PiS złożył w Sejmie projekt zmian w Kodeksie wyborczym

Osoba skazana prawomocnym wyrokiem sądu za umyślne przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe na każdą karę, a nie tylko na karę pozbawienia wolności, nie będzie miała prawa wybieralności w wyborach na wójta, burmistrza, prezydenta miasta - zakłada projekt PiS noweli Kodeksu wyborczego.

Projekt wpłynął w środę do Sejmu.

Obecnie, zgodnie z Kodeksem wyborczym, nie ma prawa wybieralności osoba skazana prawomocnym wyrokiem na karę pozbawienia wolności za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego lub umyślne przestępstwo skarbowe oraz osoba, wobec której wydano prawomocne orzeczenie sądu stwierdzające utratę prawa wybieralności.

Zgodnie z projektem posłów PiS prawa w wyborach na wójta, burmistrza, prezydenta miasta nie będzie mogła kandydować osoba skazana prawomocnym wyrokiem sądu za umyślne przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego lub za umyślne przestępstwo skarbowe. Obecnie nie może kandydować osoba skazana za takie przestępstwa na karę pobawienia wolności.

Jak podkreślono w uzasadnieniu do projektu - ujednolicone zostały zatem przepisy dotyczące prawa wybieralności w wyborach na wójta, burmistrza i prezydenta. "Zgodnie ze zmianą prawa wybieralności w wyborach na wójta (oraz burmistrza i prezydenta - PAP) nie będzie posiadała osoba skazana prawomocnym wyrokiem sądu za umyślne przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe na każdą karę, a nie jak dotychczas tylko na karę pozbawienia wolności" - czytamy w uzasadnieniu.

Ponadto, jak podkreślono w uzasadnieniu do projektu, zostanie umożliwione dokonywanie zgłoszeń do składów obwodowych komisji bezpośrednio przez wyborców, a nie przez komitety wyborcze. "Z doświadczenia ostatnich wyborów wynika, że komitety wyborcze uczestniczące w wyborach niekiedy nie zgłaszają wystarczającej liczby kandydatów. Projekt ustawy zakłada, że składy komisji mogłyby być wówczas uzupełniane, w trybie losowania, spośród osób, które zgłosiły się samodzielnie do obwodowej komisji wyborczej" - czytamy w uzasadnieniu.

Powrót do jednej obwodowej komisji wyborczej w wyborach do Sejmu, Senatu, PE oraz prezydenckich zakłada projekt nowelizacji Kodeksu wyborczego autorstwa PiS. Dwie komisje wyborcze - ds. przeprowadzenia głosowania i ds. ustalenia wyników głosowania będą powoływane tylko przy wyborach samorządowych.

Natomiast wyborach samorządowych przeprowadzanych w związku zakończeniem kadencji rad powołuje się dwie obwodowe komisje wyborcze: ds. przeprowadzenia głosowania w obwodzie i ds. ustalenia wyników głosowania w obwodzie.

Przepis mówiący o powoływaniu dwóch komisji obwodowych - jedną ds. przeprowadzenia głosowania i drugą ds. ustalenia wyników głosowania - wprowadzono nowelizacją Kodeksu wyborczego w styczniu 2018 r.

autor: Mateusz Roszak

mro/ par/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,8% XII 2019

Znajdź profil