REKLAMA

Podatek od kichnięcia, czyli najdziwniejsze podatki świata

Iwona Maczalska2011-07-30 06:00redaktor Bankier.pl
publikacja
2011-07-30 06:00
Czy historia rosyjskiego podatku "od zapuszczania brody" powtarza się współcześnie? Podatek od botoksu, od powietrza... sprawdź, jak kreatywne potrafią być władze fiskalne w poszukiwaniu źródeł potencjalnego zysku.
Redakcja Bankier.pl przyjrzała się systemom podatkowym funkcjonującym w różnych rejonach świata i wyróżniła te najbardziej nietypowe, często egzotyczne przypadki.


Wakacyjnie… Podatek od solariów i od opalania


Pomysłowość urzędników poszukujących nowych źródeł finansowych w Niemczech była bardzo kreatywna. Od początku roku w miasteczku Essen położonym w zachodniej części państwa funkcjonuje podatek od solariów. Właściciele solariów są zobowiązani uiszczać opłaty za każde posiadane łóżko w wysokości 20 euro miesięcznie.
Opalania, przypieczona, brązowa skóra jeszcze cenniejsza jest w Stanach Zjednoczonych. Amerykanie  wprowadzili bowiem podatek od opalania. Podatek ten zaczął obowiązywać w lipcu 2010 roku i jest on elementem reformy zdrowia Baracka Obamy.  Zgodnie z nim każdy klient, chcący poprawić swój koloryt skóry, zmuszony jest do uiszczenia dodatkowej opłaty w wysokości aż 10% ceny usługi. W Stanach Zjednoczonych jest to jeden z podatków od tzw. szkodliwości , nazywany ,,sin tax’’.W czasie urlopu… Podatek od hoteli


Pomysłowość niemieckich urzędników na podatku od solariów się nie kończy.  Wraz z początkiem października 2010 roku w Kolonii pojawił się nowy rodzaj tzw. podatku od hoteli. Podatek ten w wysokości 5 % ceny pokoju nakładany jest zarówno na podróżujących do kolonii turystów jak i właścicieli hoteli.

Dla szkoły… Podatek od rozwoju umiejętności


Przeczytaj wszystkie teksty z cyklu: Absurdy podatkowe

Jednym z nietypowych podatków jest podatek od rozwoju umiejętności tzw. Tzw. „SDL” stosowany jest w Republice Południowej Afryki. SDL wynosi 1% całej kwoty wszystkich płac i musi być opłacany przez każdego pracodawcę zatrudniającego pracowników. Kwota podatku od umiejętności odprowadzana jest każdego miesiąca razem z podatkiem dochodowym potrącanym od wynagrodzeń pracowniczych. Celem wprowadzenia powyższego podatku było zwiększenie kwalifikacji  szczególnie wśród czarnoskórej ludności.

W miastach… Podatek od powietrza


Aby zadbać o przestrzeń publiczną, władze Monachium wprowadziły tzw. ,, podatek do powietrza’’. Reguluje on sytuacje, gdy kontenery, bramy, a także reklamy wykraczają poza dozwolone miejsce naruszając tym samym przestrzeń publiczną. Karą za naruszenie jest obowiązek uiszczania przez sprawcę opłaty w wysokości 25-100 euro tygodniowo. Podatek ten stał się skutecznym środkiem walki z wielkimi, często agresywnymi billboardami, jakie pojawiały się w mieście.

Dla estetyki … Podatek od nagości


W lipcu 2005 roku w bardzo konserwatywnym stanie Utah zamieszkiwanym przez lud Mormonów wprowadzono podatek od świadczenia usług przez nagich ludzi. Podatek ten wzbudził wiele kontrowersji bowiem jego głównym celem było ściąganie większych należności od nocnych klubów ze striptizem. Pod wpływem niezadowolenia miejscowych przedsiębiorców tej branży podatek ten trafił przed Sąd Najwyższy, który utrzymał go w mocy prawa.

Po śmierci… Podatek od nagrobków


Kolejnym rozwiązaniem jest podatek od dekoracji nagrobków wprowadzony przez władze niemieckie w miasteczku Essen. Na szczęście opłata ta dotyczy jedynie sprzedawców wieńców i kwiatów, a nie bliskich zmarłych opiekujących się grobami. Podatek ten nazywany ,,Grabschmucksteuer’’  wynosi 3,80 euro za każdy metr kwadratowy na jakim odbywa się sprzedaż kwiatów i wieńców.

Dla zdrowia… Podatek od botoksu


Kilka lat temu w Stanach Zjednocznonych z inicjatywy szefa demokratycznej większości Harry’ego Reida został wprowadzony podatek od botoksu. Podatkiem tym były objęte osoby chcące zmienić swoją sylwetkę bądź wymodelować twarz. Nowa opłata szybko jednak wzbudziła liczne protesty obywateli i doprowadziła do zniesienia podatku. Inicjatywa przywrócenia podatku ponownie narodziła się wraz z projektem reformy zdrowia Baracka Obamy.

Dla przyjemności… Podatek od działalności seksualnej


Kolonia w 2004 roku wprowadziła opodatkowanie działalności seksualnej. Należy wspomnieć, że w niektórych rejonach Niemiec, w przeciwieństwie do Polski, występują konkretne regulacje prawne dotyczące prostytucji. Kobieta trudniąca się prostytucją może być tam zatrudniona zarówno na umowę o pracę, jak i może świadczyć usługi na podstawie prowadzonej działalności gospodarczej. Opodatkowanie działalności seksualnej w Kolonii obejmuje jednak znaczące kwoty. Każda prostytutka zatrudniona na umowę o pracę w pełnym wymiarze godzin zobowiązana jest do uiszczenia opłaty w wysokości aż 150 euro miesięcznie. W przypadku pracy na pół etatu kwota ta zmniejsza się do 6 euro za dzień pracy. Za przykładem Kolonii poszły inne niemieckie miasta m.in. Frankfurt.

Dla wierzących… Podatek kościelny


Kolejnym podatkiem obowiązującym w Niemczech jest podatek wyznaniowy. Słysząc o podatku od kościoła nasuwa się myśl, że podmiotem opodatkowanym jest związek wyznaniowy - Kościół. Nic bardziej mylnego. W Niemczech to właśnie wierni muszą uiszczać podatek odpowiedniej wysokości, z reguły wynoszący aż 8-9% podatku dochodowego. Natomiast kościół pełni nie tylko funkcję płatnika, ale również organu egzekucyjnego – zatem może ścigać nielojalnych wiernych i żądać zapłaty.


Dla tradycji … Podatek od życia w nieformalnym związku
Dużą pomysłowością wykazała się też władza Chin, która wprowadziła podatek od życia w nieformalnych związkach. Pary, które decydowały się na tzw. ,,cywilne’’ małżeństwa musiały uiszczać coroczne opłaty w wysokości aż 1200 dolarów. Można przypuszczać, że głównym celem opłaty jaką nałożyła chińska władza było dążenie do utrzymania tradycyjnych wartości w państwie.

Pomysłowość urzędników poszukujących źródeł wsparcia dla budżetu państwa jest jak widać nieograniczona. I choć ich każdy kolejny pomysł najczęściej argumentuje się dbaniem o  dobro wspólne obywateli to nie zawsze można się z tym zgodzić …

Artykuł powstał przy pomocy prawników działu German Desk Kancelarii Prawnej GESSEL, a także Pani prawnik Aleksandry Sienkiewicz z Kancelarii Jurgens Bekker Attorneys. 


Iwona Karkus
Bankier.pl
i.karkus@bankier.pl

 

Źródło:
Iwona Maczalska
Iwona Maczalska
redaktor Bankier.pl

Zajmuje się prawem pracy oraz ubezpieczeniami społecznymi. Jest autorem licznych poradników o tematyce kadr i płac. Redaktor portali PIT.pl i VAT.pl. Absolwentka Wyższej Szkoły Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa. Tel. 601 951 529

Tematy
Zamów kartę flotową BP Komfort Prepaid

Zamów kartę flotową BP Komfort Prepaid

Komentarze (4)

dodaj komentarz
~cdn
te podatki juz placimy , jasnym jest ze nie nazywaja sie tak jak to okreslil Bobo
~FK
a inni politycy to jacys lepsi, czy moze Ty za takiego sie uwazasz? ;)
~Bobo
w polsce powinien byc podatek od Tuska kazdy powinien placic go za to za gupi narod go wybral dodatkowo by bardziej bolalo

Powiązane: Absurdy podatkowe

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki