REKLAMA

PO: "kłamstwa" ministrów zdrowia, infrastruktury i gospodarki morskiej

2016-05-25 14:27
publikacja
2016-05-25 14:27

Odnosząc się do przedstawionego przed dwoma tygodniami w Sejmie raportu z audytu ośmiu lat rządów PO-PSL, politycy Platformy zarzucili "kłamstwa" trzem obecnym ministrom: zdrowia, infrastruktury oraz gospodarki morskiej. Chodzi m.in. dostęp pacjentów do leków i koszt budowy dróg.

fot. Krystian Maj / / FORUM

Dwa tygodnie temu premier Beata Szydło i jej ministrowie zaprezentowali w Sejmie podsumowanie ośmiu lat rządów koalicji PO-PSL. Od poniedziałku, na kolejnych konferencjach prasowych, do sformułowanych wówczas zarzutów, odnoszą się politycy PO. W środowej konferencji wzięli udział: b. minister zdrowia Bartosz Arłukowicz, b. szef resortu infrastruktury w latach 2007-2011 Cezary Grabarczyk oraz poseł Sławomir Nitras.

Arłukowicz odniósł się do krytyki ze strony ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła. "Kłamstwem" nazwał m.in. argument swego następcy o utrudnionym dostępie do leków. "Myślę, że nikogo nie muszę na tej sali przekonywać, że w toku wieloletnich negocjacji prowadzonych przez resort zdrowia z koncernami farmaceutycznymi wypracowaliśmy najtańsze ceny leków w Europie" - powiedział poseł PO.

Odniósł się też do fragmentu sejmowego wystąpienia Radziwiłła, gdy ten mówił, że w czasie rządów PO-PSL w służbie zdrowia "wprowadzono chaos owocujący segregacją pacjentów na tych, których się leczyć opłaca, i tych, których leczyć się nie opłaca". "My, w pakiecie onkologicznym wprowadziliśmy ustawowy obowiązek przeprowadzania konsylium, czyli takiej oferty dla pacjenta kompleksowego zaopatrzenia chorobowego, żeby pacjent nie musiał szukać lekarzy, tylko żeby ustawowo zobowiązać lekarzy do tego, żeby kompleksowo zajęli się pacjentem" - dowodził Arłukowicz. Swemu następcy zarzucił, że ten - pod naciskiem środowiska lekarskiego - podjął decyzję o likwidacji konsylium.

B. minister zdrowia podkreślał też, że resort pod jego kierownictwem zabezpieczył środki na podwyżki dla pielęgniarek. Wytknął przy tym Radziwiłłowi, że w ustawie budżetowej na 2016 rok przeforsował zapis, zgodnie z którym Izby Lekarskie dostaną 16 mln zł. "Gdyby te 16 mln zł, które pan minister - jako jedną z pierwszych decyzji - przekazał samorządowi lekarskiemu - przekazać na podwyżki pielęgniarkom w Centrum Zdrowia Dziecka, każda z nich otrzymałaby 1500 zł podwyżki miesięcznie przez cały rok" - mówił Arłukowicz.

Wyraził przy tym pogląd, że Radziwiłł podjął decyzję, która de facto skutkuje likwidacją pakietu onkologicznego. "Jeżeli z ustawy wykreśla się zapis o tym, że onkologia jest finansowana w sposób bezlimitowy, to znaczy, że ministerstwo odstępuje od ustawowego obowiązku bezlimitowego finansowania onkologii, co było podstawą pakietu onkologicznego" - powiedział poseł PO.

Do sejmowego wystąpienia ministra infrastruktury i budownictwa Andrzeja Adamczyka odniósł się Grabarczyk. B. szef resortu infrastruktury dowodził, że nie jest prawdą, iż w czasie rządów PO-PSL budowano najdroższe drogi w Europie. "Średnia europejska jednego kilometra autostrady to 9,4 mln zł, my wybudowaliśmy w Polsce średnio za 9,6 mln zł. Kto budował od nas drożej? Nizinna Holandia, górzyste: Norwegia i Austria, Irlandia, a także wzorzec dla PiS - Węgry" - mówił. Jak dodał, dane te pochodzą z opracowania firmy PwC pt. "Budowa dróg w Polsce. Fakty i mity, doświadczenia i perspektywy".

Według Grabarczyka, w latach 2007-2015 wybudowano 2190 km autostrad i dróg ekspresowych - więcej niż wynikało to z prezentacji Adamczyka. "Trzeba dodać, że drogi w Polsce są budowane według nowych norm technicznych, o najwyższej jakości" - dodał b. szef resortu infrastruktury.

Obecnemu ministrowi infrastruktury zarzucił, że - wbrew jego twierdzeniom - rząd Jarosława Kaczyńskiego (2006-2007) nie zapewnił środków finansowych na realizację Programu Budowy Dróg Krajowych i Autostrad.

Nitras skomentował wystąpienie sprzed dwóch tygodni ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marka Gróbarczyka. "Pan minister był łaskaw stwierdzić (...), że w czasie naszych rządów, w roku 2008 doszło do drastycznego spadku produkcji statków. Pan minister zapomniał, że do roku 2007 był ministrem gospodarki morskiej i ten drastyczny spadek w 2008 był wynikiem również dwuletniej pracy jego rządu" - powiedział poseł PO.

Stwierdził ponadto, że w latach 2004-2007 rząd PiS, a wcześniej SLD, udzielały pomocy publicznej polskim stoczniom, a produkowane tam statki były nierentowne. "Tylko w 2005 Stocznia Szczecińska przyniosła starty na kwotę 261 mln zł, w 2006 ten zakład przyniósł stratę na poziomie 100 milionów, a w 2007 roku na poziomie 200 milionów. Cała pomoc publiczna udzielana stoczniom polskim po wejściu do UE zamykała się kwotą 4 mld zł. Te zakłady upadły dlatego, że były nierentowne" - powiedział Nitras.

Podkreślał przy tym, że od 2010 roku produkcja w polskich stoczniach rośnie. Gróbarczykowi zarzucił ponadto, że kwestionuje zasadność stworzenia polskiej grupy promowej, w skład której miałyby wejść wszystkie firmy z tej branży.

W poniedziałek politycy PO odnieśli się do sejmowych wystąpień ministrów: edukacji, spraw wewnętrznych i kultury. Wtorkowa konferencja poświęcona była zarzutom dotyczącym resortów: finansów, sprawiedliwości i spraw zagranicznych. (PAP)

mkr/ mok/

Źródło:PAP
Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (9)

dodaj komentarz
~misiopysio
Drogi w Polsce... o najwyższej jakości. Buahahaha aaa.... Hahaha...
~miro
panie Ziobro, dlaczego ta swołocz z langmanem vel lewandowskim na czele biega jeszce na wolności
~sam
RUDO-CZERWONA, obrzydliwie zakłamana ferajna donosicieli, oderwana od koryta śmierdzi strachem przed rozliczeniem, osadzeniem i osadzeniem.
~piwi
Grabarczyk pojęcia nie ma o kosztach budowy autostrad, a zarzuca komus kłamstwo. Podaje cenę 9,6 mln zł za kilometr, gdy wynosi ona tyle, ale euro. Nie rozróżnia euro od złotówki? To pięknie rządził Polską, co wyszło w audycie i mam nadzieje, że zakończy się w prokuraturze.
~PrawdziwyPolak
w czym ? hahaha
to nie jest audyt, kaczuś nie powinien wykorzystywać słów których nie rozumie.
~mm
PO - zawodowi kłamcy. Nawet im powieka nie drgnie.
~POptakach
za przyjętą "Strategei Walki z rakiem -w Polsce 2015 -2024” POwinniście iść do więzienia na dożywocie ! !

STRATEGIA WALKI Z RAKIEM W POLSCE 2015 - 2024 (PDF) - KOMENTARZ DO STRATEGII WALKI Z RAKIEM W POLSCE (PDF) -0 --http://ukryteterapie.pl/strona/nowotwory
~kobieta_sukcesu
Niestety... poziom tego dokumentu jest TRAGICZNY. Można byłoby to zignorować,gdyby to co jest proponowane dotyczyło tylko jego Autorów i ich rodzin. Niestety, zalecenia
tej Strategii dotyczą NAS WSZYSTKICH, NASZYCH DZIECI, WNUKÓW itd ..

Pani lek powiatowy Kopacz i Platforma Oszostów --http://www.walkazrakiem.pl/sites/default/files/library/files/list_otwarty_pto_18_2013.pdf
~Chase
Pierwszy komentarz w tym "dokumencie"- brak wsparcia medycyny naturalnej. Człowieku, pokaż mi udowodnione naukowo 100 wyleczeń nowotworu ziołami. NIE MA!!!
Z drugiej strony mamy miliony ludzi wylecoznych chemio i radioterapią.
Nasze społeczeństwo do mądrych nie należy nie ogłupiajmy go bardziej,

Nie czytajcie
Pierwszy komentarz w tym "dokumencie"- brak wsparcia medycyny naturalnej. Człowieku, pokaż mi udowodnione naukowo 100 wyleczeń nowotworu ziołami. NIE MA!!!
Z drugiej strony mamy miliony ludzi wylecoznych chemio i radioterapią.
Nasze społeczeństwo do mądrych nie należy nie ogłupiajmy go bardziej,

Nie czytajcie tego linka!

Powiązane: Rząd Ewy Kopacz

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki