
Źródło: Thinkstock
Na pierwszy zakup wartościowego pióra trzeba wyłożyć od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Dotyczy to egzemplarzy, które są obecnie w produkcji, natomiast kolekcjonerskie pióra wycofane ze sprzedaży mogą osiągać ceny nawet wielokrotnie wyższe. Najdroższe pióro sprzedane w Polsce to Parker Duofold Senior przekazane na licytację przez prezydenta Bronisława Komorowskiego, które na aukcji charytatywnej osiągnęło cenę 110 tys. zł.
Za co się płaci, kupując pióro
Najdroższym wyprodukowanym wiecznym piórem jest dzieło powstałe przy współpracy Mont Blanc i Van Cleef & Arpels. Każde pióro z kolekcji zawiera 840 diamentów i ponad 20 karatowych kamieni szlachetnych, które mają zastrzeżone ustawienie. W kolekcji jest 9 piór. Warte są po ok. 2,2 mln zł każde.
Kupując pierwsze pióra, inwestor staje przed dylematem, czy zbierać pojedyncze ciekawe egzemplarze, czy kompletować kolekcję. Eksperci są zdania, że więcej można zarobić na zbieraniu piór które coś łączy. Może być to wybrany producent, jakiś szczególny okres w historii, cechy konstrukcyjne lub kraj pochodzenia. Praca, jaką kolekcjoner włoży w skompletowanie zbioru, zwróci się wielokrotnie, gdy znajdzie na nią kupca.
![]() | » Nie warto inwestować w giełdowe debiuty |
Liczą się emocje i materiał
Jednak zakup piór nie jest pozbawiony ryzyka. Podstawowym problemem jest kwestia autentyczności. Aukcje internetowe roją się od kiepskich podróbek i wiernych imitacji - tylko wprawne oko eksperta będzie w stanie rozróżnić, który przedmiot jest wart zakupu. Dodatkowym ryzykiem jest moda, która może się zmieniać na przestrzeni lat. Nie ma gwarancji, że pióra wieczne wiecznie będą równie wartościowe w oczach kolekcjonerów.
Dlatego bezpiecznym rozwiązaniem jest wybieranie przedmiotów wykonanych z wartościowych materiałów, takich jak złoto, platyna czy kość słoniowa. Nawet jeżeli zmianie ulegnie moda, takie pióra nie powinny istotnie stracić na wartości ze względu na ponadczasową wartość materiałów, z których zostały wykonane.
Dużą wartość mogą uzyskać nawet zwykłe pióra, które odegrały jakąś rolę przy podpisywaniu istotnych dokumentów krajowych i międzynarodowych, lub takie, które należą do sławnych ludzi. Jeżeli ktoś ma na wystarczająco pomysłów i determinacji, aby wejść w posiadanie takich piór i wiarygodnie udokumentuje ich pochodzenie, może na tym dobrze zarobić.
Jarosław Ryba
Bankier.pl