REKLAMA
WEBINAR

PiS zabiera się za ochronę zabytków. "10 tys. inwestycji w zabytki"

2022-11-23 10:01, akt.2022-11-23 11:27
publikacja
2022-11-23 10:01
aktualizacja
2022-11-23 11:27

Przedstawiamy kolejny bardzo duży program, który pozwoli przywrócić zabytkom ich dawny blask; może to być nawet ponad 10 tys. inwestycji w zabytki w całej Polsce - poinformował w środę premier Mateusz Morawiecki.

PiS zabiera się za ochronę zabytków. "10 tys. inwestycji w zabytki"
PiS zabiera się za ochronę zabytków. "10 tys. inwestycji w zabytki"
/ Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

Szef polskiego rządu podczas wizyty w muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku poinformował o szczegółach rządowego programu odbudowy zabytków "Polski Ład dla kultury".

"Dziś razem z premierem Piotrem Gliński mamy ogromną radość, aby przedstawić kolejny bardzo duży i ważny program odbudowy pamięci o polskich zabytkach, które z kolei mają przywrócić ten dawny blask. Często są one dumą lokalnych społeczności, często mogą być magnesem przyciągającym turystów" - mówił premier.

Zwrócił uwagę na znaczącą liczbę zabytków, które popadają w ruinę. "Praca przy zabytkach to także inwestycja w gospodarkę lokalną. [...] Wyobraźmy sobie, że to mogą być kolejne tysiące, a jak niektórzy liczą nawet ponad 10 tysięcy inwestycji w zabytki w całej Polsce. W budynki użyteczności publicznej takie jak szkoły, żłobki, przedszkola, domy kultury, remizy. Niektóre z nich są już dzisiaj zabytkami i niszczeją" - mówił premier.

Jak podkreślił szef rządu program "Polski Ład dla kultury" ma na celu odbudowę blasku także budynków w Polsce lokalnej. "Można będzie wypełnić aplikację Polski Ład. Inwestycja będzie finansowana z budżetu państwa do 98 procent. A więc wkłada własny 2 procent lub niewiele więcej. W trzech kategoriach: do 150 tysięcy jeden wniosek, 500 tysięcy drugi wniosek i 3,5 miliona złotych trzeci wniosek" - powiedział.

Jak mówił premier, "ten program pozwali nam ujrzeć piękno Polski w każdym jej zakątku". "Jest kwintesencją tego w co wierzymy i co robimy - łączenie i szacunek dla tradycji, kultury i historii. Ale także inwestycja w teraźniejszość, w miejsca pracy i spojrzenie w przyszłość" - dodał.(

Piotr Gliński: Zwiększyliśmy trzykrotnie nakłady na zabytki

"W ciągu ostatnich siedmiu lat udało się podnieść nakłady na kulturę do jednego procenta. Nakłady na zabytki zostały zwiększone trzykrotnie. Realizowany przez MKiDN program ochrony zabytków został zwiększony z 80 milionów w 2016 r. do 221 milionów złotych w roku obecnym. Będzie to kontynuowane" - podkreślił minister Gliński, który w środę wraz z premierem odwiedził Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.

Wicepremier dodał, że łącznie w ciągu siedmiu lat zrealizowano cztery tysiące projektów. "Potrzeby są tak ogromne, że musieliśmy podjąć decyzję o zwiększeniu wydatków” - dodał minister kultury.

Jak podkreślił, na renowację należącego do marszałka Piłsudskiego dworku "Milusin" zainwestowano już ponad trzy miliony złotych.

Murowany dworek "Milusin" w Sulejówku zbudowano dla marszałka Józefa Piłsudskiego w 1923 r. Wraz z rodziną mieszkał on tam do 1926 r.

Po jego śmierci, w 1935 roku "Milusin" stał się częścią pierwszego muzeum imienia Piłsudskiego, które funkcjonowało do wybuchu II wojny światowej w warszawskim Belwederze. W 1947 r. obiekt został upaństwowiony, urządzono w nim przedszkole. Od lat 90. Fundacja Rodziny Józefa Piłsudskiego podejmowała próby odzyskania zabytkowych zabudowań.

Budowa współczesnego Muzeum Józefa Piłsudskiego rozpoczęła się w 2016 r. Oficjalną inaugurację Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku połączono z obchodami 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920. Otwarto je 14 sierpnia 2020 r. Placówka jest współprowadzona przez Fundację Rodziny Józefa Piłsudskiego i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. (PAP)

autorzy: Maciej Replewicz, Katarzyna Krzykowska, Grzegorz Janikowski, Mateusz Mikowski

Źródło:PAP
Tematy
Teraz BMW X3 już za 1400 PLN netto/mies. w ofercie BMW Comfort Lease.

Teraz BMW X3 już za 1400 PLN netto/mies. w ofercie BMW Comfort Lease.

Komentarze (7)

dodaj komentarz
bangladesznadwisla
Wszystko dla czarnej kościelnej mafii
mantykora
a jak tam akcja "Pałacyk plus"?

https://www.google.com/search?q=pa%C5%82acyk+plus&oq=pa%C5%82acyk+plus&aqs=chrome..69i57j0i512l8.4365j0j7&sourceid=chrome&ie=UTF-8
kacz-jong-un
Czyli klechy dostaną kasę
bgiem
kolekcje Czartoryskich jeszcze raz kupią?
samsza
Po to zabrali NFZ 16 mld ?
Drożyzna i kryzys to odpowiedni moment!
karbinadel
Na początek proponuję roztoczyć opiekę na Jarosławem K. To prawdziwy relikt minionej epoki, a murszeje coraz bardziej
forfun
Konserwator to zło.
Budynki niszczeją i tracą na wartości gdy są pod "opieką" konserwatora.
Narzuca on takie wymogi które podnoszą koszty kilkukrotnie i finalnie nikt nic nie robi lub nie kupuje bo rudera nie jest warta tych pieniędzy i użerania się z urzędnikiem.
Dodatkowa stawiając wymogi nie pokrywa kosztów
Konserwator to zło.
Budynki niszczeją i tracą na wartości gdy są pod "opieką" konserwatora.
Narzuca on takie wymogi które podnoszą koszty kilkukrotnie i finalnie nikt nic nie robi lub nie kupuje bo rudera nie jest warta tych pieniędzy i użerania się z urzędnikiem.
Dodatkowa stawiając wymogi nie pokrywa kosztów ich wprowadzenia.
Skoro ochrona jest taka super dlaczego konserwator nie skupuje ruder, remontuje je według własnych kryteriów a później nie sprzedaje uratowanych perełek na rynek by cieszyły kolejne pokolenia ???

Ciekawe.

Powiązane: Rząd Mateusza Morawieckiego

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki