REKLAMA

Podatek cukrowy - wzrosły ceny napojów, są wpływy do kasy państwa

2021-03-10 09:55
publikacja
2021-03-10 09:55
Podatek cukrowy - wzrosły ceny napojów, są wpływy do kasy państwa
Podatek cukrowy - wzrosły ceny napojów, są wpływy do kasy państwa
fot. DeymosHR / / Shutterstock

W styczniu weszła w życie opłata cukrowa, która drastycznie podwyższyła ceny napojów słodzonych, m.in. napojów gazowanych czy energetyków. Wprowadzając nowy podatek, większość rządowa upiekła dwie pieczenie na jednym ogniu: obniżyła konsumpcję produktów uznawanych za niezdrowe oraz pozyskała dodatkowe środki do publicznej kasy.

Nowy podatek, oficjalnie nazywany opłatą, został wprowadzony z początkiem roku i od razu przełożył się na gwałtowny wzrost cen, szczególnie w mniejszych sklepach. Jak podawała przed miesiącem firma ABR Sesta, napoje gazowane podrożały w sklepach cash&carry (np. Żabka) średnio o blisko 40 proc., a w dyskontach (m.in. Biedronka) o ponad 20 proc. Z kolei ceny energetyków i izotoników (te drugie nie są objęte opłatą) zwiększyły się w sklepach cash&carry o 20 proc., a niewiele mniej wzrosły koszty zakupu napojów na bazie herbaty, również w dyskontach.

Podwyżka cen doprowadziła do wyraźnego spadku sprzedaży. Według danych CMR w pierwszych 5 tygodniach 2021 r. obowiązywania podatku cukrowego w małoformatowych sklepach niezależnych i miękkiej franczyzy nastąpił spadek sprzedaży napojów bezalkoholowych o 16 proc., a liczby transakcji o 25 proc. w porównaniu do analogicznego okresu roku 2020. Wygląda na to, że ustawodawca osiągnął zatem swój cel, jakim było obniżenie spożycia. Jednak wciąż nie można o tym przesądzić - być może zapobiegliwi Polacy przygotowali się na zapowiadany wzrost cen i zgromadzili zapasy jeszcze przed wprowadzeniem podatku cukrowego. Dane z kolejnych miesięcy powinny rozjaśnić obraz sytuacji.

Na razie dowiedzieliśmy się za to, jakie są inne, wymierne korzyści dla państwa z nowej opłaty. Jak podał portal Wiadomości Handlowe, w styczniu wpływy do publicznej kasy z tytułu podatku cukrowego wyniosły niespełna 76 mln zł. Ministerstwo Finansów zaznacza, że są to dane wstępne, które mogą ulec zmianie.

MKa

Źródło:
Tematy
Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Komentarze (22)

dodaj komentarz
arcybiszop
Moje ciało, moja sprawa, jak chce pić lub nie pić niezdrowe napoje to moja sprawa.
pakamera
najbardziej wzrosły ceny napojów reklamowanych przez producentów jako bezcukrowe.
harrytracz
76 mln zł z tytułu podatku cukrowego, ale na całość jest jeszcze VAT.
0,23 z 76 mln = 17,5 mln zł dodatkowo z Vat-u? Czy dobrze liczę?
harrytracz
Skoro tak troszczą się o nasze zdrowie to dlaczego nie wprowadzili limitu cukru w napoju lub maksymalnego poziomu kcal na 100 ml? Podatki podwyższać i wymyslać nowe - tylko do tego są ograniczeni, nic innego nie potrafią.
antek10
bo sami to chleją - widac po ich zapasionych gembach.
harrytracz
Od czasu wprowadzenia tego podatku nie kupiłem ani jednej butelki coli ani energetyka.
Nie dlatego, że zacząłem dbać o zdrowie (i tak piłem niezbyt często), ale aby nie dać im zarobić na tym bzdurnym podatku.
killgore
Nieprawda. W kauflandzie koło meryta nie podrożało!
wrecker
U tego nicponia nie dość, że nie podrożało to jeszcze spadła cena o 30%
qart
Potrafię sam zadbać o zdrowie, nie muszą mi pomagać głupim podatkiem. A wpływy nie starczą nawet na miesiąc dodatków dla medyków.
prawdziwynierobot
zamiast opodatkować coca-colę / pepsi rząd opodatkował ludzi

Powiązane: Budżet 2021

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki