie pochłaniając masę pieniędzy podatników.
aleksandra74
Podatek od plastiku powinien byc przeznaczony wa walke z plastikiem, sprzatanie oceanow, morz i budowe spalarni smieci a nie na walke z Covid-19. Dlaczego celowe podatki sa placone na inne cele?
meryt
"Branża odpadowa jako jedna z pierwszych odczuła skutki pandemii z praktycznego powodu – pojawiających się nowych wyzwań z zakresie odbioru i zagospodarowania odpadów komunalnych, ale także medycznych"
meryt
"nie na walke z Covid-19."

Walka z Covid-19 to nie to samo co "walka ze skutkami pandemii COVID-19" :)

"Rada Unii Europejskiej tzw. podatek od plastiku przeznaczy na walkę ze skutkami pandemii COVID-19"
dlaczego_nie odpowiada meryt
Anzjej miał być gwarantem braku nowych podatków..,
meryt odpowiada dlaczego_nie
Anzjej miał być gwarantem braku nowych podatków..,

To zagraniczne... :)

"Unia może zobowiązać Polskę do zapłaty nawet 2 mld zł podatku za bieżący rok"

Powiązane: Wojna z plastikiem

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki