REKLAMA

PKO BP zaproponuje klientom ugody ws. kredytów we frankach do końca czerwca

2021-05-05 13:53, akt.2021-05-05 14:20
publikacja
2021-05-05 13:53
aktualizacja
2021-05-05 14:20
PKO BP zaproponuje klientom ugody ws. kredytów we frankach do końca czerwca
PKO BP zaproponuje klientom ugody ws. kredytów we frankach do końca czerwca
fot. Karolis Kavolelis / / Shutterstock

PKO BP poinformował Sąd Okręgowy w Warszawie, że do końca czerwca tego roku przedstawi klientom propozycje zawarcia ugód w sprawach kredytów walutowych, w których jest to możliwe - przekazał PAP bank. Dodał, że w części spraw może też wnioskować o mediację z udziałem mediatora wskazanego przez sąd.

"PKO Bank Polski poinformował Sąd Okręgowy w Warszawie, że do końca czerwca 2021 roku w sprawach toczących się z powództwa kredytobiorców walutowych przeciw bankowi przedstawi propozycje zawarcia ugód w sprawach, w których w ocenie banku zawarcie ugody jest możliwe" - wskazał w środę bank w informacji przesłanej PAP.

Podał też, że w części spraw może wnioskować o mediację z udziałem mediatora wskazanego przez sąd.

Według banku w Sądzie Okręgowym w Warszawie toczy się blisko 2500 takich spraw.

Rzeczniczka Sądu Okręgowego w Warszawie Sądem Okręgowym Sylwia Urbańska potwierdziła w rozmowie z PAP, że do sądu wpłynęła informacja od PKO BP w tej sprawie.

Wskazała, na tym etapie trudno wyrokować o terminach. "Będziemy działać w miarę wpływania wniosków, nie planujemy systemowej organizacji ich rozpatrywania, bo w każdej sprawie indywidualnie każdy sędzia będzie decydował, czy kierować ją do mediacji" - powiedziała.

Według Sylwii Urbańskiej, na liście stałych mediatorów SO w Warszawie jest ponad 600 osób, a mediatorzy, którzy mogliby pośredniczyć w zawarciu ugody, działają także przy innych instytucjach.

Jak opisywała, termin ustawowy trwania mediacji to trzy miesiące, ale ten czas może być przedłużony, jeśli strony zwrócą się o to, mogą też wcześniej zawrzeć ugodę albo uznać, że nie dojdą do porozumienia.

Zwróciła również uwagę, że pełnomocnicy ze strony banku i frankowiczów mogą porozumieć się także bez udziału sądu.

"Nie w każdej sprawie musi być skierowanie oficjalne do mediacji, ugodę można też zawrzeć bez udziału mediatora, a sąd zatwierdza tylko te ugody, które zostały zawarte przed mediatorem. Ale może być też tak, że strony przyjdą na salę rozpraw i zawrą ugodę albo zawrą ją całkiem poza sądem" - podkreśliła.

Jak zapowiedział PKO BP, z kolei kredytobiorcy walutowi, którzy nie są w sporze sądowym z bankiem, będą mogli wkrótce skorzystać z mediacji przy udziale Sądu Polubownego przy Komisji Nadzoru Finansowego (KNF). Wniosek o takie mediacje będą mogli składać za pośrednictwem bankowości elektronicznej iPKO, gdy zakończy się pilotaż rozwiązania i oferta ugód zostanie udostępniona w pełnej skali.

Wiceprezes PKO BP Rafał Kozłowski informował niedawno, że PKO BP zamierza masowo zawierać z ugody z frankowiczami. "Wrócimy do dnia udzielenia kredytu i po takim kursie, po jakim kredyt został wypłacony, (...) ten kredyt rozliczymy i potraktujemy go od początku jako kredyt złotowy" - tłumaczył. Zadeklarował, że bank weźmie na siebie cały ciężar związany ze wzrostem kursu wymiany.

W kwietniu Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie PKO BP zdecydowało o utworzeniu funduszu na pokrycie strat związanych z ugodami w sprawie kredytów walutowych; jego wartość to ok. 6,7 mld zł.

Trybunał Sprawiedliwości UE uznał w wydanym w zeszłym tygodniu orzeczeniu, że skutki stwierdzenia przez sąd istnienia nieuczciwego warunku w umowie dotyczącej kredytu indeksowanego we franku szwajcarskim podlegają przepisom prawa krajowego, przy czym kwestia utrzymywania się w mocy takiej umowy powinna być oceniana przez sąd krajowy.

11 maja br. Izba Cywilna Sądu Najwyższego w pełnym składzie ma wydać orzeczenie, które powinno w kompleksowy sposób rozstrzygnąć najpoważniejsze kontrowersje, jakie ujawniły się na tle praktyki orzeczniczej w kwestii kredytów walutowych.

PKO Bank Polski jest dostawcą usług finansowych dla wszystkich segmentów klientów, osiągając 18,4 proc. udziałów w rynku oszczędności, kredytów (17,6 proc.), w rynku leasingowym (11,2 proc.) oraz w rynku funduszy inwestycyjnych osób fizycznych (22,2 proc.). Ma ponad 9,51 mln kart płatniczych, a na koniec 2020 r. miał ponad 5 mln aktywnych aplikacji IKO.

autorka: Małgorzata Werner-Woś

Źródło:PAP
Tematy
Temperatura skacze, nagroda wzrasta! Otwórz konto i odbierz nawet 350 zł!

Temperatura skacze, nagroda wzrasta! Otwórz konto i odbierz nawet 350 zł!

Advertisement

Komentarze (8)

dodaj komentarz
zbyszek_
propozycje nie do odrzucenia......
damamad
Właściwie to taki kartofel dla innych banków. PKO przyznaje że z tymi kredytami nie jest wszystko w porządku. Jak teraz inne banki w sądzie będą udowadniać że jest inaczej?
Niby mogą mieć odrobinę inne szablony umów ale aż tak się nie różnią.
rrobs133
jestem bardzo ciekawy, jakie będą wyroki sadów dla klientów którzy odrzucą ugodę ;-)
prezestak
Zgodne z prawem powinny być, a jak druga strona zaproponuje inna ugodę i bank ją odrzuci to jaki będzie wyrok?
damamad
Ja już zaproponowałem ugodę przed pozwem. Bank uznał że nie ma problemu. Spodziewam się że wyrok będzie uwzględniał odrzucenie propozycji przez bank ;)
Czego te bankowe trole nie wymyśla...
jpelerj
Skoro będzie to traktowane jak kredyt złotowy, to z jakim oprocentowaniem?
prezestak
Złotowym, tak jak byś miał kredyt od początku w złotówkach
prezestak
A po co te koszty, przecież TSUE było takie dla banków łaskawe ich zdaniem.

Powiązane: Frankowcy w sądach

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki