REKLAMA

Pekao spodziewa się osiągnąć około 40 proc. synergii z przejęcia Idea Banku w ciągu dwóch lat

2020-12-31 16:34
publikacja
2020-12-31 16:34
Pekao spodziewa się osiągnąć około 40 proc. synergii z przejęcia Idea Banku w ciągu dwóch lat
Pekao spodziewa się osiągnąć około 40 proc. synergii z przejęcia Idea Banku w ciągu dwóch lat
fot. Marek Wiśniewski / / Puls Biznesu

Bank Pekao spodziewa się, że około 40 proc. zakładanych synergii zostanie osiągniętych w ciągu dwóch najbliższych lat po przejęciu Idea Banku - poinformował p.o. prezesa Pekao Leszek Skiba.

"Szacujemy synergie w ciągu 10 lat na około 420 mln zł netto, a wraz z kosztami integracji na około 300 mln zł. Zdecydowana większość korzyści zakładana jest w pierwszych czterech latach, z czego w pierwszych dwóch zakładamy, że będzie zrealizowanych około 40 proc." - powiedział na konferencji Leszek Skiba.

Pełniący obowiązki prezesa Banku Pekao wskazuje, że większość aktywów Idea Banku to skupione wierzytelności.

"Tę linię biznesową banku musimy traktować jako coś, czego kontynuacja wymagałaby decyzji i oceny. Zdecydowana większość dochodów z tego portfela będzie generowana w początkowym okresie" - powiedział Skiba.

Jednorazowe koszty integracji prowadzące do uzyskania planowanych synergii poniesione zostaną w latach 2021-2022, z czego większość w roku 2021. Łączne koszty integracji szacowane są w perspektywie 10 lat na 120 mln zł.

Bank Pekao przejmie w dniu 3 stycznia 2021 r. przedsiębiorstwo i zobowiązania Idea Bank z wyłączeniami w wyniku zastosowania przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny instrumentu przymusowej restrukturyzacji.

Na podstawie decyzji BFG Bank Pekao przejmie określone prawa majątkowe i zobowiązania, na które składają się po stronie aktywów przede wszystkim płynne środki finansowe i obligacje Skarbu Państwa, kredyty i pożyczki udzielone klientom oraz instrumenty finansowe.

Przejęcie Idea Banku wpisuje się w strategię Banku Pekao zakładającą m.in. zwiększanie aktywności w segmencie mikro oraz małych i średnich przedsiębiorstw - poinformował pełniący obowiązki prezesa Banku Pekao Leszek Skiba.

"Transakcja pozwoli nam prawie podwoić liczbę klientów i o 50 proc. podnieść aktywa w segmencie małych i średnich firm. To jest dla nas istotny obszar" - powiedział podczas czwartkowej telekonferencji dla dziennikarzy p.o. prezesa Pekao Leszek Skiba.

Portfel kredytów mikro oraz małych i średnich przedsiębiorstw w Banku Pekao wynosił do tej pory 8,5 mld zł, a po przeniesieniu takiego portfela w wysokości 3,9 mld zł z Idea Banku, wzrośnie on o około 50 proc. do 12,4 mld zł.

Baza klientów mikro oraz małych i średnich przedsiębiorstw w Banku Pekao sięgała do tej pory około 254 tys., a Idea Bank miał takich klientów około 200 tys.

Przedstawiciele Banku Pekao zapewniają, że transakcja będzie miała minimalny wpływ na poziom kapitałów Tier 1 i TC (o minus 20 bps, z 16,8 do 16,6 pkt) dzięki gwarancji pokrycia strat dotyczących przejętych ekspozycji kredytowych.

"Gwarancja oznacza, że zaprzestanie przez jakiegokolwiek klienta spłaty kredytów nie będzie miało negatywnego efektu finansowego na nasz bank. To było dla nas warunkiem koniecznym tej transakcji, żeby nie brać na siebie ryzyk kredytowych, które nie my wytworzyliśmy" - powiedział Skiba.

"Chcemy, żeby transakcja nie blokowała nam możliwości dalszego prowadzenia polityki dywidendowej polegającej na tym, że gdy będzie to możliwe, pełna dywidenda za poprzedni i ten rok powinna zostać wypłacona. Dla nas to jest bardzo ważne" - dodał.

Z transakcji wyłączone są postępowania i roszczenia dotyczące GetBacku oraz Lartiq TFI, produkty UFK oraz aktywa i pasywa spółek zależnych i stowarzyszonych, a także działalność nieobjęta statutem Pekao. (PAP Biznes)

pr/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Wybierz ubezpieczenie, które działa w szkole i poza nią! Kun online! >>

Wybierz ubezpieczenie, które działa w szkole i poza nią! Kun online! >>

Komentarze (5)

dodaj komentarz
bogdant
A spodziewa się że ilu klientów korzystających z najlepszych lokat i bezwarunkowo darmowych kont zostanie w banku skoro nie ma w swojej ofercie ani jednego ani drugiego?
demeryt_69
Tak mówi jak mu każą jego mocodawcy :)
demeryt_69
Zawsze te same twarze ... czy w wierchuszcze jakiegokolwiek banku jest jakiś goj?
borat123
pokaż swoją twarz, czarny bracie :)
demeryt_69 odpowiada borat123
Ten oryginalny Borat też 'Gruzin' - szalom :)

Powiązane: Leszek Czarnecki oskarża szefa KNF

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki