REKLAMA

PŁACA MINIMALNANigdy tak wielu Polaków nie pracowało za tak "niewiele"

2023-09-26 10:24
publikacja
2023-09-26 10:24

W przyszłym roku Polacy zarabiający płacę minimalną mogą liczyć na solidną podwyżkę. Mniej powodów do radości mają ci, który wpadną w jej objęcia. Tak wielu Polaków nie zarabiało dotychczas "minimalnej" - a z danych Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej wynika wprost, że w 2024 roku będzie to... co 4. pracujący.

Nigdy tak wielu Polaków nie pracowało za tak "niewiele"
Nigdy tak wielu Polaków nie pracowało za tak "niewiele"
fot. Wojciech Kryński / / FORUM

W połowie września rząd przyjął rozporządzenie dot. płacy minimalnej w przyszłym roku. Od 1 stycznia 2024 r. minimalne wynagrodzenie wyniesie 4 242 zł, a minimalna stawka godzinowa 27,70 zł. Rząd szacuje, że minimalne wynagrodzenie otrzymuje obecnie 2,7 mln osób. W przyszłym roku liczba ta ma się zwiększyć o dodatkowy milion pracowników, czyli będzie to... co 4. pracujący na umowę o pracę.

Jeszcze w 2018 roku mniej niż 105 proc. płacy minimalnej zarabiał co 8. pracujący Polak (12,1 proc.). Wyprzedała nas wówczas Słowenia (15,2 proc.), Bułgaria (14,1 proc.) oraz Rumunia (13,3 proc.).

Eurostat

"Przede wszystkim ideą tego, że dokonujemy godnej waloryzacji płacy minimalnej jest to, że filozofią naszego rządu jest, aby Polacy mogli godnie zarabiać. Praca daje poczucie stabilizacji i godności, dlatego zależy nam na tym, aby zarówno wzrastała płaca minimalna, jak i wzrastało przeciętne wynagrodzenie" – mówiła szefowa MRiPS.

Wyższa płaca minimalna to miecz obosieczny

Wzrost "minimalnej" ma dwie strony, co dostrzega sam rząd. "Podwyżka minimalnego wynagrodzenia może przyczynić się do wzrostu popytu wewnętrznego. Będzie to miało korzystny wpływ na polską gospodarkę w momencie kiedy cała Europa mierzy się z wielowymiarowymi skutkami rosyjskiej agresji na Ukrainę" - napisano w ocenie skutków regulacji do rozporządzenia ustalającego płacę minimalną w 2024 roku.

Rząd zwraca też uwagę, że wzrost kosztów pracy może negatywnie wpływać na zyski przedsiębiorstw, co może ograniczać ich zdolność do inwestowania i tworzenia nowych miejsc pracy. "Podniesienie minimalnego wynagrodzenia za pracę, może podnieść koszty pracy na tyle, że niektórzy pracodawcy mogą zdecydować się na ograniczenia zatrudnienia, co może dotknąć przede wszystkim osoby o niskich kwalifikacjach" - napisano.

Na wyższej minimalnej stracą słabi pracownicy?

Z punktu widzenia gospodarki duży wzrost minimalnego wynagrodzenia będzie tylko utrudniać wychodzenie z okresu wysokiej inflacji. Natomiast skutkiem tego może być też szkodliwe spłaszczenie struktury płac - mówił Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich, cytowany przez „Dziennik Gazetę Prawną”.

- Zbyt silna dynamika wzrostu płacy minimalnej uderza przede wszystkim w słabsze sektory i słabszych pracowników - mówi dr hab. Jacek Męcina, profesor Uniwersytetu Warszawskiego, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan. - Po pierwsze, część pracowników może być po prostu zatrudniana na czarno. Po drugie są branże, w których płaca minimalna na tak wysokim poziomie jest dużym kłopotem. Przykładowo w gastronomii czy branży hotelowej w momencie, kiedy nie ma pełnego obłożenia, tak wysoka płaca minimalna powoduje, że przedsiębiorcy nie są w stanie domknąć swojej działalności przynajmniej jakimś minimalnym zyskiem. To są negatywne skutki wysokiej płacy minimalnej, z którymi biznes - ze względu na brak rąk do pracy - pewnie będzie musiał sobie poradzić.

Przypomnijmy, że wg szacunków rządu koszt podwyżki płacy minimalnej w 2024 roku dla małych i średnich firm to ok. 23,966 mld zł rocznie, zaś dla dużych 6,776 mld zł. Dzięki podwyżce płacy gospodarstwa domowe zyskają ok. 21,46 mld zł dodatkowego dochodu. Nietrudno policzyć, że "zagubione" niemal 10 mld złotych trafi do budżetu państwa w formie różnego rodzaju składek i podatków.

JM

Źródło:
Tematy
Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Komentarze (67)

dodaj komentarz
lukaszslask
niech Polacy zarabiaja wiecej,ale netto,a nie brutto.....
bo podniesienie minimalnej o 500zl,powoduje podwyzke produktow o prawie 2 tys,to co daje taka podwyzka,bo do tych 500 zl trzeba doliczyc brutto,brutto,urlop,l4,vat i o tyle drozeja produkty,czyli biedniejemy!!!!
jezeli np w 2022 minimalna byla 4 tys brutto,a netto 2,
niech Polacy zarabiaja wiecej,ale netto,a nie brutto.....
bo podniesienie minimalnej o 500zl,powoduje podwyzke produktow o prawie 2 tys,to co daje taka podwyzka,bo do tych 500 zl trzeba doliczyc brutto,brutto,urlop,l4,vat i o tyle drozeja produkty,czyli biedniejemy!!!!
jezeli np w 2022 minimalna byla 4 tys brutto,a netto 2,5 tys....to dzwignijmy o 500 zl na 3 tys,ale bez podnoszenia brutta,czyli brutto dalej 4 tys,nie placimy wiekszych podatkow i zusu i wtedy rzeczywiscie sie bogacimy.....poprostu trzeba zmniejszac wydatki panstwa,a nie doic Polakow i Firmy!!!!
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
men24a
Kartofle były po 50 gr a nie jak teraz 300 czy 500% drożej. Sądzisz że teraz kawalerki po pół mln to okazje dla polskich rodzin i spełniony sen ? A już piszą analitycy PKO bp że następny wzrost czeka o 15% jak tylko 800+ wejdzie.
jas2
Bill Gates na zdjęciu wzywa pomocy.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
qwertas
Woźna pracuje 40h by zarobic tyle co nauczyciel za 20h pracy. Może zacznijcie pracować 40h a nie na pół etatu. Wielce zdziwienie, że pensja słaba jeśli pracujesz tylko 20h tygodniowo.
jas2
Wygląda na to, że autor ma prosty sposób na wzrost zarobków.
Obniżyć płacę minimalną i wtedy więcej osób będzie zarabiało powyżej minimalnej.
ptokbentonicznyjb
Po co się szczypać. Od razu podnieść minimalną na 500.000 zł i każdy będzie żył w dobrobycie. To takie proste. A może jednak nie?
kitkitowiwciska
Tylko Ukraina zyska bo Ukrainki pracujące w Polsce zarobią więcej ale nie wydadzą tego w polskiej gospodarce będą więcej wysyłać kasy na wschód

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki