REKLAMA

Państwo Islamskie biednieje

Agnieszka Ślęzak2016-04-19 11:00redaktor Bankier.pl
publikacja
2016-04-19 11:00

Dochód Państwa Islamskiego, jak i kontrolowana przez nie liczba ludności, spadły w marcu o 1/3 – poinformowała amerykańska firma analityczna IHS. Na słaby bilans działającego w Syrii i Iraku kalifatu wpływają przede wszystkim utrata terytorium i zmniejszone wydobycie ropy.

Dochód Państwa Islamskiego, jak i kontrolowana przez nie populacja, spadły w marcu o 1/3 / Islamic State Media

W ubiegłym miesiącu radykalna grupa islamistów wzbogaciła się o 56 milionów dolarów, natomiast jeszcze w połowie tamtego roku jej dochody wynosiły nawet 80 mln USD miesięcznie. Państwo Islamskie zarabia w głównej mierze na rabunkach i podatkach nakładanych na kontrolowaną przez siebie ludność – jak donosi raport IHS, stanowią one ok. 50 proc. jego wpływów. Drugim największym źródłem dochodów ISIS jest sprzedaż ropy (43 proc.). Resztę stanowią przemyt narkotyków, sprzedaż energii i dotacje - podaje Reuters.

W marcu Państwu Islamskiemu osiągnąć dotychczasowe przychody było trudniej. Grupa sprzedawała 21 tys. baryłek ropy dziennie, w porównaniu do 33 tys. w tamtym roku. Przeszkadzały jej w tym naloty amerykańskiej koalicji, które zniszczyły część zakładów produkcyjnych. ISIS nie pomaga też zmniejszone terytorium, które skurczyło się o 22 proc. w porównaniu do 2014 r. Ludność okupowanego terytorium zmalała zaś z 9 do 6 milionów. – To sprawia, że jest mniej ludzi i przedsiębiorstw do opodatkowania oraz majątku i ziem, które można skonfiskować – powiedział analityk IHS Columb Strack.

Grupa ma już pomysł na to, jak załatać dziurę w budżecie – chce wprowadzić nowe daniny. Planuje opodatkować wjeżdżające na ich terytorium ciężarówki oraz wprowadzić opłaty za opuszczanie miast i instalowanie talerzy satelitarnych. Dodatkowo chłosta będzie mogła być zamieniona na grzywnę, wprowadzone będą też kary finansowe za nieznajomość Koranu.

- Państwo Islamskie wciąż ma silną pozycję w regionie, ale obserwowany spadek jego dochodu jest znaczny. To utrudni grupie przejęcie kontroli nad jeszcze większym terytorium – ocenił Ludovico Carlino z IHS. 

Uwaga: ostatnie dni na wysłanie PIT-ów za 2015 rok!

Uwaga: ostatnie dni na wysłanie PIT-ów za 2015 rok!

Nie złożyłeś jeszcze deklaracji podatkowej za 2015 rok? Nie czekaj do ostatniej chwili - pobierz darmowy program, sprawdź dostępne ulgi i rozlicz się - szybko i bezproblemowo - z Bankier.pl. Z nami zrobisz to bez wychodzenia z domu - Twój PIT trafi do wskazanego urzędu skarbowego.


Źródło:
Agnieszka Ślęzak
Agnieszka Ślęzak
redaktor Bankier.pl

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Wrocławskim, redaktor działu newsroom w portalu Bankier.pl. Z uwagą śledzi bieżące wydarzenia z społeczno-polityczne oraz ekonomiczne w kraju i za granicą. Poza pracą wydawcy do jej obowiązków należy śledzenie aktualnych trendów i tworzenie na ich podstawie tekstów SEO. Tel.: 71 748 95 08

Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (28)

dodaj komentarz
~aabbcc
przepraszam, ale komu ISIS sprzedaje tę ropę, a moze inaczej kto kupuje???? bo idąc tą droga to państwa które kupują wspierają terroryzm i zgodnie ze strategią USA powinny zostac najechane i zniszczone:)
~911
Ktoś to "państwo" stworzył. ktos sfinansował, bronił przed ówczesną legalną władzą.
Nie jest to Putin jak niektorzy piszą.
To globalny terrorysta.
Sam siebie nie najedzie i nie zniszczy.
Ropę i narkotyki sprzedaje sie komukolwiek, kto chc kupić. Najpierw trzeba to wywieźć i sasiednie wojsko musi
Ktoś to "państwo" stworzył. ktos sfinansował, bronił przed ówczesną legalną władzą.
Nie jest to Putin jak niektorzy piszą.
To globalny terrorysta.
Sam siebie nie najedzie i nie zniszczy.
Ropę i narkotyki sprzedaje sie komukolwiek, kto chc kupić. Najpierw trzeba to wywieźć i sasiednie wojsko musi na to pozwolic, jak straż graniczna wielu państw musiała pozwolić na wlezienie tabunów nachodźców.
~turcja_mafia_legal
mafia z turcji kupuje przemycaną rope, byl program w bbc w tym temacie, turcy falszuja papiery certyfikujace pochodzenie i ropa leci po legalu, niestety turcja na to przystaje, czemu? nie wiadomo, ale narod ten jest cwany, teraz przeciez szmugluja do ue imigrantow ekonomicznych,
~Mason
Ropę z ISIS kupuje przede wszystkim USA, które po cichu wspiera ISIS i zaopatruje ich w broń
~Eltor
No jak to "kto?".
Każdy Janusz z rafinerią na podwórku. ;)
A tak poważnie: Turcja.
~plutarch odpowiada ~Mason
Saszka, nie zamulaj z kolegami.
~totylkoja
"Przeszkadzały jej w tym naloty amerykańskiej koalicji, które zniszczyły część zakładów produkcyjnych"

buahahahhaha co za bzdura. najpierw ich szkolą a później mieliby ich bombardować? :D
~endi
W artykule wkradł się błąd , Amerykanie nie bombardowali instalacji z ropą - jak to ujęli - " w trosce o ochronę środowiska " , to Rosjanie ich bombardowali
~Zigi
Zapomnieliście, że zarabiają również na transplantologi np. głów.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki