REKLAMA

Poczta Polska przyznała podwyżki swoim pracownikom. Tuż po podwyżkach dla klientów

2022-10-07 10:19
publikacja
2022-10-07 10:19

Poczta Polska przyzna swoim pracownikom podwyżki. Wyższe wynagrodzenia wpłyną na ich konta już od 1 grudnia 2022 r. To nie jedyna zmiana w finansach spółki skarbu państwa, ponieważ od tygodnia obowiązują wyższe ceny dla klientów.

Poczta Polska przyznała podwyżki swoim pracownikom. Tuż po podwyżkach dla klientów
Poczta Polska przyznała podwyżki swoim pracownikom. Tuż po podwyżkach dla klientów
fot. Andrzej Bogacz / / FORUM

Zmiana na fotelu prezesa Poczty Polskiej przyniosła również zmiany w płacach dla pracowników i cennikach dla klientów. Jak informuje „Rzeczpospolita”, miesiąc po objęciu stanowiska przez nowego prezesa Krzysztofa Falkowskiego, przedstawicielom spółki skarbu państwa udało się dojść do porozumienia w sprawie podwyższenia wynagrodzeń z największym reprezentantem pracowników – związkiem zawodowym Solidarność Pracowników Poczty Polskiej.

Od 1 grudnia pracownicy poczty, będący jednocześnie objęci Zakładowym Układem Zbiorowym Pracy, będą otrzymywać pensje wyższe o średnio 567 zł brutto. Na wysokość tej kwoty ma wpływ podwyżka podstawowego uposażenia o 400 zł brutto oraz wzrost dodatkowych świadczeń.

Nowelizacja pensji obejmie również kierowców zatrudnionych w spółce. Już niedługo wynagrodzenie dla kierowcy z uprawnieniami do prowadzenia pojazdów kategorii „C” wyniesie 4,4 tys. zł brutto, natomiast w przypadku osób z prawem jazdy kategorii „C+E” zarobki wyniosą 4,6 tys. zł brutto. Jak podkreślają związkowcy, zmiana zarobków dla przedstawicieli tego zawodu była kluczowa, ponieważ to właśnie na tych stanowiskach dochodziło najczęściej do dużej rotacji wśród pracowników.

Jednocześnie poza wzrostem podstawowego wynagrodzenia, pracownicy będą mogli liczyć na dodatek świąteczny. Ten w bieżącym roku zostanie wypłacony 10 grudnia i wyniesie 400 zł brutto.

Przyznanie podwyżek na tym poziomie nie wydaje się rozwiązaniem sporu, a załagodzeniem sytuacji. Związkowcy w strukturach Poczty Polskiej apelowali o podwyżki na poziomie 60 proc. Ich wymagania były podyktowane m.in. doniesieniami medialnymi o tym, że zarząd spółki przyznał pod koniec września premie dla menadżerów, których łączna kwota wyniosła 3,8 mln zł.

Nowy cennik Poczty Polskiej

Od 1 października obowiązuje nowy cennik poszczególnych usług Poczty Polskiej. Od niedawna drożej wyniesie klientów nadanie listów nierejestrowanych oraz poleconych w formatach S i M. Ich koszt wzrósł o 30 gr.

Najwięcej, bo o złotówkę, wzrosła cena za paczki pocztowe w gabarycie A. Jak wyjaśniła spółka w swoim komunikacie, podwyżki są spowodowane „rosnącymi kosztami pracy i transportu, ogólnoświatowym wzrostem cen surowców wykorzystywanych przez spółkę oraz spadającym wolumenem przesyłek listowych”.

Wynik finansowy Poczty Polskiej na koniec 2021 r. wskazywał zysk rzędu 177 mln zł. Był to najlepszy wynik od dekady. Dla porównania wynik zanotowany w 2020 r. wskazał stratę na poziomie 119 mln zł. Jednak należy pamiętać, że spółka otrzymała w 2021 r. od Skarbu Państwa dofinansowanie w wysokości 190 mln na przyśpieszenie cyfryzacji i modernizację sieci sorterów przesyłek.

Alan Bartman

Tematy
Szukasz pracownika? Znajdź go na Pracuj.pl

Szukasz pracownika? Znajdź go na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (8)

dodaj komentarz
baibina
Poczta polska - Sanktuarium dla ludzi nieprzydatnych społecznie. Ostatnio znajomy, który jedyne co w życiu robil to był managerm przez 7 lat w żabce u ojca został tam KIEROWNIKIEM ODDZIAŁU POCZTY W WARSZAWIE - po tym jak zappka im padła bo źle zarzadzali, tzn zarzadzał ojciec on tam tylko udawał ze w ogole pracuje :)
smallsaver
No to się doręczyciele awizo ucieszyli.
forfun
każda firma płaci z pieniędzy klienta
pikawka
to teraz podwyzki cen dla tych co juz podwyzki dostali podwyzszajac ceny innym i bedzie sprawiedliwie :)
faramir_z_gondoru
Najwyższy czas zlikwidować ten komunistyczny skansen.
xqwztsa
"Tuż po podwyżkach dla klientów" - jakich klientów? Tylko instytucje publiczne korzystają z tego czegoś. Podobno nawet chorzy psychicznie nie korzystają z PP, bo nie lubią jak się z nich robi wariatów (znowu).
mararok
Ciekawe czy zapłacą podatek od nadzwyczajnych zysków :)
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki