REKLAMA

Podatek bankowy dopiero w 2017? Kursy banków wystrzeliły

2015-07-29 11:00
publikacja
2015-07-29 11:00
fot. MARIUSZ GRZELAK/REPORTER / EastNews

Prawo i Sprawiedliwość poinformowało, że podatek bankowy może pojawić się najwcześniej w 2017 roku. Chwilę po tej informacji notowania banków na warszawskiej GPW wystrzeliły.

Kliknij, aby zobaczyć pełne notowania / Bankier.pl

Chwilę po godzinie 11:00 na GPW drożały wszystkie banki. Najmocniejsze wzrosty można było obserwować na spółkach Leszka Czarneckiego: Getin Noble (+18,4%) i Getin Holdingu (+8,1%). Ponad 6% zyskiwały jednak również BOŚ i mBank, ponad 5% Handlowy, Millennium oraz PKO BP, a ponad 3% BZ WBK.. Najsłabszym z rodzimych banków był Idea Bank, który znajdował się na 0,7% plusie. Na porannym fixingu WIG-Banki umacniał sie o 3,7%. Kapitaliazcja sektora wzrosła dziś o około 8 mld zł.

GPW chodzi na pasku polityków

Przez wiele lat analitycy powtarzali jak mantrę: polityka nie ma wpływu na giełdę. Ten komunikat przestał być aktualny. Od kilku miesięcy politycy trzęsą warszawskim parkietem. A to wyjdzie minister skarbu i zagoni spółki energetyczne do ratowania upadających śląskich kopalń węgla kamiennego. Innym razem rząd „podgrzeje” notowania KGHM-u sugerując obniżkę podatku od kopalin.

Opozycja nie jest lepsza. A to w trakcie sesji ogłosi projekt ustawy znoszącej kagiemne. Albo kandydatka na premiera uderzy w notowania banków propozycją nowego podatku. Albo też inny poseł PiS „wyskoczy” z propozycją odłożenia w czasie jeszcze nieistniejącego jeszcze podatku. W takich warunkach trudno mówić o rozsądnym inwestowaniu. Im szybciej skończy się szkodliwy dla Polski festiwal obietnic wyborczych, tym lepiej nie tylko dla inwestorów, ale też dla nas wszystkich.

Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Ruch ten spowodowany był wypowiedzią Henryka Kowalczyka (PiS), który powiedział Reutersowi: "Istnieje niewielkie prawdopodobieństwo by udało się wprowadzić podatek od supermarketów, bądź banków w 2016 roku. Zakładając, że nowy rząd wyklaruje się pod koniec listopada, będzie zbyt mało czasu by wprowadzić tak znaczące zmiany przed rozpoczęciem przyszłego roku".

Podatek bankowy jest czarnym scenariuszem, który wisi nad sektorem od czasów pierwszej tury wyborów prezydenckich (początek maja 2015 roku). Według pomysłu Prawa i Sprawiedliwości banki miałyby oddawać państwu równowartość 0,39% wartości swoich aktywów. Pomysł ten, w połączeniu z dyskusją o przewalutowaniu kredytów frankowych popsuł klimat wokół całego sektora bankowego, który stał się ciężarem dla całej polskiej giełdy.

Dzisiejsza informacja zmienia jednak nieco sentyment, ponieważ póki co rynek obawiał się, że podatek może się pojawić już w 2016 roku. Jak widać rok funkcjonowania bez podatku "na gorąco" rynek wycenił średnio na 3-4% wartości banków. Reakcja może wydawać się więc nieco przesadzona. Szczególnie, iż wprowadzenie podatku w 2016 wcale nie było wcześniej pewnikiem.

Adam Torchała

Źródło:
Tematy
Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Advertisement

Komentarze (124)

dodaj komentarz
~asdd
19 % podatku od dywidendy ? To co Za mały haracz dla bandytów w urzedach Moze pomysły powinny isc w drugą stronę Co zlikwidujemy zeby nie tracic kasy a nie co łupic zeby miec więcej kasy do rozwalenia Optymalizacja panstwa bo w tej chwili zachowują sie jak ENRON Koryto jest pełne Czegos innego za duzo
~spoko
najważniejsze są 15-i,16-i, kredkowe, gumkowe, choinkowe, piórnikowe itd.,
a co dla MŁODYCH mirabelki, czy co?

Gdzie III próg podatkowy.
Żadna partia go nie proponuje, choć wielu przedsiębiorców go rozumie
~spoko
Kto w NASZYM państwie jest BURŻUJEM ???

BANKIER, czy POLITYK z uśmiechem na twarzy „ wszystko za FRIKO ” ???!!!

Podatek Bankowy.

Sprzedany LUDOWI jako UDOMOWIENIE banków.
Od tego jest: KNF, ZBP, i Urząd Ochrony Konsumentów. Represyjne (podatkiem bankowym) sprzedanie tego tematu, może spowodować:
Kto w NASZYM państwie jest BURŻUJEM ???

BANKIER, czy POLITYK z uśmiechem na twarzy „ wszystko za FRIKO ” ???!!!

Podatek Bankowy.

Sprzedany LUDOWI jako UDOMOWIENIE banków.
Od tego jest: KNF, ZBP, i Urząd Ochrony Konsumentów. Represyjne (podatkiem bankowym) sprzedanie tego tematu, może spowodować:
- działania skutkujące ograniczaniem działalności kredytowej,
- wymuszony „ techniczny ” wzrost kosztów kapitału, ze względu na „ techniczną ” zmianę środowiska w jakim funkcjonują banki,
- pogorszyć sprawność działania mechanizmu, powodujący „ przejściowy ” okres adaptacyjny, do momentu zrównoważenia ryzyk, także ryzyk w całym SYSTEMIE BANKOWYM

Propozycja PIS
Przychody:
ok. 6 mld PLN = 0,39% * 1.600 mld PLN/rocznie
Koszty:
- w pierwszym roku (2015):
ok.150 mld PLN - straty na wartościach aktywów w OFE + PZU + inwestorzy indywidualni + koszty spadku PKB w stosunku do tego jaki można by było osiągną bez tego REPRESYJNEGO Podatku( związane z zachowaniem konsumentów, banków i kosztu kapitału).
10-12 mld PLN/rocznie – urocznowiony spadek wzrostu PKB2015
-w drugim (od 2016 r.) i kolejnych latach, Corocznie:
10-12 mld PLN/rocznie*multiplikatywnie( współczynnik różnic wzrostu( PKB(bez podatku)-PKB(z podatkiem))
10-12 mld PLN/rocznie – urocznowiony spadek wzrostu PKB2015

Podsumowanie:
To co PIS proponuje to jest zamęt na rynku kapitałowym, zubożenie społeczeństwa, trwałe świadome obniżanie długoterminowego PKB, w stosunku do PKB bez obciążeń podatkowych.
Nie dla IDIOTÓW !!! Podatek jest liczony od 1.600 mld PLN*0,39%=6 mld PLN, aktywa własne banków to tylko ok. 200 mldPLN, reszta to NASZE pieniądze !!! ( 1.200 mld/PLN depozyty obywateli i przedsiębiorców)
Nie ma co się SPINAĆ !!!
Ludzi rozumiejących to zagadnienie jest góra 10.000-20.000 osób.
SPOŁECZEŃSTWO liczy 38 mln osób, oczywiście WYBORCÓW jest znacznie mniej.
Chodzi tylko i wyłącznie o GŁOSY!!!, a POLITYK powinien być ODPOWIEDZIALNY, SZCZERY i ponosić tego konsekwencje PRAWNE za SKUTKI swoich WYPOWIEDZI,!

Propozycja PIS, w skrócie i obrazowo:
„ Karta członkowska wejścia do „ BIEDRONKI ” jednorazowo 75 PLN i mleko 5 PLN/litr ”
– lub tak jak obecnie mleko 2,5 PLN/litr i wejście NIEODPŁATNE ”

Propozycja KUKIZ

PODATEK BANKOWY nawet: 3,9% rocznie wartości naszych aktywów
ok. 60 mld PLN = 3,9% * 1.600 mld PLN/rocznie

źródło:http://stooq.pl/n/?f=977619&search=przecinek
sprostowań późniejszych brak

Podsumowanie propozycji:
ODLOT !!!
Kiedyś było takie Hasło „pij mleko będziesz większy”
Dzisiaj „pij PLATONA, a zostaniesz PITAGORASEM lub ARYSTOTELESEM”,
Polak potrafi, jest lepszy do GREKA
Tylko nie zapomnijcie zmienić USTAW, co by można było napić się w spokoju na ławeczce !!!
CO doprowadziło do takich populistycznych propozycji. Zbliżające się WYBORY Niezadowolenie społeczne(liczba potencjalnych WYBORCÓW !!!),
Kto jest ODPOWIEDZIALNY: INSTYTUCJE państwowe (pośrednio banki i czynnik ludzki) !!! Jakie ?:
Gdzie był KNF w latach 2005-2009 oraz Urząd Ochrony Konsumentów!!!.
Politycy CHEŁPILI się wtedy wzrostami gospodarczymi wywołanymi takimi produktami jak:

1. Kredyty hipoteczne w CHF
2. Ubezpieczenia na Życie ze składkami regularnymi

Przecież Państwo zbierało podatki: od branży budowlanej, finansowej, ubezpieczeniowej i rynku kapitałowego !!!. Chyba tylko po to by żyło „wam” się lepiej !!!. Teraz chcecie PODATKIEM BANKOWYM pozyskać głosy „nieświadomych wyborców”. Dlaczego nikt z was nie zaproponuje rozwiązania lub złagodzenia tego problemu przy wykorzystaniu 15-25 mld USD z naszych, społeczeństwa pieniędzy zgromadzonych w NBP( łącznie 105 mld USD). Rozłożonych np. w pięcioletnim wehikule transferowym. Jeśli jako dobrzy gospodarze DBACIE o dobro społeczeństwa, to dlaczego nie chcecie wykorzystać do tego tych środków . Oczywiście obsłużyć proporcjonalnie kredyty hipoteczne denominowane w CHF, USD, EURO i PLN
Na początku 2006 r. Związek Banków Polskich - głównie pod naciskiem dużych banków - zwrócił się do Generalnego Inspektora Nadzoru Bankowego z prośbą o wprowadzenie zakazu udzielania kredytów walutowych. - Zadłużać trzeba się w tej walucie, w której się zarabia - mówili zgodnie ówczesny prezes Banku Pekao Jan Krzysztof Bielecki i szefujący ING Bankowi Śląskiemu Brunon Bartkiewicz. - Nie chcę patrzeć, jak moi klienci bankrutują, bo zmienił się kurs waluty - grzmiał Bielecki.
Inicjatywę wielkich banków oprotestowały jednak mniejsze, które zarabiały głównie na kredytach walutowych (miały one wyższą marżę). Ostrzegały, że taki zakaz zamknąłby drogę do kredytu hipotecznego nawet co czwartemu chętnemu. W spór zaangażowali się rządzący w tym czasie Polską politycy PiS. - Nie rozumiem polityki utrudniania dostępu do kredytów i nie zgadzam się z nią - mówił premier Kazimierz Marcinkiewicz.

oto jak Duda i PIS pomogli frankowiczom i jak pomogą na jesieni
Komunikat KP PiS dotyczący zalecenia Komisji Nadzoru Bankowego z 2006r.
http://www.pis.org.pl/article.php?id=4415
http://www.bankier.pl/wiadomosc/NBP-polski-system-finansowy-jest-stabilny-3386225.html
Im chodzi tylko o NASZE głosy !!! Teraz coś handlują. Nie jestem przeciwnikiem PIS, ale jak to rozwiązanie wprowadzi to się sam POGRĄŻY( a nie wprowadzi, bo to pod publiczkę) i tyle w temacie !!!
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~spoko

Proszę PIS i KUKIZA o przedstawienie symulacji wpływu PODATKU BANKOWEGO na PKB Polski w roku 2015 i kolejnych latach, łącznie symulacjami wariantów oraz analizą wrażliwości z uwzględnieniem oczekiwanych zachowań parametrów sektora bankowego i rozkładem ich zmian .
Prawo gwarantuje mi PRAWO, do uczestnictwa w WYBORACH.

Proszę PIS i KUKIZA o przedstawienie symulacji wpływu PODATKU BANKOWEGO na PKB Polski w roku 2015 i kolejnych latach, łącznie symulacjami wariantów oraz analizą wrażliwości z uwzględnieniem oczekiwanych zachowań parametrów sektora bankowego i rozkładem ich zmian .
Prawo gwarantuje mi PRAWO, do uczestnictwa w WYBORACH. Nigdzie nie jest napisane, że mam oddać GŁOS nie będąc świadomym tego co czynię, czyli daje mi prawo do pełnej ŚWIADOMOŚCI, a to jest zagwarantowane KONSTYTUCJĄ RP. Te INFORMACJE nie mają prawa być POUFNE !!!!!
była propozycja PODATKU BANKOWEGO, to i była RZETELNA kalkulacja !!!
~RR
Obietnice trzeba spełniać i jarek spełni jeszcze 2015 roku.
~as
dlatego dziekuje pisowi za to info. po raz trzeci w tym roku zarobiłem na toacym Getin Holding w kilka dni, Ci politykierzy sami chyba graja na slupy, a jak nie, to sa durni. :)
~SONDA
Czy KNF powinien zgłosić ostatnie manipulacje na GPW do prokuratury?

Zielony - Tak
Czerwony - Nie

(sonda sponsorowana przez biura maklerskie)
~Marta
Moga sobie oznajmiac, przeciez zweryfikujemy PiSuary w wyborach, klepanie i gadanie to puste slowa. Nie ma szans na powrot Pisuaru
~Dżejms
A USA to inaczej? Stara babka powie albo nie powie - podnosimy stopy procentowe. Wyjdzie i powie - myślimy żeby, może, czy, przypadkiem by... nie tak...srak a giełda albo rynek obligów w dół w górę. Jaja normalnie. Co to ma wspólnego z realną gospodarką te manipulacje? No wiem - ma bo wpływa ale takie ględzenie i "dyskontowanie" A USA to inaczej? Stara babka powie albo nie powie - podnosimy stopy procentowe. Wyjdzie i powie - myślimy żeby, może, czy, przypadkiem by... nie tak...srak a giełda albo rynek obligów w dół w górę. Jaja normalnie. Co to ma wspólnego z realną gospodarką te manipulacje? No wiem - ma bo wpływa ale takie ględzenie i "dyskontowanie" tego co MOŻE będzie - no litości. Takie są skutki ręcznego sterowania.
Ręcznego bo niema wolności jeśli idzie o emisję pieniądza. Mamy przymus i jeden wielki przekręt. W konstytucji USA stoi jak wół że podatki można płacić wyłącznie kruszcem! Proszę sobie sprawdzić - jest tłumaczenie na stronach naszego sejmu. To pokazuje jaka obecnie jest patologia. Na całym świecie. Kennedy'ego sprzątnęli bo chciał powrotu do srebrnego dolara.

Powiązane: Podatek bankowy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki