REKLAMA

Opłata cukrowa. Mocny wzrost ceny napojów, to i mocny spadek sprzedaży

2021-02-18 07:10
publikacja
2021-02-18 07:10
Opłata cukrowa. Mocny wzrost ceny napojów, to i mocny spadek sprzedaży
Opłata cukrowa. Mocny wzrost ceny napojów, to i mocny spadek sprzedaży
fot. monticello / / Shutterstock

Po wejściu w życie opłaty cukrowej w styczniu 2021 r. ceny napojów bezalkoholowych poszybowały w górę - średnio o kilkanaście proc., spadła za to o 16 proc. ich średnia sprzedaż - wynika z danych CMR. Jeszcze bardziej spadła sprzedaż wody smakowej i herbat mrożonych - o ok. 20 proc. rdr.

Jak przypomina CMR, opłata cukrowa od napojów słodzonych obowiązująca od 1 stycznia 2021, spoczywa na producentach i importerach. Podzielona jest na część stałą i zmienną.

"Część stała to 50 groszy na litr napoju z cukrem i/lub słodzikiem, dodatek 10 gr za litr napoju z zawartością kofeiny i/lub tauryny. Część zmienna to 5 groszy za każdy gram cukru powyżej jego zawartości 5 gramów na 100 ml w przeliczeniu na litr napoju. Wyznaczony został górny limit opłaty, który wynosi 1,20 zł za litr napoju" - czytamy.

CMR wskazało, że pełna opłata nie dotyczy napojów z zawartością soków owocowo-warzywnych min. 20 proc. w składzie. Opłacie nie podlegają również napoje z dominującą zawartością mleka, np. kawy mrożone. Wyłączone z podatku są również napoje węglowodanowo-elektrolitowe np. izotoniki.

Według danych CMR w pierwszych 5 tygodniach 2021 r. obowiązywania podatku cukrowego w małoformatowych sklepach niezależnych i miękkiej franczyzy nastąpił spadek sprzedaży napojów bezalkoholowych o 16 proc., a liczby transakcji o 25 proc. w porównaniu do analogicznego okresu roku 2020.

"Trzeba mieć na uwadze, że oprócz opłaty cukrowej na ujemne dynamiki oddziaływają również restrykcje związane z pandemią koronawirusa. Spadkiem sprzedaży najbardziej dotknięci zostali producenci napojów gazowanych, energetyków, herbat mrożonych czy wód smakowych" - wskazała Julia Kijo z CMR.

Jak zaznaczyła, skromniejszy wzrost cen odnotowała kategoria herbat mrożonych - 4 proc. w porównaniu do pierwszych tygodni 2020 r., jednak analiza całego roku 2020 pokazuje, że średnia cena tego produktu spadała i w końcówce roku była średnio niższa o 5 proc. w porównaniu z 2019 rokiem. Herbaty mrożone zaliczyły za to solidny spadek sprzedaży i liczba transakcji, odpowiednio: o -19 proc. i -27 proc. - podała.

Z analizy CMR wynika, ze wody smakowe są kolejną po napojach gazowanych kategorią, która odnotowała wysoki wzrost cen po objęciu opłatą cukrową. W 2021 ich poziom był o prawie 15 proc. wyższy niż w analogicznym okresie w ub.r. Podobnie jak w przypadku herbat mrożonych, wody smakowe są coraz rzadziej wybierane przez klientów. Spadek sprzedaży wyniósł 20 proc. rdr - czytamy.

CMR jest niezależną agencją badawczą specjalizującą się w analizach danych transakcyjnych pozyskiwanych drogą elektroniczną z kas fiskalnych zainstalowanych w sklepach spożywczych.

autorka: Longina Grzegórska-Szpyt

Źródło:PAP
Tematy
Woda pod Twoją marką i stojąca za nią historia

Woda pod Twoją marką i stojąca za nią historia

Advertisement

Powiązane: Żywność

Komentarze (22)

dodaj komentarz
antek10
Suweren czeka na nowy podatek od wody z kranu, ktora też szkodzi. I następnie czeka na wybory aby wykopać na marsa obecnie rządzących tzn myślących nad nowymi podatkami. DUDA gdzie jestes? Miało nie byc nowych podatkow. KŁAMCY!!!!!!!!!!!!!!!!
and00
Konkretnie który suweren?
:)))
Ty jesteś suwerenem?
stachsgh
Ostro przyhamowało, ale za to konsumenci nie narzekają na cukier, bo może iść do
https://www.youtube.com/watch?v=oVrdIXQ2g30
potiomkin
Dlaczego nie sprzedają tak jak herbaty w restauracji z cukrem w osobnej saszetce? Wtedy nie można już powiedzieć, że jest to napój słodzony i na podatek cukrowy się nie załapie.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
brat_ramzesa
Dużo coli przelewa się zza granicy :D
killgore
Podobno w kauflandzie koło meryta napoje sprzedają się tym lepiej im są droższe. To ten sam kaufland, gdzie jest coraz tańszy chleb.
karbinadel
Rządowi "ekonomiści" uważają, że po każdej podwyżce podatków sprzedaż pozostanie na tym samym poziomie, a oni będą mieli więcej kasy na przekupywanie elektoratu. A tu taka amba
fakty
PISie odkrywają czym jest krzywa Laffera :)))) Cały czas się uczą, jak Andrzej :)))))
wwojtekw
Oni to doskonale wiedzą, ale mają to gdzieś. Tu raczej jest podejście by dbać o swój elektorat i/albo przekonywać go, że te obciążenia ich nie dotyczą lub są dla ich dobra. A reszta ich nie obchodzi. Tu powiedzą, że to dla naszego dobra, że chodzi o zdrowie, że edukują ludzi podatkami (sic!) a wpływy z podatku pójdą Oni to doskonale wiedzą, ale mają to gdzieś. Tu raczej jest podejście by dbać o swój elektorat i/albo przekonywać go, że te obciążenia ich nie dotyczą lub są dla ich dobra. A reszta ich nie obchodzi. Tu powiedzą, że to dla naszego dobra, że chodzi o zdrowie, że edukują ludzi podatkami (sic!) a wpływy z podatku pójdą na NFZ (a nie na 500+, 13 emeryturę etc). Ściema. A sorry, u nas nie ma podatków, są opłaty, daniny (zwłaszcza solidarnościowe).

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki