PO: "Konstytucja biznesu" Morawieckiego to zbiór powtórzonych reguł

Politycy PO ocenili w niedzielę, że "Konstytucja biznesu" przedstawiona przez wicepremiera Mateusza Morawieckiego to "zbiór powtórzonych reguł". Jej zasady są zawarte w konstytucji RP lub wyrokach Trybunały Konstytucyjnego i wystarczy, by PiS ich przestrzegał - przekonywali.

Sławomir Neumann, Grzegorz Schetyna i Małgorzata Kidawa-Błońska
Sławomir Neumann, Grzegorz Schetyna i Małgorzata Kidawa-Błońska (fot. Adam Chelstowki / FORUM)

Szef klubu PO Sławomir Neumann podkreślał, że jedną z najważniejszych kwestii dla przedsiębiorców jest otoczenie prawne, niepewność ich odstrasza, a rząd łamie konstytucję. Zdaniem Neumanna działania Morawieckiego "mają zakłamywać rzeczywistość", ponieważ w gospodarce dzieje się dokładnie odwrotnie, niż deklaruje minister.

Według polityków PO to ich partia wprowadziła ustawę o odpowiedzialności majątkowej funkcjonariuszy publicznych, nowelizację Kodeksu postępowania administracyjnego. Również zapowiadane mediacje przed sądami już istnieją.

"Po co premier Morawiecki wprowadza przepisy, które już istnieją? Jeśli myśli, że jak powtórzy je w prawie po raz kolejny, zaczną działać lepiej, to z pewnością się myli" - oceniła posłanka PO Izabela Leszczyna. "Druga grupa przepisów, to przepisy, które były, ale PiS wyrzucił je do kosza" - dodała. Trzecia grupa przepisów, według niej, to przepisy, które "kontynuują zmiany wprowadzone przez rząd PO".

Inna posłanka PO Maria Małgorzata Janyska oceniła, że deklaracje zawarte w "Konstytucji biznesu" to "zbiór powtórzonych reguł". "Reguł, które zostały uchwalone i przyjęte przez poprzedni parlament" - powiedziała. Przekonywała, że o stosowaniu podstawowych zasad z "Konstytucji biznesu" Morawieckiego, będą decydować najważniejsi obecnie rządzący politycy.

W "Konstytucji biznesu" Mateusza Morawieckiego znalazły się m.in. zasada: "co nie jest prawem zabronione, jest dozwolone", zasada pewności prawa gwarantująca, że raz przyjęta interpretacja prawa nie będzie przez urzędy zmieniana, "ulga na start" dla początkujących przedsiębiorców. Pozostałe filary "Konstytucji biznesu" to m.in. wprowadzenie działalności nierejestrowej dla przychodów miesięcznych do 50 proc. minimalnego wynagrodzenia, która nie będzie uznawana za działalność gospodarczą, likwidacja numeru REGON - przedsiębiorca w kontaktach z urzędami ma posługiwać się wyłącznie numerem NIP oraz powołanie Rzecznika Przedsiębiorców.(PAP)

kos/ sta/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~silvio_gesell

Spór PO i PiS nie dotyczy kierunku. Dotyczy niemożności wpływu państwa z jednej strony na korporacje, które mogą zawsze uciec za granicę, a z drugiej strony na problem demografii na który żaden rząd nie ma wpływu.

! Odpowiedz
3 0 ~Staszek

PIS skonczy gorzej po 4 latach niz PO po 8.

! Odpowiedz
3 1 ~wer

PO miało Palikota teraz sami się nim stali.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,4% I 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% I 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 282,8 zł I 2020
Produkcja przemysłowa rdr 1,1% I 2020

Znajdź profil