Palenie może podnieść ryzyko zapadnięcia na Covid-19

Według nowych badań palenie może podnieść ryzyko zapadnięcia na Covid-19 poprzez podniesienie poziomu enzymu, który umożliwia koronawirusowi dostęp do komórek płuc - informuje w czwartek Bloomberg. Badania przeprowadzili uczeni z Kanady.

(Pexels)

Palacze i osoby cierpiące na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP) mogą mieć podwyższony poziom enzymu ACE-2, który pomaga wirusom dostać się do komórek znajdujących się w płucach, gdzie patogen się namnaża - pokazują badania przedstawione w "European Respiratory Journal".

"Nigdy nie było lepszego czasu, aby rzucić palenie, by uchronić się przed Covid-19" - powiedziała kierująca zespołem naukowców specjalistka chorób płuc ze szpitala św. Pawła w Vancouver Janice Leung.

Badania oparto na danych uzyskanych w Chinach, gdzie wskaźnik śmiertelności chorujących na Covid-19 mężczyzn była wyższy niż ten u kobiet, a wg. Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), połowa męskiej populacji tego kraju pali, podczas gdy problem ten dotyczy tylko 2 proc. kobiet.

W artykule czytamy, że zarówno u palaczy, jak i u osób chorujących na POChP zauważono podwyższony poziom ACE-2, enzymu który umożliwia koronawirusowi przeniknięcie do komórek. "To może wyjaśniać zwiększone ryzyko ciężkiego przebiegu Covid-19 w tych grupach i podkreśla znaczenie rzucenia palenia" - tłumaczy publikacja.

Jak zauważa Bloomberg, do tej pory jako czynniki zwiększające ryzyko zapadnięcia na Covid-19 wymieniano otyłość, cukrzycę, nadciśnienie tętnicze i inne choroby przewlekłe.

Według danych WHO zaprezentowanych w czwartek, pandemia koronawirusa zabiła już ponad 81,5 tys. ludzi, a na całym świecie wykryto prawie 1,4 mln infekcji.(PAP)

adj/ jar/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 4 jes

I dlatego lekarz pierwszego kontaktu jest na drugim miejscu zawodów do zastąpienia przez komputer. Z czym nie przyjdziesz to usłyszysz to samo - rzucić palenie, rzucić alkohol, rzucic rozrywki i nie stresować się :)

! Odpowiedz
0 3 dolar36

rzucam palenie przeraziłem się! ciałem mieć raka pluć ale to mnie przeraża bardziej

! Odpowiedz
1 0 degrengolada

nie trzeba być orłem z medycyny żeby zdać sobie sprawę z faktu, że to wirus "gorących płuc" i osłabione mogą nie poradzić sobie z zagrożeniem.

! Odpowiedz
1 4 chlopekroztropek

Serio? Wdychanie smoły zwiększa prawdopodobieństwo zachorowania na COVID? No w życiu bym sie nie domyślił...
Teraz czekamy na artykuł "Spożywanie słodyczy może podnieść ryzyko zapadnięcia na cukrzycę".

! Odpowiedz
0 11 kryzysio

W sumie zastanawiam się, jak będą reagować korpoludki w open spejsach jak po lockdownie przyjdzie do takiego openspejsu kaszląca i kichająca bździągwa.

! Odpowiedz
0 9 kryzysio

Z doświadczenia wiem, że do tej pory szefowie mówili "nie możesz chorować bo dedlajn".

! Odpowiedz
1 1 itsofunny

Po jakiemu ten komentarz po węgiersku ?

! Odpowiedz
6 1 itsofunny

Niewierze za wcześnie żeby o tym pisać to nie może być prawda nie nie nie nie dopuszczam tej myśli nie.

! Odpowiedz
5 15 trysil

Zagadka rozwiązana. Palenie mogło być przyczyną śmierci u osób, które nie miały "chorób wspólistniejących", do tego trzeba dołożyć zamieszkiwanie na terenie który notorycznie boryka się ze smogiem.

Teraz to już za późno na rzucanie palenia w kontekście wirusa.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil