REKLAMA

Paczki z automatów wypierają kurierów. Poczta na szarym końcu

Marcin Kaźmierczak2023-10-03 09:30redaktor Bankier.pl
publikacja
2023-10-03 09:30

Już ponad 80 proc. Polaków robiących zakupy przez internet wybiera automat paczkowy jako miejsce odbioru paczki – informuje „Rzeczpospolita”. Na szarym końcu rankingu popularności znalazły się placówki Poczty Polskiej. Odbierana jest tam raptem co siedemnasta paczka zamawiana w Polsce.

Paczki z automatów wypierają kurierów. Poczta na szarym końcu
Paczki z automatów wypierają kurierów. Poczta na szarym końcu
fot. Andrzej Hulimka / / FORUM

Spośród 82 proc. osób odbierających paczki w automatach paczkowych najczęściej korzysta z maszyn InPostu (93 proc.). Wpływ na to ma jednak przede wszystkim zasięg i liczba paczkomatów, których InPost w Polsce ma już ponad 20 tys. Dla porównania, drugi pod tym względem DPD ma 5 tys. maszyn paczkowych, Orlen 3,4 tys. a Allegro 3 tys.

Łącznie w Polsce można znaleźć ponad 31 tys. automatów paczkowych – najwięcej w Europie, dwukrotnie więcej niż w drugiej pod tym względem Wielkiej Brytanii.

Poczta Polska praktycznie nie istnieje jeszcze na rynku automatów paczkowych. Początkowo zamierzała współpracować z Orlenem, następnie w 2019 r. zaczęła współdziałać z firmą SwipBox. W obu przypadkach rozwój automatów paczkowych Poczty Polskiej spalił na panewce. Jak jednak informuje „Rzeczpospolita”, obecnie PP posiada 83 takie maszyny, jednak do końca roku ma być ich ok. 1 tys.

Same placówki Poczty Polskiej nie cieszą się popularnością. Paczki odbiera w nich jedynie 6 proc. osób robiących zakupy przez internet. Dostawę przez kuriera wybierało 42 proc. zamawiających, odbiór w punkcie partnerskim 18 proc., listonosza 17 proc., a oddział sklepu 6 proc.

Źródło:
Marcin Kaźmierczak
Marcin Kaźmierczak
redaktor Bankier.pl

Redaktor prowadzący działu Twoje Finanse - Biznes w Bankier.pl. Zajmuje się tematyką nieruchomości. Przygotowuje raporty dotyczące cen mieszkań, pisze o trendach na tym rynku, monitoruje najciekawsze inwestycje w Polsce i za granicą. Na co dzień śledzi także rynek motoryzacyjny, a swoimi spostrzeżeniami dzieli się w sekcji Moto portalu Bankier.pl. Absolwent politologii na Uniwersytecie Wrocławskim. Tel. 71 748 95 14.

Tematy
Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Komentarze (19)

dodaj komentarz
tre
Poczty Polskiej już nie ma. To bankrut. Listonosze w Warszawie roznoszą listy raz w miesiącu, a polecone lądują w koszach na śmieci, bo nie ma druczków awizo.
karbinadel
Trudno mówić o klęsce, skoro poczta w ogóle nie wzięła udziału w tej walce. Zwyczajnie oddała walkowerem
hfjdj
Poczta polska sprzedaje w swoich placówkach misie i portmonetki. Sorry że tak spamuje ale ja po prostu tego znieść nie mogę. Ludzie pełno, tłok, a na środku i gdzie nie bądź stoją jakieś stojaki z portmonetkami, okularami, czapeczkami, misiami pluszowymi... czego tam w ogóle nie ma? Chyba tylko węgla i alkoholu.
zoomek odpowiada hfjdj
Jakby był tani węgiel to bym brał...
my_kroolik
Za to w rynku sprzedaży świętych obrazków, PIS-owskich gazetek i przepisów kulinarnych siostry Zenobii, Poczta Polska ma potężny udział.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
hfjdj
Gdzie oni wizjonerscy. Oni mieli wizje że będą sprzedawać w placówkach portmonetki i misie pluszowe, a panie z okienka proponują wodę. To była ich wizja, niestety milionów chyba na tym nie robią.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
lebski_gosc
(wiadomość usunięta przez moderatora)
A jak po czy inne sld kiedyś będzie rządziło to też nie będziesz tankował?
(wiadomość usunięta przez moderatora)
maxykaz
Wybierając pocztę przesyłka idzie zamiast 2-3 dni jakies 4-5. Wybór jest prosty.

Powiązane: Zakupy w sieci

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki