REKLAMA

Paliwa są już droższe niż przed rokiem

2016-10-28 13:34
publikacja
2016-10-28 13:34
Paliwa są już droższe niż przed rokiem
Paliwa są już droższe niż przed rokiem
fot. Tomasz Adamowicz/Gazeta Polska / / FORUM

Średnie detaliczne ceny benzyny, jak i oleju opałowego, przebiły czerwcowy szczyt i osiągnęły najwyższe poziomy od lata 2015 roku. Najprawdopodobniej już w danych za październik zobaczymy pierwszy od ponad dwóch lat dodatni wpływ cen paliw na roczną inflację CPI.

W mijającym tygodniu litr Pb95 na polskich stacjach kosztował średnio 4,58 zł – poinformowało Biuro Maklerskie Reflex. To o trzy grosze więcej niż przed tygodniem i najwięcej od września 2015 roku. Najwięcej za benzynę płacili mieszkańcy województwa opolskiego (4,69 zł), a najmniej sąsiadującego z nim województwa dolnośląskiego (4,47 zł).

Litr oleju napędowego kosztował średnio 4,44 zł, co oznaczało podwyżkę o cztery grosze i najwyższą średnią cenę od sierpnia 2015 roku. Rok temu diesel kosztował średnio 4,26 zł, a benzyna 4,42 zł. Oznacza to wzrost cen odpowiednio o 4,2% rdr i 3,6% rdr.

Bazując na danych DM Reflex w październiku 2016 roku ceny paliw były wyższe niż rok wcześniej. W przypadku oleju napędowego o 1,5%, a w przypadku benzyny o 2,7%.

Oznacza to, że w październikowych statystykach CPI po raz pierwszy od ponad dwóch lat powinniśmy zobaczyć dodatnią dynamikę cen w kategorii „paliwa do prywatnych środków transportu”. A to właśnie spadki w tej kategorii od lipca 2014 roku napędzały deflację cenową w Polsce. Wstępne dane za październik Główny Urząd Statystyczny opublikuje w poniedziałek. We wrześniu inflacja CPI wyniosła 0,0% mdm i -0,5% rdr.

Wrzesień przyniósł zakończenie deflacyjnego okresu na Węgrzech. Kolejnym krajem, który pożegna się z deflacją cenową może być Polska, choć nie jest przesądzone, że stanie się to jeszcze w tym roku.

Krzysztof Kolany

Źródło:
Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (6)

dodaj komentarz
~Polistil
To co nami rządzi to zbiorowisko Misiewiczów, jedna nadzieja, że wszystko to kiedyś pieprzenie!''''.
~Alek
No, za POPSL-a było ,,super" !.
I raczej się rozczarujesz.
~Becbec
Pińcet plus trza sfinansować wiec siedzieć cicho.
Trzeba podnieść akcyze na paliwo to bedzie taniej. Przeca to orlen ta akcyze zaplaci a nie my :)
~Prezes
Ceny paliw zależą od występów Put in-a.
Jak narozrabia to amerykanie wznawiają produkcję na maxa i cena leci w dół. Chwilka mija zanim stacje benzynowe zareagują na to...
Teściowa i jej rząd nie ma z tym nic wspólnego.
~Midas
No cóż wczoraj na giełdach spadek cen ropy o 1,5%, u nas jak zwykle podwyżki. Pytam "dobrą zmianę" co po roku swoich rządów zrobiliście dla obywateli oprócz podwyżek danin na rzecz państwa i totalnego rozrostu socjalizmu w Polsce. NIC tak jak było tak jest a w niektórych działach gospodarki i w finansach No cóż wczoraj na giełdach spadek cen ropy o 1,5%, u nas jak zwykle podwyżki. Pytam "dobrą zmianę" co po roku swoich rządów zrobiliście dla obywateli oprócz podwyżek danin na rzecz państwa i totalnego rozrostu socjalizmu w Polsce. NIC tak jak było tak jest a w niektórych działach gospodarki i w finansach jeszcze gorzej. To nie znaczy ze chwalę tutaj PO bo ich nie ma za co chwalić niestety, ale to Beatka miała pełną teczkę projektów ustaw które miały dać nowego rozpędu gospodarce i dać ludziom normalność a jak jest to widzimy.
~Piotr
Tesciowa nie ma problemu z tym co się dzieje w dniu dzisiejszym wysłałem Ci maila

Powiązane: Paliwa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki