REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Paliwa wciąż drożeją, ale jest nadzieja na spadek cen

Michał Żuławiński2021-11-26 12:23analityk Bankier.pl
publikacja
2021-11-26 12:23
Paliwa wciąż drożeją, ale jest nadzieja na spadek cen
Paliwa wciąż drożeją, ale jest nadzieja na spadek cen
fot. NNER / / Shutterstock

Ceny paliw na stacjach ciągle rosną, podczas gdy w hurcie trwają obniżki. Jest nadzieja, że również przy dystrybutorach będzie taniej, zarówno dzięki tańszej ropie, jak i "tarczy antyinflacyjnej" rządu.

Trzy tygodnie temu średnie detaliczne ceny benzyny i oleju napędowego po raz pierwszy w historii dotarły do 6 zł/l. Na tej okrągłej barierze się jednak nie zatrzymały – miniony tydzień przyniósł kolejne podwyżki.

Przeciętna cena detaliczna benzyny Pb95 podniosła się o 2 gr/l i osiągnęła rekordowo wysoki poziom 6,04 zł/l - wynika z danych BM Reflex. Najdroższy w historii jest także olej napędowy, który po wzroście ceny o 2 grosze dobił do 6,05 zł za litr.

Warto pamiętać, że opisywane przez nas dane to ogólnopolska średnia. Z pewnością istnieją zatem stacje, na których ceny jeszcze wyraźniej przekraczają 6 zł/l. Ale są też takie, na których nigdy nie przekroczyły tego okrągłego poziomu. Wszystko zależy od lokalizacji, konkurencji i lokalnego popytu.

Kolejne rekordy ustanowiły także ceny autogazu. Paliwo to było oferowane średnio po 3,39 zł/l, czyli o 5 gr/l drożej niż tydzień wcześniej. Z kolei o 3 gr/l w górę poszła średnia cena benzyny 98-oktanowej, którą tankowano przeciętnie za 6,31 zł/l.

Ceny paliw są też znacznie wyższe niż rok temu. Przez ostatnie 12 miesięcy średnia cena detaliczna Pb95 podniosła się o 1,55 zł/l (+34,5 proc.), oleju napędowego o 1,65 zł/l (37,5 proc.), a autogazu o 1,22 zł/l (56,2 proc.). Droższe paliwa są jednym (choć nie jedynym) z motorów napędzających inflację, która w październiku osiągnęła przeszło 20-letnie maksimum na poziomie 6,8%. Wstępny raport na temat inflacji w listopadzie poznamy w najbliższy wtorek.

Ceny w hurcie spadają

Pocieszeniem dla kierowców może być fakt, że w ostatnich dniach zaobserwowano wyraźną zniżkę cen hurtowych. 26 listopada PKN Orlen oferuje benzynę Eurosuper 95 po 4 716 zł/m3. Tymczasem tydzień temu cena wynosiła 4 763 zł/m3, a 17 listopada dobiła do 4910 zł/m3.

- W ostatnich kilkunastu dniach już odnotowaliśmy powolny spadek cen w hurcie, który teraz powinien zostać pogłębiony. Jeśli rynek ropy pozostanie na niższym poziomie, to w pierwszej połowie grudnia obniżki cen paliw możemy odnotować na krajowych stacjach, czyli wcześniej niż zapowiadane obniżki w ramach tarczy antyinflacyjnej – napisali w komentarzu do dzisiejszych danych Urszula Cieślak i Rafał Zywert  z BM Reflex.

Kluczowe dla cen paliw pozostają notowania ropy naftowej, które spadają obecnie na fali obaw o kolejną falę koronawirusa, tym razem w wersji odporniejszej na dotychczasowe szczepionki. Spadek cen to także efekt uwolnienia przez czołowe gospodarki świata części rezerw surowca. Baryłka brent tanieje dziś wczesnym popołudniem o 5,7 proc., do poziomu 77,5 USD. Dla porównania, pod koniec października oraz w pierwszej połowie listopada obserwowaliśmy ceny powyżej 85 USD.

Czynnikiem ograniczającym spadek cen pozostaje drogi dolar, za który kupowana jest ropa. USD/PLN sięga obecnie 4,16 zł co jest oczywiście wynikiem niższym od maksimum (4,20 zł w miniony wtorek), lecz w szerszym horyzoncie to nadal wysoki poziom – jeszcze na początku miesiąca „zielony” kosztował mniej niż 4 zł.

Wczoraj rząd przedstawił założenia „tarczy antyinflacyjnej”, która również może doprowadzić do spadku cen na stacjach. Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule „Premier przedstawił tarczę antyinflacyjną. Tak rząd walczy z wysokimi cenami energii, paliw i żywności”.

-  Wczoraj Premier ogłosił założenia, z których wynika, że ceny miałyby spaść nawet o 28 – 30 groszy na litrze. Naszym zdaniem po wejściu w życie proponowanych rozwiązań ceny mogłyby spaść średnio do 20 groszy na litrze benzyny, do 15 groszy na litrze diesla. To jaką ostatecznie obniżkę odnotujemy będzie uzależnione od aktualnej sytuacji na rynku ropy i paliw, a także od polityki cenowej naszych rafinerii w nowym roku – dodają eksperci BM Reflex.

Źródło:
Michał Żuławiński
Michał Żuławiński
analityk Bankier.pl

Redaktor prowadzący działu Rynki Bankier.pl. Wraz z zespołem śledzi bieżące wydarzenia na polskiej giełdzie i globalnych rynkach finansowych, analizuje dane gospodarcze z kraju i ze świata, monitoruje politykę banków centralnych itp. Miłośnik nowych technologii, zarówno w obszarze mediów, jak i szeroko pojętego inwestowania. Laureat nagrody specjalnej w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych Narodowego Banku Polskiego im. Władysława Grabskiego. Tel: 604 678 518

Tematy
Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Komentarze (6)

dodaj komentarz
wizytator
Teraz czekam na tłumaczenia pompiarzy ile to miesięcy będą sprzedawać paliwo z drogich zapasów. Bo przy podwyżce to zawsze mają suche zbiorniki.
endes
Ropa tanieje a paliwa drożeją!…
pstrzezek
Zapytaj o powód twojego wodza z kanistrem i wójta pcimia
bha
Cóż często niestety nadzieja to matka ............
pstrzezek
Nadzieja to matka głupich i swoich dzieci nie lubi
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)

Powiązane: Paliwa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki