REKLAMA

PO: "Konstytucja biznesu" Morawieckiego to zbiór powtórzonych reguł

2016-11-20 14:36
publikacja
2016-11-20 14:36

Politycy PO ocenili w niedzielę, że "Konstytucja biznesu" przedstawiona przez wicepremiera Mateusza Morawieckiego to "zbiór powtórzonych reguł". Jej zasady są zawarte w konstytucji RP lub wyrokach Trybunały Konstytucyjnego i wystarczy, by PiS ich przestrzegał - przekonywali.

Sławomir Neumann, Grzegorz Schetyna i Małgorzata Kidawa-Błońska / fot. Adam Chelstowki / FORUM

Szef klubu PO Sławomir Neumann podkreślał, że jedną z najważniejszych kwestii dla przedsiębiorców jest otoczenie prawne, niepewność ich odstrasza, a rząd łamie konstytucję. Zdaniem Neumanna działania Morawieckiego "mają zakłamywać rzeczywistość", ponieważ w gospodarce dzieje się dokładnie odwrotnie, niż deklaruje minister.

Według polityków PO to ich partia wprowadziła ustawę o odpowiedzialności majątkowej funkcjonariuszy publicznych, nowelizację Kodeksu postępowania administracyjnego. Również zapowiadane mediacje przed sądami już istnieją.

"Po co premier Morawiecki wprowadza przepisy, które już istnieją? Jeśli myśli, że jak powtórzy je w prawie po raz kolejny, zaczną działać lepiej, to z pewnością się myli" - oceniła posłanka PO Izabela Leszczyna. "Druga grupa przepisów, to przepisy, które były, ale PiS wyrzucił je do kosza" - dodała. Trzecia grupa przepisów, według niej, to przepisy, które "kontynuują zmiany wprowadzone przez rząd PO".

Inna posłanka PO Maria Małgorzata Janyska oceniła, że deklaracje zawarte w "Konstytucji biznesu" to "zbiór powtórzonych reguł". "Reguł, które zostały uchwalone i przyjęte przez poprzedni parlament" - powiedziała. Przekonywała, że o stosowaniu podstawowych zasad z "Konstytucji biznesu" Morawieckiego, będą decydować najważniejsi obecnie rządzący politycy.

W "Konstytucji biznesu" Mateusza Morawieckiego znalazły się m.in. zasada: "co nie jest prawem zabronione, jest dozwolone", zasada pewności prawa gwarantująca, że raz przyjęta interpretacja prawa nie będzie przez urzędy zmieniana, "ulga na start" dla początkujących przedsiębiorców. Pozostałe filary "Konstytucji biznesu" to m.in. wprowadzenie działalności nierejestrowej dla przychodów miesięcznych do 50 proc. minimalnego wynagrodzenia, która nie będzie uznawana za działalność gospodarczą, likwidacja numeru REGON - przedsiębiorca w kontaktach z urzędami ma posługiwać się wyłącznie numerem NIP oraz powołanie Rzecznika Przedsiębiorców.(PAP)

kos/ sta/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (3)

dodaj komentarz
~silvio_gesell
Spór PO i PiS nie dotyczy kierunku. Dotyczy niemożności wpływu państwa z jednej strony na korporacje, które mogą zawsze uciec za granicę, a z drugiej strony na problem demografii na który żaden rząd nie ma wpływu.
~Staszek
PIS skonczy gorzej po 4 latach niz PO po 8.
~wer
PO miało Palikota teraz sami się nim stali.

Powiązane: Plan Morawieckiego

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki