REKLAMA

PLL LOT z ponad 1,3 mld zł straty. "To ostatni tak trudny rok"

2022-08-12 19:11
publikacja
2022-08-12 19:11
PLL LOT z ponad 1,3 mld zł straty. "To ostatni tak trudny rok"
PLL LOT z ponad 1,3 mld zł straty. "To ostatni tak trudny rok"
fot. Krystian Maj / / FORUM

PLL LOT odnotowały w 2021 r. stratę netto z działalności podstawowej w wysokości 1 mld 327 mln zł - poinformowała w piątek PAP spółka. LOT ocenia, że to ostatni tak trudny rok dla przewoźnika; w tym roku linia lotnicza planuje przewieźć ok. 8 mln pasażerów.

Strata z działalności podstawowej za rok 2021 wyniosła 1 mld 327 mln zł netto - poinformował w komunikacie przekazanym PAP LOT. Spółka podała, że strata zostanie pokryta z kapitału zapasowego oraz przyszłych zysków przewoźnika.

W 2020 r. LOT odnotował stratę netto w wysokości 1 mld 41 mln zł wobec zysku w 2019 r. w wysokości 68,9 mln zł.

Spółka przekazała, że w 2021 roku LOT wykonał na 151 trasach ponad 54 tys. operacji lotniczych, przewożąc niemal 4,2 mln pasażerów do 109 portów lotniczych, i pokonując w tym czasie 80 milionów kilometrów. W 2020 r. narodowy przewoźnik przewiózł 3,1 mln pasażerów.

Porównując osiągnięte wyniki z uzyskanymi w 2019 roku, widzimy, że pandemia koronawirusa spowodowała spadek liczby pasażerów o 69 proc., co także w znacznym stopniu wpłynęło na wyniki finansowe spółki - wyjaśnił LOT.

Narodowy przewoźnik wskazał, że rok 2021 upłynął pod znakiem wychodzenia z globalnego kryzysu wywołanego pandemią. LOT zwrócił uwagę, że branża lotnicza poniosła ogromne straty w wyniku pandemii COVID-19; kolejne warianty koronawirusa i ograniczenia epidemiczne były dla linii lotniczych wyzwaniem w planowaniu operacji. Spółka wskazała, że w celu zapewnienia stałego dopływu gotówki, przewoźnicy skupili się na optymalizacji działalności oraz pozyskiwaniu dodatkowych źródeł przychodu.

W ocenie LOT-u, pierwsze kilka miesięcy 2021 były najtrudniejszym czasem dla spółki. Dopiero od sezonu letniego sytuacja systematycznie zaczęła się poprawiać, a ruch pasażerski powoli powracał; jednak zauważono, że segment podróży biznesowych odradza się znacznie wolniej od pozostałych. Dlatego LOT - jak wskazano - szukając nowych możliwości, wykorzystał 2021 rok na rozszerzenie swojej działalności w segmencie podróży wakacyjnych – dzięki współpracy z biurami podróży przewoźnik zrealizował czterokrotnie więcej operacji czarterowych niż w roku 2020.

Przewoźnik zauważa, że "stopniowa odbudowa rynku daje jednak nadzieję, że był to ostatni zły rok dla LOT-u".

Najnowsze prognozy pokazują, że w 2022 roku Polskie Linie Lotnicze LOT przewiozą ok. 8 mln pasażerów, a w kolejnych latach jest szansa na osiągnięcie wyników podobnych do tych sprzed czasów pandemii - przekazał LOT.

Spółka podała, że planując siatkę połączeń na 2022 rok, LOT elastycznie podszedł do oczekiwań klientów i zaproponował podróżnym nowe trasy, które spotkały się z zainteresowaniem. Przewoźnik jednocześnie podkreślił, że wojna w Ukrainie oraz zamknięcie przestrzeni powietrznej nad Ukrainą, Białorusią i Rosją, a także niestabilna sytuacja na światowych giełdach i wzrost cen paliwa, miały wpływ na reorganizację zaplanowanych destynacji. LOT wskazał, że w tym roku udało mu się uruchomić rejsy do Kairu, Baku, Sarajewa, Prisztiny, Bombaju i Rijeki.

Przyjęte działania pozwalają nam oczekiwać w 2022 r. stopniowej odbudowy rynku oraz poprawy rentowności spółki - wskazał przewoźnik.

Głównym akcjonariuszem PLL LOT jest Skarb Państwa, który posiada 69,3 proc. udziałów w spółce. Drugi akcjonariusz, czyli Polska Grupa Lotnicza posiada 30,7 proc. udziałów. (PAP)

autor: Aneta Oksiuta

aop/ skr/

Źródło:PAP
Tematy
Wyprodukuj wodę pod własną marką

Wyprodukuj wodę pod własną marką

Advertisement

Komentarze (8)

dodaj komentarz
lebero654
HE, HE. Ostatni? Przy takiej inflacji? Kiedy budżet przestanie dotować państwowych bankrutów - kopalnie, elektrownie a zacznie dotować efektywne małe i średnie firmy. Już Balcerowicz powiedział, że trzeba z tym skończyć. To skończyli ale z Balcerowiczem. PODATKI OD PODATNIKÓW WINNY BYĆ WYDAWANE EFEKTYWNIE!!! A nie po uważaniu dla kolesi.
chlopekroztropek
Jak na umiejętności obecnego rządu to i tak świetne wyniki. Polacy przecież kochają latać. Sasin, pochwal się jak tam idzie budowa CPK z przepustowością 45 mln. pasażerów rocznie (co się stanie z obecnymi lotniskami, które bez problemu się wyrabiają?) i czy transakcja zakupu Condor już sfinalizowana.
langdon25
TVP zaraz powie że to wina Tuska
znawca_wszystkiego
a po co lot ma mieć zyski, jak pisowskie ścierwo daje im moją kasę? Ważne że na potęgę kupuje najnowsze i najdroższe amerykańskie samoloty. Kasa na szwajcarskich kontach się zgadza.
mirek6504
Boingami nie latam i tyle w temacie !!!
baibina
Hahaha no tak w 2020r dostali 3 mld zł dotacji od reszty spoleczenstwa zasuwajacego za 3 tys zł to było na chodzacych za kosiarką za 15 tys zł/msc pilotów i kelnerki za 5 tys. A teraz im jeszcze podwyzki dali bo ionflacja! XD WOLACY W PRZYSZLYM ROKU ZNOWU TRZEBA BEDZIE SIEGNAC DO PORTFELI i dać $ pilotom w imie zasad Hahaha no tak w 2020r dostali 3 mld zł dotacji od reszty spoleczenstwa zasuwajacego za 3 tys zł to było na chodzacych za kosiarką za 15 tys zł/msc pilotów i kelnerki za 5 tys. A teraz im jeszcze podwyzki dali bo ionflacja! XD WOLACY W PRZYSZLYM ROKU ZNOWU TRZEBA BEDZIE SIEGNAC DO PORTFELI i dać $ pilotom w imie zasad solidarnosciowych!
thomas85
Ostatnio leciałem z Lublina do Gdańska. Byłem sam w samolocie. Bilet kosztował 150 zł. Kto odpowiada za marketing firmy i jakie ma wynagrodzenie?

Powiązane: Kłopoty PLL LOT

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki