REKLAMA

Pilotażowy program wsparcia działkowców będzie kontynuowany

2022-09-19 13:13
publikacja
2022-09-19 13:13

Wart 50 mln zł pilotażowy program wsparcia działkowców, w ramach którego ogrody działkowe mogą ubiegać się o środki m.in. na rozwój zielonej infrastruktury czy działania służące retencji wody, będzie kontynuowany – zapowiedział minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda.

Pilotażowy program wsparcia działkowców będzie kontynuowany
Pilotażowy program wsparcia działkowców będzie kontynuowany
fot. Robert Neumann / Forum /

„Myślę, że jest to jeden z najciekawszych programów, które w tej chwili będziemy realizować, jeżeli chodzi o ochronę przyrody, ochronę kwiatów czy pszczół w miastach” – mówił minister, uczestniczący w poniedziałek w Katowicach w uroczystości podpisania pierwszych sześciu umów na dofinansowanie ogrodów działkowych z woj. śląskiego, wartych łącznie prawie 600 tys. zł.

Finansowany z unijnych środków program „Rozwój zielonej infrastruktury poprzez wsparcie ogrodów działkowych” jest wspólnym przedsięwzięciem kilku ministerstw i instytucji: resortu funduszy i polityki regionalnej, resortu klimatu i środowiska, resortu rolnictwa, a także Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

„To program, który w tej chwili jest programem pilotażowym, ale - póki jestem ministrem - mogę zapewnić, że będzie kontynuowany” – zadeklarował minister Puda. Podkreślił, że celem tego pierwszego takiego typu programu jest wsparcie działkowców w ich codziennym funkcjonowaniu oraz w działaniach na rzecz poprawy infrastruktury ogrodów działkowych.

„Dofinansowanie może być przeznaczone na poprawę zazielenienia, na zielone dachy, ekrany zielone, ale także na to, by np. obsiać działki roślinami miododajnymi czy nawet podstawić ule. Ważny obszar to zbiorniki retencyjne, które pozwolą działkowcom na zabezpieczenie większej ilości wody (…), jej gromadzenie i oszczędzanie” – wyliczał w Katowicach szef resortu funduszy i polityki regionalnej.

Jak poinformowała prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Halina Szymańska, obecnie trwa czwarty nabór wniosków o dofinansowanie w ramach programu – wpłynęło ich dotąd 352. „Zaczniemy sukcesywne podpisywanie umów w każdym województwie. Sukcesywnie co miesiąc będziemy uruchamiać kolejny nabór, aż do wyczerpania środków” – zapowiedziała szefowa ARiMR.

Wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Dominik Bąk podał, że z 50-milionowego budżetu programu Fundusz wypłacił już ok. 10 mln zł zaliczek.

Minister Puda podkreślał, że rodzinne ogrody działkowe to – jak mówił – zielone płuca miast. Zauważył, że ogrody pełnią nie tylko ważne funkcje przyrodnicze, ale też społeczne, integracyjne, zdrowotne oraz wzmacniają poczucie bezpieczeństwa mieszkańców. „Priorytet bezpieczeństwa i priorytet zdrowia to jedne z głównych zadań, które stoją przed naszym rządem” – mówił szef MFiPR.

Zdaniem Pudy, ogrody działkowe przez wiele lat były niedofinansowane, zaś obecny program jest odpowiedzią na oczekiwania działkowców. „Ma on pomóc im w codziennych pracach” – mówił w poniedziałek w Katowicach minister.(PAP)

mab/ pad/

Źródło:PAP
Tematy
Konto firmowe z premią do 2000 zł od Banku Millennium + 400 zł od Bankier.pl

Konto firmowe z premią do 2000 zł od Banku Millennium + 400 zł od Bankier.pl

Komentarze (7)

dodaj komentarz
zoomek
Oni się odklejają całkowicie. Jakiego wsparcia potrzebuje działka 300m2? Co tam świnie będą trzymać? Dojarki krów wstawiać? Przecież każdy działkowicz ogarnie jakąś kuwetę pod rynnę we własnym zakresie.
samsza
Polska w ruinie, przypomina Odrę, bez wsparcia nic już nie rośnie.
Kto zniszczył, marszałek Witek nie wie, ona pilnowała posła Brauna.
kasperski
Płacą Ci za te głupie wpisy? Wymądrzasz się na kilku wątkach, ale treści są mało ciekawe.
Tak jak tutaj
baibina
Wybacz Ale co mam pod tym napisać? Że bardzo dobrze, dej mi pieniążek mam horom jabłonke?
Nie mają już chyba na co moich pieniedzy wydawać i komu z bratnią pomoca przychodzić skoro kryzys za rogiem a oni na dzialki chcą dawać $ - no chyba ze mają zamiar wypedzic tam wolaków z przejetych dla ukrainców mieszkan!
eobywatel
tak, płacą mu, niestety... ruscy
baibina
Nie to się nie dzieje na prawdę! Ja chyba jeszcze śpię i śnię XD Program wsparcia działkowców? WTF? co następne? Program wsparcia akwarystów i grzybiarzy? XD Zupełnie jak w tym dowcipie.. jaki jest ulubiony program telewizyjny narkomana?

TYDZIEN NA DZIAŁCE!
eobywatel
a ty może powiesz że nie dostałeś daczy pod moskwą/pitrem za swoje zasługi dla cara? a, dopiero się starasz, no to się pewnie nie doczekasz :P

Powiązane: Rodzinne ogrody działkowe

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki