REKLAMA
BADANIE

Pieniądze z OFE można odziedziczyć. Jak? Podpowiadamy

Dominika Florek2023-03-15 12:00redaktor Bankier.pl
publikacja
2023-03-15 12:00

Pieniądze zgromadzone na subkoncie osoby ubezpieczonej w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych oraz na rachunku w otwartym funduszu emerytalnym (OFE) podlegają dziedziczeniu w przypadku śmierci ich właściciela. Spadkobierca środków musi złożyć specjalny wniosek, aby otrzymać środki. Wypłata pieniędzy nie jest automatyczna.

Pieniądze z OFE można odziedziczyć. Jak? Podpowiadamy
Pieniądze z OFE można odziedziczyć. Jak? Podpowiadamy
fot. Virrage Images / / Shutterstock

Środki pieniężne zgromadzone na subkoncie w ZUS-ie podlegają dziedziczeniu. Dotyczy to także pieniędzy wypłaconych z OFE na subkonto w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Posiadacze takiego subkonta mogą wskazać osobę uprawioną do otrzymania środków zgromadzonych na rachunku w przypadku swojej śmierci. Raz złożoną dyspozycję można zmienić w dowolny terminie.

Subkonto to część konta ubezpieczonego w ZUS-ie. Prowadzone jest dla osób, które posiadają rachunek OFE, oraz osób urodzonych po 1968 r. W prakatyce oznacza to, że wszyscy ubezpieczeni, którzy urodzili się przed tą datą, posiadają subkonto tylko wtedy, gdy należą do otwartego funduszu emerytalnego (OFE).

"Zakład informuje ubezpieczonego, który nie zawarł umowy z otwartym funduszem emerytalnym, o obowiązku złożenia pisemnego oświadczenia o stosunkach majątkowych istniejących między nim a jego współmałżonkiem oraz o tym, że może wskazać osoby uprawnione do otrzymania środków po jego śmierci. Warto z tego skorzystać. Brak takiego wskazania oznacza, że środki zapisane na subkoncie wchodzą do masy spadkowej" - zauważył ZUS.

Dziedziczenie środków z ZUS-u

– W przypadku śmierci osoby, która nie była członkiem OFE i dla której ZUS prowadził jedynie subkonto na podstawie złożonego wskazania, Zakład informuje osoby uprawnione do otrzymania środków zgromadzonych na subkoncie osoby zmarłej o możliwości złożenia wniosku o wypłatę pomimo faktu, iż przepisy ustawy nie nakładają na ZUS takiego obowiązku – wskazała Ewa Kosowska, dyrektorka Departamentu Ubezpieczeń i Składek ZUS.

ZUS przypomina, że nie trzeba korzystać z pośredników (firm), aby uzyskać wypłatę z subkonta. Wystarczy przyjść do placówki i złożyć odpowiedni wniosek. Formularze są dostępne na stronie stronie internetowej Zakładu.

Wypłata pieniędzy z OFE i ZUS-u

W przypadku gdy ubezpieczony posiada subkonto w ZUS-ie i jednocześnie jest członkiem OFE proces podziału środków rozpoczyna się w funduszu emerytalnym. Oznacza to, że w pierwszej kolejności musi złożyć stosowny wniosek do swojego OFE, aby otrzymać należne środki.

OFE ma obowiązek zawiadomić ZUS o:

  • osobach, na rzecz których nastąpił podział środków zgromadzonych na rachunku w otwartym funduszu emerytalnym w razie śmierci osoby, dla której ZUS prowadzi subkonto,
  • udziale w tych środkach zgromadzonych na rachunku OFE.

Otwarty Fundusz Emerytalny ma czas do 14 dni od dnia dokonania podziału na zgłoszenie do ZUS-u.

Podział środków na subkoncie jest konsekwencją podziału składek zgromadzonych w OFE. Po tym, jak do ZUS wpłynie stosowne zawiadomienie z funduszu emerytalnego, Zakład ma 3 miesiące na dokonanie podziału i wypłaty środków zapisanych na subkoncie, czytamy w komunikacie prasowym. 

Źródło:
Dominika Florek
Dominika Florek
redaktor Bankier.pl

Redaktor Bankier.pl. Doktorantka na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Zajmuje się tematyką konsumencką, śledzi także nowości w sektorze MSP. Monitoruje ofertę produktów bankowych dla firm, przygotowując rankingi kont dla przedsiębiorców. Tel.: +48 71 748 95 13

Tematy
MINI pełne przygód.

MINI pełne przygód.

Komentarze (9)

dodaj komentarz
jjmm2u
Pytania za 100 punktów, kto przekazał pieniądze na subkonto w ZUS? A no zrobił to Donald Tusk.
katzpodola
Takie bajki to opowiadaj dzieciom
men24a
Przecież Tusk ukradł te pieniądze, marok już 100 razy tu to pisał to co mamy dziedziczyć ?
A maroka warto słuchać tak jak i jego doganianie zachodu. Cała prawda całą dobę
barysza51
Błąd w tytule nie można oddziedziczyć ale są dziedziczone !!! Tusk nic nie ukradł.
pimpek01
a co mamy odziedziczyć z OFE, PPK i ZUS-u jak Morawiecki zaraz wszystko roztrwoni na 13, 14, 15 ....itd zostanie tyle co na waciki
sloneczkodzg
Nie POmyliłeś nazwisko ? Sporo straciłem przez kradzież Donalda :-(
katzpodola
Przecież ty w piwnicy nie masz OFE

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki