REKLAMA

Pierwsza dama ma zarabiać 18 tys. zł miesięcznie [Sonda]

2020-08-14 12:10, akt.2020-08-15 07:22
publikacja
2020-08-14 12:10
aktualizacja
2020-08-15 07:22
Pierwsza dama ma zarabiać 18 tys. zł miesięcznie [Sonda]
Pierwsza dama ma zarabiać 18 tys. zł miesięcznie [Sonda]
fot. Adam Chelstowski / / FORUM

Według projektu ustawy przyjętego w piątek przez Sejm pierwsza dama otrzyma miesięcznie blisko 18 tys. zł. Propozycja wynagrodzenia dla żony prezydenta Polski pojawiła się wraz z podwyżką pensji dla innych parlamentarzystów.

– Podjęcie próby urealnienia wynagrodzeń wypłacanych osobom pełniącym funkcje publiczne, które na skutek braku wzrostu wynagrodzeń przez ostatnie lata, a nawet ich obniżenia o 20 proc. (co miało miejsce w 2018 r. w stosunku do posłów, senatorów i grupy pracowników samorządowych pełniących funkcje publiczne), pozostały na niskim poziomie wynagradzania, nieadekwatnym do wzrostu przeciętnego czy minimalnego wynagrodzenia w tym samym okresie – czytamy w uzasadnieniu nowelizacji ustawy.

[Aktualizacja 15.08 Sejm przyjął w piątek zmiany w prawie podwyższające wynagrodzenia dla samorządowców, parlamentarzystów i osób zajmujących kierownicze stanowiska w państwie.]

Jaka pensja dla pierwszej damy?

Ile pieniędzy miałaby otrzymać pierwsza dama? Blisko 17,98 tys. zł miesięcznego wynagrodzenia dla żony prezydenta RP przewiduje projekt nowelizacji ustawy o zmianie niektórych ustaw w zakresie wynagradzania osób sprawujących funkcje publiczne oraz o zmianie ustawy o partiach politycznych.  Dotychczas pierwszej damie nie przysługiwało wynagrodzenie.

Pensja dla pierwszej damy, według projektu ustawy, wiązałaby się z płacą otrzymywaną przez sędziów Sądu Najwyższego. Do tej pory wynagrodzenia osób zajmujących wysokie państwowe stanowiska m.in. prezydenta RP wyliczane były na podstawie kwoty bazowej przemnożonej przez odpowiedni współczynnik.

Pensję dla osoby piastującej stanowisko sędziowskie SN wylicza się na podstawie średniego wynagrodzenia zasadniczego z drugiego kwartału roku ubiegłego (4839,24 zł w II kw 2019 r.) przemnożonego przez 4,13 - co daje blisko 19,99 tys. zł miesięcznej płacy dla każdego sędziego Sądu Najwyższego. Pierwsza dama miałaby otrzymać 0,9 proc. tej kwoty, czyli 17 987,46 zł każdego miesiąca 2020 roku.

Aby obliczyć proponowane wynagrodzenie dla Prezydenta RP, należy pomnożyć kwotę 19,99 tys. zł przez mnożnik 1,3. W świetle projektu nowej ustawy głowa państwa otrzymałaby ponad 25,98 tys. zł miesięcznie. W 2019 roku prezydent zarabiał 20 399,39 zł miesięcznie (wliczając wynagrodzenie zasadnicze, dodatek funkcyjny oraz dodatek za wysługę lat).

DF

Źródło:
Tematy
​Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

​Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

Advertisement

Komentarze (79)

dodaj komentarz
tindala
Sięganie po publiczne pieniądze w momencie ogromnego załamania gospodarczego i nieuniknionych problemów całej masy pracowników świadczy o Kompletnej Deprawacji Moralnej i przekonaniu, że Ciemny Lud Wszystko kupi" . A pazerność Pierwszej Damy godna jest uwiecznienia w literaturze, jako postaci łasej bez miary na cudze.
jas2
Przeczytałem ze 20 komentarzy. Wygląda na to, że na stronę bankier.pl wchodzi wyłącznie biedota i bezdomni.
Moja sugestia dla prezesa Bankiera: Zmieńcie nazwę tego portalu na bezdomni.pl i zróbcie jakiś inny portal dla klasy średniej.
wtomek
Za co ma mieć płacone ? . Niech się nie pokazuje !
martini1000
Kancelaria Prezydenta wydała za 2019 rok najwięcej w historii, ponad 800 mln zł , to nasi "najdrożsi", mają budżet na swoje zachcianki i jeszcze Agacie ekstra kaska. Czy prezydentowa na czas niemożności wykonywania swojej pracy nie może być wypłacana ostatnia pensja z rewaloryzacją coroczną? To takie trudne Kancelaria Prezydenta wydała za 2019 rok najwięcej w historii, ponad 800 mln zł , to nasi "najdrożsi", mają budżet na swoje zachcianki i jeszcze Agacie ekstra kaska. Czy prezydentowa na czas niemożności wykonywania swojej pracy nie może być wypłacana ostatnia pensja z rewaloryzacją coroczną? To takie trudne dla pis, bo oni uprawiają tylko skok na naszą kasę.
pstrzezek
Na forum bankiera jest jak w rządzie, nie trzeba błyszczeć intelektem by mieć poparcie z centrali ;)
shadow_xx
Dzięki wam, pisie trolle, system oceniania komentarzy stracił swoją pierwotną funkcję. Za to zyskał coś innego. Dzięki niemu wiadomo jak bardzo komentarz uderza we władzę, jak bardzo dany komentarz boli rządzących. Teraz już nie będziemy się cieszyć z zielonych łapek, tylko z czerwonych, bo im więcej ich będzie Dzięki wam, pisie trolle, system oceniania komentarzy stracił swoją pierwotną funkcję. Za to zyskał coś innego. Dzięki niemu wiadomo jak bardzo komentarz uderza we władzę, jak bardzo dany komentarz boli rządzących. Teraz już nie będziemy się cieszyć z zielonych łapek, tylko z czerwonych, bo im więcej ich będzie to znaczy, że komentarz bardziej trafny.
meryt
Pisałeś coś o nabieraniu... I na twoje komentarze reakcja czytelników jest odpowiednia.

shadow_xx 2020-03-12 11:14 "Skoro ludzie są głupi i dają się na to nabierać to niech za to płacą."
shadow_xx 2019-10-20 13:58 "No to jeżeli państwo tyle dopłaca do Śląska to tym bardziej powinni się od
Pisałeś coś o nabieraniu... I na twoje komentarze reakcja czytelników jest odpowiednia.

shadow_xx 2020-03-12 11:14 "Skoro ludzie są głupi i dają się na to nabierać to niech za to płacą."
shadow_xx 2019-10-20 13:58 "No to jeżeli państwo tyle dopłaca do Śląska to tym bardziej powinni się od niego odciąć. Po co utrzymywać nie rentowny biznes?"
shadow_xx 2020-05-06 10:00 "Tylko problem z podatkami jest taki, że są podatki "akceptowalne" i podatki bardzo złe, które karzą ludzi kreatywnych za ich pracę jak np. PIT."
shadow_xx 2020-04-29 14:47 "Ma ktoś jeszcze pieniądze z końcówki PRLu? Czy coś za to teraz można kupić?"
shadow_xx odpowiada meryt
Meryt, dziękuję ci. W końcu zacznę uznawać swoje wypowiedzi za legendarne. Tak często je cytujesz, że muszą coś znaczyć :)
enthe odpowiada meryt
Nazywanie psich trolli czytelnikami to gruba przesada.
lorelie
Zdaniem niemieckich mediów Polska pierwsza para ma wyglądać jak lachudry spod sklepu na międzynarodowych spotkaniach. Błyszczeć mogą kraje zachodnie, w których dobry garnitur kosztuje więcej niż dudowa dostanie pensji...

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki