Poczta Polska zmniejszy wynagrodzenia i ograniczy premie

2020-06-05 22:36, akt.2020-06-09 06:49
publikacja
2020-06-05 22:36
aktualizacja
2020-06-09 06:49

Po 21 proc. spadku liczby przesyłek listowych od stycznia do kwietnia br. i obniżeniu przychodów Poczty Polskiej spółka zdecydowała o niewypłacaniu premii menadżerom i obniżeniu wynagrodzeń zarządowi i pracownikom przez 3 miesiące - poinformowała Poczta. Obniżka ma wynieść od 1 do 10 proc.

/ fot. Andrzej Bogacz / FORUM

Zarząd zadecydował o obniżeniu swoich wynagrodzeń o 10 proc. i zaproponował obniżenie wynagrodzeń grupie kadry menedżerskiej wysokiego i średniego szczebla (ok. 250 osób) o 5 proc. "Najmniej dotknięci zmianą byliby pozostali pracownicy, których wynagrodzenia spadłyby jedynie o 1 proc. przez 3 miesiące – od lipca do września br." - poinformowała rzecznik prasowa spółki Justyna Siwek.

Spadek liczby usług listowych, które są głównym źródłem przychodów, w pierwszych 4 miesiącach 2020 r. wyniósł 21 proc. w stosunku do tego samego okresu ubiegłego roku - podała Poczta Polska.

"Z tego powodu zdecydowano o braku wypłaty premii rocznej kadrze menedżerskiej Poczty, konieczne są jednak dalsze działania poprawiające sytuację finansową przedsiębiorstwa" - argumentuje spółka.

Jak wskazała Justyna Siwek, kierując się sytuacją finansową firmy oraz realiami rynku w okresie walki z pandemią, spółka rozważa różne warianty oszczędnościowe.

"Pracodawca zorganizował spotkanie 4 czerwca br. z reprezentatywnymi organizacjami związkowymi, aby zapoznać przedstawicieli załogi z sytuacją finansową spółki oraz możliwymi rozwiązaniami w tej sprawie" - podała.

Dodała, że pracodawca poinformował, że w ramach instrumentów dostępnych w Tarczy antykryzysowej skorzystał już z możliwości odroczenia płatności składek ZUS oraz podatku CIT.

Istnieją także możliwości poprawy finansów spółki, przy wykorzystaniu kolejnych narzędzi związanych z przeciwdziałaniem skutkom COVID-19 (m.in. finansowanie w ramach Tarczy Finansowej Polskiego Funduszu Rozwoju dla Dużych Firm), z jakich będą mogły skorzystać duże przedsiębiorstwa - podała rzecznik.

Według spółki, możliwość skorzystania z oferowanych instrumentów wymaga aktywnego wsparcia ze strony reprezentatywnych związków zawodowych oraz zawarcia porozumienia dotyczącego m.in. obniżenia wymiaru czasu pracy i wynagrodzenia pracowników.

"Zarząd poinformował, że zmiany dotyczące ograniczenia kosztów pracy rozpoczął od podjętej w maju decyzji o braku wypłaty premii dla kadry kierowniczej" - wskazała Siwek.

Poczta Polska to największy polski pracodawca zatrudniający ponad 80 tys. pracowników na umowy o pracę. W okresie przedświątecznym, jak poinformowano, spółka zwiększa zatrudnienie o dodatkowe 2 tys. pracowników na umowę o pracę oraz umowę zlecenie. (PAP)

autorka: Longina Grzegórska-Szpyt

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (30)

dodaj komentarz
secundus
Co za niekompetencja. Inspost zyskuje a poczta traci, widać kunszt nowego prezesa.
r2c3po
I CO NA TO NASZ MINISTRANT. JAKI JEST PLAN PANIE DUDA
greatmongo
Zamawiam pocztexem czasami z allegro. Jeszcze NIGDY nie dostalem paczki. Zawsze dostaje awizo. Nie ma znaczenia czy jestem w domu czy nie. Po prostu zawsze awizo, bez dzwonienia.
O zadzwonieniu telefonem nie wspomne.

Teraz na allegro zawsze daje negatywa jak przy usludze kurierskiej ktos wysyla pocztexem.

Poczta
Zamawiam pocztexem czasami z allegro. Jeszcze NIGDY nie dostalem paczki. Zawsze dostaje awizo. Nie ma znaczenia czy jestem w domu czy nie. Po prostu zawsze awizo, bez dzwonienia.
O zadzwonieniu telefonem nie wspomne.

Teraz na allegro zawsze daje negatywa jak przy usludze kurierskiej ktos wysyla pocztexem.

Poczta ma problem bo wymagania konkurencyjne sa po prosut inne
kryzysio
W mojej okolicy na szczęście zawsze listonosz przynosi osobiście, ale i tak wolę paczkomaty bo od niedawna mam 3 urządzenia w promieniu 300 metrów od domu.
nostsherlock
Jak to jest, że firmy kurierskie przeżywały swoje eldorado, handel przez internet kwitł w najlepsze, a tylko poczta polska ma problem? Rozwiązaniem nie jest obcięcie pensji "menedżerom", tylko wywalenie ich na zbity pysk, bo nie potrafią zarządzać. No i wywalenie partyjniaków stołkowych
bha
Większość ..... niestety tnie ,oszczędza i zwalnia gdzie się tylko da oby tylko nie trwało to zbyt długo bo odbije się to negatywnie na wszystkich bez wyjątków.
palestrina
u mnie w koszalinie w czasie restrykcji mój oddział pracował od 12 do 18 - wchodziła 1 osoba, wiele osób przed pocztą z racji koleki rezygnowało - więc czemu sie dziwią że mają spadek
ertom
Pewnie gdyby nie trzeba była zapłacić 70 baniek za karty wyborcze, to by pensji nie musieli obniżać
dolar36
ale to są gnoje!!!!! wysyłamy 1000 paczek miesięcznie, od stycznia do kwietnia owszem całkowity spadek wysyłek zagranicznych bo te cymbały zawiesiły loty, ale za to krajowe wzrosły o 300% a teraz krajowe pozostały ok 200% i wróciła zagranica, współczuje wszystkim co pracują w tym kołchozie

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki