REKLAMA

Panasonic wprowadza czterodniowy tydzień pracy

2022-01-18 11:21
publikacja
2022-01-18 11:21
Panasonic wprowadza czterodniowy tydzień pracy
Panasonic wprowadza czterodniowy tydzień pracy
fot. fizkes / / Shutterstock

Panasonic w swoich oddziałach w Japonii wprowadza czterodniowy tydzień pracy, jak donosi portal Nikkei.com. Ta decyzja ma na celu pomóc pracownikom w samorozwoju, ale też pozwolić pracodawcy pozyskać nowe talenty z rynku pracy. W Polsce za podobnym pomysłem opowiedziało się 68 proc. ankietowanych.

Na spotkaniu z inwestorami prezes oraz dyrektor generalny grupy Panasonic, Yuki Kusumi, zapowiedział zmianę w polityce firmy odnośnie dodatkowego dnia wolnego. Zgodnie z wypowiedzią Kusumiego, firmy wchodzące w skład grupy umożliwią zainteresowanym pracownikom czterodniowy tydzień pracy.

Motywacją do wprowadzenia zmian ma być troska o dobre samopoczucie pracowników oraz wsparcie ich w rozwoju zawodowym i osobistym. Dodatkowo firmy Panasonic mają stać się atrakcyjnym miejscem na rynku pracy dla specjalistów. Zwiększenie konkurencyjności jest kluczowe, ponieważ coraz więcej przedsiębiorstw w Japonii decyduje się na skrócenie czasu pracy. Jednymi z pierwszych był japoński oddział Yahoo oraz firma Sampo Himawari Life Insurance, które od 2017 r. umożliwiają pracę o jeden dzień krócej tym pracownikom, którzy zajmują się dziećmi lub starzejącymi się krewnymi.

Krótszy czas pracy dotyczy też innych, dużych krajów na świecie. Jak wskazuje portal Nikkei.com, powołując się na badania przeprowadzone w 2019 r. przez University of Reading, ponad 60 proc. firm w Wielkiej Brytanii, które zdecydowały się na skrócenie czasu pracy do czterech dni, wskazały wzrost produktywności pracowników.

Czy czas na Polskę?

Zdaniem 68 proc. ankietowanych w Polsce, krótszy tydzień pracy pozytywnie wpłynąłby na ich zdrowie – wynika z badania przeprowadzonego przez Personnel Service, pod koniec ub. r. Zainteresowanie trzecim dniem wolnym w tygodniu jest największe wśród najmłodszych. Zdecydowanie za czterodniowym tygodniem pracy była co druga osoba (53 proc.) w przedziale wiekowym 25-34 lata. Dla 43 proc. osób reprezentujących grupę 35-44 lata ten pomysł wydał się kuszący.

Na przeciwległym biegunie znalazło się 17 proc. osób, dla których trzeci dzień wolny w tygodniu nie wydaje się dobrym pomysłem. Jak wskazują autorzy raportu, głównie było to osoby w grupie wiekowej powyżej 55 roku życia. Wśród pracodawców ten pomysł również miał więcej przeciwników niż zwolenników – przeciw zgłosiło 40 proc. osób prowadzących własną działalność.

AB

Źródło:
Tematy
Przenieś numer do Orange dla Firm i kup wybrany smartfon za którego zapłacimy 3 pierwsze raty

Przenieś numer do Orange dla Firm i kup wybrany smartfon za którego zapłacimy 3 pierwsze raty

Komentarze (16)

dodaj komentarz
jas2
Jeśli jakiś kraj chce przejść do kategorii trzeciego świata, to zapraszamy do 4, a nawet 3 dniowego dnia pracy.
vacarius
Zamiast 500 plusów i innych socjali to zróbcie. Wtedy nie musiałbym się zwalbiać z pracy aby grac na giełdzie. A giełdę zrobić w weekend.
hansklos23
Od 2030 w Chinach ma to być standardem
kenn
Najpierw zachęcają w korporacjach, a potem będzie to co w google: albo przymusowe branie preparatu co kwartał, albo wyrzucenie z pracy :P Faszyzm się szerzy błyskawicznie - wszystko zgodnie z planem.
czarny_bambo
Gdybym pracowal w Polsce na etat opowiedzialbym sie za 2dniowym tygodniem pracy. Dlaczego nie? Przeciez jestem na etacie.
igła
Phi !!! W Polsce nauczyciele od dawna mają 18 godzin lekcyjnych tygodniowo i 3 miesiące wakacji. I za to wszystko płatne z góry miesiąca.
Przegoniliśmy Japonię.
ryszard-taryfiarz
amazon na magazynach też ma czterodniowy dzień pracy, taki dobrobyt 4x10 godzin :D
and00
W Japonii 4 dniowy tydzień pracy?
Spoko 4x24h=88h/ tydz
Mam nadzieję że będą mogli sobie rozłożyć te godziny na 7 dni?
karbinadel
"W Polsce za podobnym pomysłem opowiedziało się 68 proc. ankietowanych" - gdyby proponowano tydzień w ogóle bez pracy, poparcie wyniosłoby 100%

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki