REKLAMA

Papier toaletowy podrożeje. Zmieniają się unijne przepisy

2023-05-25 10:08
publikacja
2023-05-25 10:08

Obecnie papier toaletowy to jeden z najmocniej drożejących produktów codziennego użytku. W kwietniu tego roku Polacy płacili za niego o ponad 63 proc. więcej niż jeszcze rok temu. Jednak ma być jeszcze drożej. To wszystko z powodu zatwierdzonych właśnie przez Unię Europejską przepisów zapobiegających tzw. wylesianiu.

Papier toaletowy podrożeje. Zmieniają się unijne przepisy
Papier toaletowy podrożeje. Zmieniają się unijne przepisy
/ Pixabay

Wysokie ceny papieru eksperci tłumaczą m.in. wysokimi kosztami produkcji, które są przerzucane na konsumentów. Jednak złe prognozy dopiero nadchodzą. Kolejny impuls do podwyżek dadzą nowe przepisy unijne. Rada UE zatwierdziła rozporządzenie zapobiegające tzw. wylesianiu. Branża wskazuje, że niektórzy wytwórcy nie są przygotowani do zmian, bo brakuje im odpowiednich certyfikatów. Najtańsze rolki mogą więc zniknąć z rynku. To spowoduje, że także w sklepach będzie drożej.

Coraz droższa produkcja papieru

Według ostatniej analizy „Indeks cen w sklepach detalicznych”, papier toaletowy w kwietniu br. podrożał aż o 63,2 proc. w stosunku do ubiegłego roku.

– Podstawowy produkt higieniczny, jakim jest papier toaletowy, tak mocno drożeje głównie z powodu coraz większych kosztów energii, niezbędnej do jego produkcji. Do tego dochodzą rosnące ceny celulozy, spowodowane jej brakami na rynku – uważa Katarzyna Grochowska, ekspertka rynku retailowego z Hiper-Com Poland.  – W mojej opinii, jeszcze przez dłuższy czas będą widoczne dalsze wzrosty cen, tylko mniej dynamiczne niż teraz to obserwujemy.

Według ekspertów branżowych na wzrost cen produktów higienicznych wpłynęła również droższa produkcja masy papierniczej. W Niemczech niektórzy producenci, przez wysokie ceny gazu, musieli nawet zamknąć swoje biznesy. Drożyzna w sklepach jest również skutkiem zerwanych w czasie pandemii łańcuchów dostaw i mniejszym importem taniej celulozy z Azji.

Bezpieczny kredyt 2% - najważniejsze fakty

Bezpieczny kredyt 2% - najważniejsze fakty

Na czym polega? Kto może skorzystać? Ile kredytu można dostać? Co z wkładem własnym? Czy dopłaty można stracić? Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 10 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

– Obecnie podstawowym problemem przedsiębiorstw są wysokie koszty produkcji przemysłowej, w tym energii, chemikaliów, transportu czy pracy. To powoduje, że część producentów jest zmuszona przenieść je na konsumentów – uważa Janusz Turski, dyrektor generalny Stowarzyszenia Papierników Polskich.

Czy zabraknie papieru toaletowego?

Według autorów „Indeksu cen w sklepach detalicznych” konsumenci coraz głośniej narzekają na niedostateczne ilości papieru toaletowego w sklepach.

– Niedługo wejdą w życie nowe unijne przepisy, które mają zapobiegać deforestacji – twierdzi Katarzyna Grochowska. Producenci i importerzy produktów, wytwarzanych m.in. z drewna, przygotowują się właśnie do wprowadzenia odpowiednich zmian w zakresie pozyskiwania surowców tylko ze zrównoważonych źródeł. Dlatego już teraz podejmują działania, by móc sprawnie funkcjonować. Na rynku faktycznie może więc brakować papieru toaletowego. Nie należy jednak wpadać w panikę, bo masowe wykupowanie towaru gwarantuje puste półki w sklepach i przede wszystkim.

16 maja 2023 r. Rada Unii Europejskiej dała ostateczną zgodę na rozporządzenie, którego celem jest zapewnienie, że konsumpcja i handel produktami w UE nie przyczynią się do wylesiania i dalszej degradacji ekosystemów leśnych. Zostanie ono opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej najprawdopodobniej w czerwcu, a 20 dni później wejdzie w życie. Według ekspertów, że od tego momentu kryzys na rynku papieru toaletowego może jeszcze bardziej się pogłębić, gdyż UE chce właściwie zabronić sprzedaży na jej terenie wyrobów, których produkcja w jakiś sposób wiąże się z nielegalną wycinką lasów.

– Zgodnie z zapowiadanymi zmianami w prawie, producenci i handlowcy będą musieli udowodnić, że ich produkty zostały wyprodukowane na gruntach, które nie podlegały wylesianiu po 31 grudnia 2020 r. – mówi dr Anna Semmerling z Uniwersytetu WSB Merito. – Będą też musieli wskazać dowody na to, że powstały one zgodnie ze wszystkimi przepisami obowiązującymi w kraju produkcji. Po wejściu w życie rozporządzenia producenci i importerzy będą mieli 18 miesięcy na przygotowanie strategii działania w nowych uwarunkowaniach prawnych. To duża zmiana, która doprowadzi do pewnego zachwiania rynku.

Tani papier zniknie z rynku?

Obecnie wielu producentów papieru toaletowego korzysta z materiałów pochodzących ze zrównoważonych i sprawdzonych źródeł. Są jednak też tacy, którzy mieszają surowce, np. część mają z recyklingu, a resztę z legalnie pozyskanego drewna, ale też często dokładają do tego jeszcze kolejne materiały. Dlatego UE chce „uderzyć” swoimi regulacjami właśnie w tych wytwórców. Zdaniem Katarzyny Grochowskiej, wielu z nich zniknie z rynku, a pozostali będą zmuszeni zmienić swoje strategie, co przełoży się na podwyżki cen i ograniczenie ilości produktów w sklepach.

Komisja Europejska zapowiada także, że powstanie specjalny system oceny, pozwalający producentom stwierdzić, czy surowce pochodzące z danego kraju bądź obszaru wiążą się z wysokim, ze średnim czy z niskim ryzykiem dla środowiska. Wobec tego niektórzy konsumenci obawiają się, że będą musieli kupować głównie zagraniczny papier toaletowy, wyprodukowany z droższego surowca.

– Prawo będzie wymagało od producentów podawania informacji nt. współrzędnych geograficznych gospodarstw, z których pochodziły użyte przez nich surowce. Papier toaletowy, skądkolwiek będzie sprowadzany, będzie musiał posiadać odpowiednie certyfikaty – twierdzi dr Anna Semmerling. – Polscy wytwórcy będą mieli pod tym względem takie same szanse na rynku, jak zagraniczni.

Niektórzy eksperci zwracają uwagę na to, że UOKiK powinien już teraz mocno przyglądać się praktykom retailerów w tym zakresie, bo może dojść do zupełnie nieuzasadnionych podwyżek.

KW

Źródło:
Tematy
Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Komentarze (54)

dodaj komentarz
itso_battlestar_point_g
oh my goodness !

moja rada używać po jednym listku lub w mixie wcześniej się tym tematem nie interesowałem ale od czasu rządów pis zacząłem skupiać na tym dobrze większa uwagę teraz jestem ekspertem praktykiem na temat tego produktu śmiało mogę to o sobie stwierdzić

na tym produkcie można naprawę sporo zaoszczędzić
oh my goodness !

moja rada używać po jednym listku lub w mixie wcześniej się tym tematem nie interesowałem ale od czasu rządów pis zacząłem skupiać na tym dobrze większa uwagę teraz jestem ekspertem praktykiem na temat tego produktu śmiało mogę to o sobie stwierdzić

na tym produkcie można naprawę sporo zaoszczędzić po prostu zużywając go mniej na per wytarcie, gdzie jest napisane ze minimum to jeden listek listek jest równie podzielny jak rolka innym amatorom tematu proponuje zaopatrzyć się w miarkę, kalkulator jak również różne rodzaje papieru toaletowego używanie białego papieru zazwyczaj się kończy rozdarciem wiec można sobie pod niego podłożyć dużo twardszy i tańszy szary papier i śmiało możemy zacząć schodzić poniżej 1 listka dla dupci mięciutko a paluszek przykro nie będzie pachniał

to jest tylko branie przykładu z gospodarki japońskiej i jej sukcesu minimalizacja to sukces wprawdzie tylko jelit ale sukces
marianpazdzioch
Patent z podkładaniem strony wyrwanej z pisowskiej gazetki jest bdb. Sam kiedyś, przypadkowo w związku z nagłym brakiem tak zrobiłem. Później już mi weszło w krew i używam jakiejś 4x mniej niż dawniej. Kiedyś na jednym posiedzeniu potrafiłem wyrzucić rolkę.
itso_battlestar_point_g odpowiada marianpazdzioch
myślę ze takich jak ty i ja jest więcej powinniśmy uruchomić grupę wsparcia
jaho31
towarzysze z UE papier toaletowy powinien być sprzedawany tylko po okazaniu odpowiedniego kwitka ze skupu makulatury wstępne założenie: za 10kg makulatury 8 rolek papieru

fiat126p
Jakaś schizofrenia! Przecież unijne urzędasy tak walczą z plastikowymi torebkami by je zastąpić papierowymi i nie ma wtedy zagrożenia "wylesianiem". A przy papierze toaletowym jest?
Co na to producenci bidetów?...
po_co
Nie będzie papieru toaletowego to wzrośnie zużycie wody.
Drzewa rosną, pochłaniają CO2, są przetwarzane na papier, a w ich miejsce sadzone są nowe.
Cały proces jest ekologiczny i przyczynia się zarówno do zmniejszenia ilości wytwarzanego CO2 - w końcu drzewa przez czas wzrostu go pochłaniają - ale również do zmniejszenia problemu
Nie będzie papieru toaletowego to wzrośnie zużycie wody.
Drzewa rosną, pochłaniają CO2, są przetwarzane na papier, a w ich miejsce sadzone są nowe.
Cały proces jest ekologiczny i przyczynia się zarówno do zmniejszenia ilości wytwarzanego CO2 - w końcu drzewa przez czas wzrostu go pochłaniają - ale również do zmniejszenia problemu pustynnienia terenów przez podniesienie poziomu wód gruntowych.

Niemniej o czym my tutaj dyskutujemy?
Urzędnicy przeważnie nie znają się na sprawach które starają się regulować dlatego zamawiają opinie ekspertów, problem w tym że bardzo często odrzucają opinię kiedy nie są one zgodne z zaplanowaną linią działania, a w takiej sytuacji albo wprost oferują pieniądze za konkretne opinie (w postaci grantów) albo rezygnując udziału ekspertów na rzecz opinii prywatnych organizacji czy wręcz opinii publicznej.

W końcu wszyscy dobrze wiemy, że nikt tak dobrze nie zna się na danym temacie jak wyborca podejmujący decyzję o tym kto zasiądzie na ciepłej posadce w UE.
po_co
Co zabawne PRL mierzył się z dokładnie takimi samymi problemami, jeszcze brakuje tylko pomysłu nagradzania uczniów za noszenie "pakietów" do punktów skupu i mamy komunę pełną gębą.
lutobor
Ciemny Ludzie, Ty nadal twierdzisz że Unią nie rządzą na ziole i ko muszki?
boris-vodka
PISo-złodzieje w portach ARA tona węgla poniżej 100 dolarów za tonę .....a w tym naszym PISowskim dobrobycie ceny ponad 2000 zł za tonę........

PIS + drożyzna = PISoflacja.......i nawet Putin tego nie zmieni panie Glapiński

https://stooq.pl/q/?s=lu.f&c=3y&t=l&a=lg&b=0

Powiązane: Branża papiernicza

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki