REKLAMA

Pijany kierowca straci samochód. Sejm zagłosował za konfiskatą

2022-11-16 23:59, akt.2022-11-17 10:54
publikacja
2022-11-16 23:59
aktualizacja
2022-11-17 10:54

Kierowca prowadzący auto po alkoholu straci samochód. Sejm w środę przegłosował nowelizację Kodeksu karnego, wprowadzającą konfiskatę aut pijanych kierowców.

Pijany kierowca straci samochód. Sejm zagłosował za konfiskatą
Pijany kierowca straci samochód. Sejm zagłosował za konfiskatą
fot. Anatol Chomicz / / FORUM

Za odrzuceniem senackiego sprzeciwu głosowało 229 posłów, 206 było przeciwko, a 10 wstrzymało się od głosu. Teraz ustawa trafi po podpisu prezydenta.

Nowelizacja zakłada konfiskatę pojazdu prowadzonego przez pijanego kierowcę. Przepadek auta ma być stosowany w przypadkach, gdy kierowca ma co najmniej 1,5 promila lub jeśli spowoduje wypadek przy zawartości co najmniej 0,5 promila alkoholu we krwi lub też w sytuacji recydywy.

Jeśli pojazd nie stanowił wyłącznej własności sprawcy, orzekany byłby przepadek równowartości pojazdu, zaś za tą równowartość uznawano by wartość określoną w polisie ubezpieczeniowej, a w razie braku polisy - średnią wartość rynkową odpowiadającą wartości pojazdów podobnych. Jeśli sprawca prowadziłby pojazd niestanowiący jego własności, tylko własność jego pracodawcy, sąd orzekałby nawiązkę.

Zwiększy się również maksymalna kara, którą można wymierzyć za spowodowanie ciężkiego wypadku; za spowodowanie ciężkich obrażeń lub śmierci nietrzeźwemu sprawcy wypadku będzie można wymierzyć do 16 lat pozbawienia wolności, a obecnie do 12 lat - informowało MS.

Większość zapisów nowelizacji miałaby wejść w życie po upływie trzech miesięcy od dnia jej ogłoszenia.

Ta sama ustawa wprowadza szereg zmian w Kodeksie karnym, np. karę bezwzględnego dożywocia czy podwyższenie kar za gwałty.

KWS, na podstawie PAP

wni/ mrr/

Źródło:Bankier24
Tematy
Tanie konto firmowe bez ograniczeń czasowych

Tanie konto firmowe bez ograniczeń czasowych

Komentarze (85)

dodaj komentarz
zoomek
Najsztuba uniewinią. To tylko dla goja.
santoriusz
no i dobrze, po co im samochody lepiej niech w dorożki zainwestują.
kaczyslaw_
Kolejny przykład próby wyłudzenia mandatu. Z alkomatami będzie podobnie. Ta kaczystowska milicja nie ma już żadnych zahamowań.

https://www.wykop.pl/link/6901083/policja-probuje-wyludzic-mandat-za-niezatrzymanie-na-stopie/
newsman
nie to nie bedzie tak dzialac PISOWSKA policja DROGOWa bedzie zabierac tylko antypisowcom jak sie okaze ze pisowiec ma 0.5 promila to sie zaraz zrobi 0,4 jak mozna wierzyc takiej wladzy w dobre intencje?
1a2b
Super, a co tam słychać u sztura i gesrsdorf? idziemy na przedawnienie? Gersdorf z konkubentem skasowali motocyklistę, nie udzielili pomocy i próbowali uciec z miejsca wypadku. Całe zdarzenie zostało sfilmowane. To na co czeka "niezawisły sąd"? na oklaski?
pareto
Nie mam nic przeciwko tej ustawie. Uważam jednak, że może warto zacząć walczyć z przyczynami, tj. wszechobecnym alkoholizmem, a nie zaczynać od d**y strony. Ktoś kto jest uzależniony od wódki nie przestanie nagle pić ze względu na zaostrzenie przepisu. Proste.
no_comment
Ale przestanie naj...bany jeździć autem jak mu je zabiorą
kyjo
To co zakazać sprzedaży alkoholu czy jak? Jak ktoś będzie chciał pić to ten alkohol zdobedzie i wypije, jak ktoś głupi to wsiądzie do auta po pijaku.
baibina
Ja sie pytam kiedy Joachim Brudzinski straci mandat posła za Nepotyzm, czy dla PISu to nie problem?
langdon25
W końcu !!!

Nie ma innego wyjścia na walkę z jeżdżącymi mordercami którzy już wcześniej tracili auta za jazdę po pijaku .

Pierwsza ustawa pisiorów co do której nie mam nic przeciwko .

Powiązane: Bezpieczeństwo na drogach

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki